Aktualności

Niedziela Słowa Bożego: Biblia jest dana, aby nią żyć

Ojciec Święty zachęca, aby wyrobić w sobie zwyczaj częstego sięgania do Pisma Świętego i karmienia się nim oraz dzielenia nadzieją, jaka z niego płynie z tymi, których spotykamy w codzienności. Podczas dzisiejszej Mszy w Bazylice św. Piotra, Franciszek wręczył Biblię 40 osobom reprezentującym różne powołania i zaangażowania życiowe. O szansie jaką daje wprowadzenie Niedzieli Słowa Bożego oraz o tym, jak znaleźć smak obcowania z nim mówi o. Jean-Luis Ska, jezuita, belgijski egzegeta, emerytowany profesor Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie.

„Z pewnością w świecie katolickim Biblia nie ma tak wielkiego znaczenia jak np. w świecie protestanckim lub w świecie żydowskim. Dobry protestant, co najmniej raz dziennie czyta jedną stronicę Pisma Świętego.Ważne jest także, aby czynić tak, jak pobożni Żydzi, tzn. nie czytać jedynie Biblii, ale również komentarz do niej. Tekst sam w sobie jest rodzajem partytury, ale partytura nie jest jeszcze muzyką. To nie to samo, co muzyka. Muzyka pojawia się wtedy, gdy jest interpretowana – podkreślił jezuita. – Aby ona powstała, trzeba dać także instrumenty, aby móc ją zagrać. Prawdziwa interpretacja to interpretacja przeżywana. Pismo Święte jest dane, aby nim żyć i myślę, że jest to jeden z głównych celów: powoli przyswajać sobie to, co jest jego kluczowym przesłaniem, aby móc potem nim żyć. I to się dokonuje powoli. Krok po kroku, obrazy, osoby, które są obecne w Biblii przenikają, karmią pamięć, karmią osobowość, a potem powracają w pewnych momentach zupełnie spontanicznie. Tworzą jakby naszą drugą naturę.“

Niedziela Słowa Bożego

Niedziela, 26 stycznia, została ogłoszona przez Papieża Franciszka – Niedzielą Słowa Bożego. Dla uwypuklenia Słowa Bożego, w naszym kościele parafialnym, przed ołtarzem, pojawiło się Pismo Święte. Jest to sygnał dla nas wszystkich, abyśmy coraz częściej sięgali po tę niezwykłą Księgę. A czytając Ją – abyśmy żyli jej treściami.

APERUIT ILLIS – ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego

Ustanawiam zatem III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego. Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności.

W Czytelni pojawił się cały tekst Listu Apostolskiego w formie motu proprio Ojca Świętego Franciszka: Aperuit Illis, w którym ustanawia Niedzielę Słowa Bożego.

Czytaj tekst Listu.

Koniec Kolędy 2019/2020

W dniu 20-01-2020 roku tegoroczna Wizyta duszpasterska się zakończyła.

Z Aktualności została usunięta dedykowana strona Kolęda 2020..

Dziękujemy za aktywne korzystanie z tej pomocy.

Audio – kazania i konferencje

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych słuchaniem do nowo utworzonej zakładki na naszej stronie parafialnej: Audio – kazania i konferencje

Będą tak zamieszczane wszelkie pliki w formacie audio zawierające kazania, konferencje, utwory muzyczne i tym podobne pliki.

W dniu dzisiejszym zostały tam zamieszczone konferencje Adama Runiewicza.

Zapraszam.

AUDIO

 

Słowo na uroczystość Objawienia Pańskiego – Papież Franciszek

Każde doświadczenie spotkania z Jezusem prowadzi nas do podjęcia odmiennych dróg, ponieważ od Niego pochodzi dobra siła, która uzdrawia serce i oddziela nas od zła. Między ciągłością a nowością istnieje mądra dynamika: wracamy „do swojego kraju”, ale „inną drogą”. Wskazuje to, że to my musimy się zmienić, przemienić nasz styl życia, chociaż w zwyczajnym środowisku, zmienić kryteria oceny otaczającej nas rzeczywistości.

Czytaj całość

Zielonogórskie Kolędowanie

W Święto Trzech Króli w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, miało miejsce kolejne Zielonogórskie Kolędowanie. Kościół pełen ludzi oznacza, że jest zapotrzebowanie na tego typu działania. Dobrze też, że są ludzie, którym chce się je organizować. Ci, którzy byli, mogli zobaczyć ciekawe i nieszablonowe widowisko. Kolędy te same, ale ich aranżacje – to już zupełnie inna sprawa. Poniżej zamieszczamy próbkę tego, co działo się podczas koncertu. Oczywiście, wśród wykonawców, nie mogło zabraknąć naszych parafian (a właściwie – parafianek)

Ci, którzy tam byli – sami wiedzą jak było. A jeśli w tym roku się nie udało – organizatorzy już zapraszają na kolejne kolędowanie w przyszłym roku.