Dokument końcowy Synodu Amazonskiego

 

DOKUMENT KOŃCOWY

SPECJALNY MONTAŻ DLA REGIONU PANAMAZONIC

AMAZON: NOWE DROGI DO KOŚCIOŁA I KOMPLEKSOWEJ EKOLOGII

INDEKS

WPROWADZENIE

ROZDZIAŁ I. AMAZON: OD SŁUCHANIA DO KONWERSJI INTEGRALNEJ

Głos i pieśń Amazonki jako przesłanie życia

Krzyk ziemi i krzyk biednych

Kościół w regionie Amazonii

Wzywa do kompleksowej konwersji

ROZDZIAŁ II NOWE DROGI KONWERSJI PASTORALNEJ

Kościół w wyjściu misyjnym

a) Samarytanin, miłosierny, wspierający kościół

b. Kościół w dialogu ekumenicznym, międzyreligijnym i kulturowym

Kościół misyjny, który służy ludowi amazońskiemu i mu towarzyszy

a) Kościół o twarzy tubylczej, chłopskiej i afro-potomnej

b. Kościół o twarzy emigranta

c. Kościół o młodej twarzy

d. Kościół, który kroczy nowymi ścieżkami w miejskim duszpasterstwie

e. Duchowość słuchania i obwieszczania

Nowe ścieżki nawrócenia duszpasterskiego

ROZDZIAŁ III NOWE DROGI KONWERSJI KULTURALNEJ

Twarz Kościoła w amazońskich wioskach

a) Wartości kulturowe narodów amazońskich

b. Obecny i sprzymierzony kościół narodów na ich terytoriach

Ścieżki dla inkulturowanego Kościoła

a) Doświadczenie wiary wyrażone w pobożności ludowej i katechezie inkulturowanej

b. Tajemnica wiary odzwierciedlona w inkulturowanej teologii

Ścieżki do Kościoła międzykulturowego

a) Poszanowanie kultur i praw narodów

b. Promowanie dialogu międzykulturowego w globalnym świecie

c. Wyzwania dla zdrowia, edukacji i komunikacji

Nowe ścieżki nawrócenia kulturowego

ROZDZIAŁ IV NOWE DROGI KONWERSJI EKOLOGICZNEJ 

W kierunku integralnej ekologii z encykliki Laudato si ‘

a) Zagrożenia dla amazońskiego biomu i jego ludów

b. Wyzwanie związane z nowymi modelami sprawiedliwego, wspierającego i zrównoważonego rozwoju

Kościół, który dba o „wspólny dom” w Amazonii

a) Społeczno-środowiskowy wymiar ewangelizacji

b. Biedny kościół, z biednymi i dla biednych z wrażliwych peryferii

Nowe ścieżki dla integralnej promocji ekologicznej

a) Profetyczna interpelacja i przesłanie nadziei dla całego Kościoła i całego świata

b. Amazonian Pastoral Socio Observatory

ROZDZIAŁ V. NOWE DROGI KONWERSJI SINODALNEJ

Synod misyjny w kościele amazońskim

a) Synodalność misyjna całego Ludu Bożego pod przewodnictwem Ducha Świętego

b. Duchowość komunii synodalnej pod przewodnictwem Ducha

c. W kierunku synodalnego stylu życia i pracy w regionie Amazonii

Nowe ścieżki posługi kościelnej

a) Kościół ministerialny i nowe ministerstwa

b. Życie konsekrowane

c. Obecność i czas kobiety

d. Stały diakonat

e. Szkolenia inkulturowane

f. Źródło Eucharystii i szczyt wspólnoty synodalnej

Nowe ścieżki do synodalności eklezjalnej

a) Regionalne struktury synodalne w kościele amazońskim

b. Uniwersytety i nowe amazońskie struktury synodalne

c. Regionalna kościelna organizacja postsynodalna dla regionu Amazonii

d. Rytuał dla ludów tubylczych

WNIOSEK

 

WPROWADZENIE

 

1.             „A ten, który zasiadł na tronie, powiedział:„ Spójrz, wszystko nowe ”. A on powiedział:„ Pisz: te słowa są wierne i prawdziwe! ” ( Ap 21,5)

Po długim synodalnym sposobie słuchania Ludu Bożego w kościele Amazonki, który papież Franciszek zainaugurował podczas swojej wizyty w Amazonii, 19 stycznia 2018 r., Synod odbył się w Rzymie podczas 21-dniowego spotkania braterskiego w październiku 2019 r. Klimat był otwartą, wolną i pełną szacunku wymianą pasterskich biskupów w Amazonii, misjonarzy, świeckich, świeckich i przedstawicieli rdzennej ludności Amazonki. Byliśmy świadkami uczestniczącymi w wydarzeniu kościelnym, naznaczonym pilnością sprawy, która twierdzi, że otwiera nowe drogi dla Kościoła na tym terytorium. Poważna praca była dzielona w środowisku naznaczonym przekonaniem, że słyszy głos obecnego Ducha.

Synod był obchodzony w braterskim i modlitewnym środowisku. Kilkakrotnie interwencjom towarzyszyły oklaski, śpiew i wszystko w głębokiej kontemplacyjnej ciszy. Poza klasą synodalną zauważalna była obecność ludzi ze świata amazońskiego, którzy organizowali akty wsparcia w różnych działaniach, procesjach, takich jak otwieranie piosenek i tańców towarzyszących Ojcu Świętemu, od grobu Piotra do klasy synodalnej. Wpłynął na szlak męczenników Amazonki, a także masową obecność międzynarodowych mediów.

2. Wszyscy uczestnicy wyrazili ostrą świadomość dramatycznej sytuacji zniszczenia, która ma wpływ na Amazonkę. Oznacza to zniknięcie terytorium i jego mieszkańców, zwłaszcza ludów tubylczych. Las deszczowy Amazonii jest „biologicznym sercem” dla coraz bardziej zagrożonych terenów. Jest w wyścigu szalejącym na śmierć. Wymaga radykalnych zmian z wielką pilnością, nowego kierunku, który go uratuje. Udowodniono naukowo, że zniknięcie biomu amazońskiego będzie miało katastrofalny wpływ na całą planetę!

3. Synodalny spacer Ludu Bożego na etapie przygotowawczym obejmował cały Kościół na tym terytorium, biskupów, misjonarzy i misjonarzy, członków Kościołów innych wyznań chrześcijańskich, świeckich i świeckich oraz wielu przedstawicieli rdzennej ludności, wokół dokumentu konsultacyjnego, który zainspirował Instrumentum Laboris . Podkreśla znaczenie słuchania głosu Amazonki, poruszonego większym oddechem Ducha Świętego w krzyku zranionej ziemi i jej mieszkańców. Odnotowano czynny udział ponad 87 000 osób z różnych miast i kultur, a także licznych grup z innych sektorów eklezjalnych oraz wkład środowisk akademickich i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w konkretne kluczowe kwestie.

4. Podczas obchodów Synodu podkreślono integrację głosu Amazonki z głosem i odczuciami uczestniczących pastorów. To było nowe doświadczenie słuchania, aby rozpoznać głos Ducha Świętego, który prowadzi Kościół na nowe ścieżki obecności, ewangelizacji i dialogu międzykulturowego w Amazonii. Mocno potwierdzono twierdzenie, podniesione w procesie przygotowawczym, że Kościół jest sojusznikiem świata amazońskiego. Świętowanie kończy się wielką radością i nadzieją na przyjęcie i praktykę nowego paradygmatu integralnej ekologii, opieki nad „wspólnym domem” i obrony Amazonki.

ROZDZIAŁ I

AMAZON: OD SŁUCHANIA DO INTEGRACJI

 

„Potem pokazał mi rzekę wody życia, świecącą jak kryształ,

który wychodzi z tronu Boga i Baranka ”(Ap 22,1)

 

5. „Chrystus wskazuje na Amazonkę” (Paweł VI, atrybut.). Uwalnia wszystkich od grzechu i nadaje godność Synom Bożym. Słuchanie Amazonii w duchu ucznia oraz w świetle Słowa Bożego i Tradycji popycha nas do głębokiego nawrócenia naszych planów i struktur na Chrystusa i Jego Ewangelię.

 

Głos i pieśń Amazonki jako przesłanie życia

6. W Amazonii życie jest włączone, połączone i zintegrowane z terytorium, które jako niezbędna i pożywna przestrzeń fizyczna jest możliwością, pożywieniem i granicą życia. Amazonka, zwana także Panamazonía, to rozległe terytorium, którego populację szacuje się na 33 600 000 mieszkańców, z czego od 2 do 2,5 mln to ludność tubylcza. Ta przestrzeń, złożona z dorzecza Amazonki i wszystkich jej dopływów, obejmuje 9 krajów: Boliwię, Peru, Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę, Brazylię, Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską. Region Amazonii ma zasadnicze znaczenie dla rozkładu opadów w regionach Ameryki Południowej i przyczynia się do dużych ruchów powietrza na całej planecie; Obecnie jest to drugi najbardziej wrażliwy obszar na świecie w związku ze zmianami klimatu ze względu na bezpośrednie działanie człowieka.

7. Woda i ziemia tego regionu odżywiają i podtrzymują przyrodę, życie i kulturę setek rdzennych społeczności, chłopów, potomków Afro, metysów, osadników, mieszkańców nadrzecznych i miejskich centrów. Woda, źródło życia, ma bogate znaczenie symboliczne. W regionie Amazonii obieg wody jest osią łączącą. Połącz ekosystemy, kultury i rozwój terytorium.

8. W regionie Amazonii istnieje wieloetniczna i wielokulturowa rzeczywistość. Różne narody wiedziały, jak dostosować się do terytorium. Wewnątrz każdej kultury budowali i przebudowywali swój światopogląd, swoje znaki i znaczenie oraz wizję swojej przyszłości. W starożytnych kulturach i ludach starożytne praktyki i mityczne wyjaśnienia współistnieją z nowoczesnymi technologiami i wyzwaniami. Twarze zamieszkujące Amazonkę są bardzo zróżnicowane. Oprócz ludów pierwotnych dochodzi do wielkiej przenikania się narodzin w wyniku spotkania i braku porozumienia między różnymi narodami.

9. Poszukiwanie rdzennych ludów amazońskich pod względem obfitości życia jest skonkretyzowane w tym, co nazywają „dobrym życiem” i które jest w pełni realizowane w Błogosławieństwach. Chodzi o życie w harmonii z samym sobą, z przyrodą, z istotami ludzkimi i nadrzędną istotą, ponieważ istnieje komunikacja między całym kosmosem, gdzie nie ma wyłączności ani wykluczenia, i gdzie możemy stworzyć projekt pełnego życia, aby wszyscy Takie rozumienie życia charakteryzuje się łącznością i harmonią relacji między wodą, terytorium i przyrodą, życiem i kulturą wspólnoty, Bogiem i różnymi siłami duchowymi. Dla nich „dobre życie” oznacza zrozumienie centralnego charakteru transcendentnego charakteru relacyjnego człowieka i stworzenia oraz zakłada „dobre dzieło”. Ten integralny sposób wyraża się na swój sposób organizowania tej części rodziny i społeczności, który obejmuje odpowiedzialne wykorzystanie wszystkich dóbr stworzonych. Ludność tubylcza dąży do osiągnięcia lepszych warunków życia, szczególnie w dziedzinie zdrowia i edukacji, do czerpania radości ze zrównoważonego rozwoju, w którym występują i są rozpoznawalne przez siebie, oraz do zachowania harmonii z ich tradycyjnymi stylami życia, dialogu między mądrością a technologią swoich przodków i nowe nabyte.

Krzyk ziemi i krzyk biednych

10. Jednak Amazonka jest dziś rannym i zdeformowanym pięknem, miejscem bólu i przemocy. Ataki na przyrodę mają konsekwencje dla życia ludzi. Ten wyjątkowy kryzys społeczno-środowiskowy znalazł odzwierciedlenie w przesłuchaniu przedsynodalnym, który zwrócił uwagę na następujące zagrożenia dla życia: przywłaszczenie i prywatyzacja zasobów naturalnych, takich jak sama woda; legalne koncesje na pozyskiwanie drewna i nielegalne pozyskiwanie drewna; polowanie i łowienie drapieżników; niezrównoważone megaprojekty (hydroelektryczność, koncesje leśne, masowe pozyskiwanie drewna, monokultury, drogi, drogi wodne, linie kolejowe oraz projekty wydobywcze i naftowe); zanieczyszczenia spowodowane przez przemysł wydobywczy i wysypiska miast, a przede wszystkim zmiany klimatu. Są prawdziwymi zagrożeniami, które wiążą się z poważnymi konsekwencjami społecznymi: choroby wynikające z zanieczyszczenia, handlu narkotykami, nielegalnych grup zbrojnych, alkoholizm, przemoc wobec kobiet, wykorzystywanie seksualne, handel i handel ludźmi, sprzedaż narządów, turystyka seksualna, utrata pierwotnej kultury i tożsamości (język, praktyki duchowe i zwyczaje), kryminalizacja i morderstwo przywódców i obrońców terytorium. Za tym stoją interesy gospodarcze i polityczne dominujących sektorów, przy współudziale niektórych władców i niektórych autorytetów autochtonicznych. Ofiary to najbardziej narażone sektory, dzieci, młodzież, kobiety i siostry matki ziemi. alkoholizm, przemoc wobec kobiet, wykorzystywanie seksualne, handel ludźmi i handel ludźmi, sprzedaż organów, turystyka seksualna, utrata oryginalnej kultury i tożsamości (język, praktyki duchowe i zwyczaje), kryminalizacja oraz zabójstwo przywódców i obrońców terytorium. Za tym stoją interesy gospodarcze i polityczne dominujących sektorów, przy współudziale niektórych władców i niektórych autorytetów autochtonicznych. Ofiary to najbardziej narażone sektory, dzieci, młodzież, kobiety i siostry matki ziemi. alkoholizm, przemoc wobec kobiet, wykorzystywanie seksualne, handel ludźmi i handel ludźmi, sprzedaż organów, turystyka seksualna, utrata oryginalnej kultury i tożsamości (język, praktyki duchowe i zwyczaje), kryminalizacja oraz zabójstwo przywódców i obrońców terytorium. Za tym stoją interesy gospodarcze i polityczne dominujących sektorów, przy współudziale niektórych władców i niektórych autorytetów autochtonicznych. Ofiary to najbardziej narażone sektory, dzieci, młodzież, kobiety i siostry matki ziemi. kryminalizacja i morderstwo przywódców i obrońców terytorium. Za tym stoją interesy gospodarcze i polityczne dominujących sektorów, przy współudziale niektórych władców i niektórych autorytetów autochtonicznych. Ofiary to najbardziej narażone sektory, dzieci, młodzież, kobiety i siostry matki ziemi. kryminalizacja i morderstwo przywódców i obrońców terytorium. Za tym stoją interesy gospodarcze i polityczne dominujących sektorów, przy współudziale niektórych władców i niektórych autorytetów autochtonicznych. Ofiary to najbardziej narażone sektory, dzieci, młodzież, kobiety i siostry matki ziemi.

11. Społeczność naukowa ze swojej strony ostrzega przed ryzykiem wylesiania, które do tej pory stanowi prawie 17% całego lasu amazońskiego, i które zagraża przetrwaniu całego ekosystemu, zagrażając różnorodności biologicznej i zmieniając cykl życia wody dla przetrwania lasu tropikalnego. Ponadto Amazon odgrywa również kluczową rolę jako bufor przed zmianami klimatu i zapewnia nieocenione i podstawowe systemy podtrzymywania życia związane z powietrzem, wodą, glebami, lasami i biomasą. Jednocześnie eksperci pamiętają, że dzięki zastosowaniu zaawansowanej nauki i technologii do innowacyjnej biogospodarki lasów stojących i płynących rzek można pomóc uratować las tropikalny,

12. Zjawiskiem, którym należy się zająć, jest migracja. W regionie Amazonii występują trzy jednoczesne procesy migracji. Po pierwsze, przypadki mobilności rdzennych grup na terytoriach tradycyjnego obrotu, oddzielonych granicami krajowymi i międzynarodowymi. Po drugie, przymusowe wysiedlenie ludności tubylczej, chłopskiej i rzecznej wydalonej z ich terytoriów, której ostatecznym celem są zazwyczaj najbiedniejsze i najgorzej zurbanizowane obszary miast. Po trzecie, międzyregionalna przymusowa migracja i zjawisko uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich krajów (między innymi Wenezueli, Haiti, Kuby) muszą przekroczyć Amazonkę jako korytarz migracyjny.

13. Przesiedlenie miejscowych grup wydalonych z ich terytoriów lub przyciągniętych przez fałszywą jasność kultury miejskiej stanowi wyjątkową specyfikę ruchów migracyjnych w Amazonii. Przypadki, w których mobilność tych grup występuje na terytoriach tradycyjnego ruchu tubylczego, oddzielonych granicami krajowymi i międzynarodowymi, wymagają transgranicznej opieki duszpasterskiej, zdolnej zrozumieć prawo do swobodnego przemieszczania się tych ludów. mobilność ludzi w Amazonii odsłania oblicze Jezusa Chrystusa zubożały i głód (por Mt 25,35), wydalony i bezdomnych (por Łk3.1-3), a także w feminizacji migracji, która sprawia, że ​​tysiące kobiet jest narażonych na handel ludźmi, jedną z najgorszych form przemocy wobec kobiet i jedno z najbardziej przewrotnych naruszeń praw człowieka . Handel ludźmi związany z migracją wymaga stałej pracy duszpasterskiej w sieciach.

14. Życie społeczności amazońskich, które nie zostały jeszcze dotknięte wpływem cywilizacji zachodniej, znajduje odzwierciedlenie w wierzeniach i obrzędach dotyczących działań duchów boskości, nazywanych w niezliczony sposób, zi na terytorium, zi na terytorium związek z naturą ( LS 16, 91, 117, 138, 240). Zauważmy, że przez tysiące lat troszczyli się o swoją ziemię, wody i lasy i zdołali je zachować do dziś, aby ludzkość mogła korzystać z bezpłatnych darów Bożego stworzenia. Nowe ścieżki ewangelizacji należy budować w dialogu z podstawową wiedzą, w której przejawiają się one jako zalążek Słowa.

Kościół w regionie Amazonii

15. Kościół, słuchając zgiełku terytorium i wołania ludu, musi pamiętać o swoich krokach. Ewangelizacja w Ameryce Łacińskiej była darem Opatrzności, który wzywa wszystkich do zbawienia w Chrystusie. Pomimo kolonizacji militarnej, politycznej i kulturowej, a poza chciwością i ambicjami kolonizatorów, było wielu misjonarzy, którzy oddali swoje życie, aby głosić Ewangelię. Zmysł misyjny zainspirował nie tylko tworzenie wspólnot chrześcijańskich, ale także ustawodawstwo, takie jak Prawa Indii, które chroniły godność rdzennych mieszkańców przed nadużyciami ich ludów i terytoriów. Takie nadużycia spowodowały szkody w społecznościach i przyćmiły przesłanie Dobrej Nowiny. Często zapowiedź Chrystusa odbywała się w zmowie z mocami, które eksploatowały zasoby i uciskały ludność. W chwili obecnej Kościół ma historyczną okazję do odróżnienia się od nowych potęg kolonizacyjnych, słuchając narodów amazońskich, aby mogli wykonywać swoją proroczą działalność z zachowaniem przejrzystości. Ponadto kryzys społeczno-środowiskowy otwiera nowe możliwości przedstawienia Chrystusa we wszystkich jego możliwościach wyzwolenia i humanizacji.

16. Jedna z najbardziej chwalebnych stron Amazonki została napisana przez męczenników. Udział naśladowców Jezusa w Jego męce, śmierci i chwalebnym zmartwychwstaniu towarzyszył życiu Kościoła do dnia dzisiejszego, szczególnie w chwilach i miejscach, w których ona, z powodu Ewangelii Jezusa, żyje pośród ostra sprzeczność, jak to ma miejsce dzisiaj z tymi, którzy odważnie walczą na rzecz integralnej ekologii w Amazonii. Synod ten z podziwem uznaje tych, którzy z wielkim ryzykiem własnego życia walczą o obronę istnienia tego terytorium.

Wzywa do kompleksowej konwersji

17. Słuchanie zgiełku ziemi i płaczu biednych i ludu Amazonki, z którym idziemy, wzywa nas do prawdziwego integralnego nawrócenia, z prostym i trzeźwym życiem, napędzanym mistyczną duchowością w tym stylu św. Franciszka z Asyżu przykład integralnego nawrócenia przeżywany z chrześcijańską radością i radością (por. LS 20-12). Modlitewne czytanie Słowa Bożego pomoże nam pogłębić i odkryć jęki Ducha Świętego oraz zachęci nas do troski o „wspólny dom”.

18. Jako Kościół uczniów-misjonarzy prosimy o łaskę tego nawrócenia, które „pociąga za sobą wyzwolenie wszystkich konsekwencji spotkania z Jezusem Chrystusem w relacjach z otaczającym ich światem” ( LS 217); osobiste i wspólnotowe nawrócenie, które zobowiązuje nas do harmonijnego nawiązania do twórczego dzieła Boga, którym jest „wspólny dom”; konwersja, która promuje tworzenie struktur w harmonii z troską o stworzenie; duszpasterska konwersja oparta na synodalności, która rozpoznaje interakcję wszystkiego, co stworzone. Nawrócenie, które prowadzi nas do ustępującego Kościoła, który wkracza w serce wszystkich narodów amazońskich.

19. W ten sposób jedyne nawrócenie na żywą Ewangelię, którą jest Jezus Chrystus, można zastosować w połączonych ze sobą wymiarach, aby motywować wyjście z egzystencjalnych, społecznych i geograficznych peryferii Amazonki. Te wymiary to: duszpasterska, kulturowa, ekologiczna i synodalna, które zostaną rozwinięte w następnych czterech rozdziałach.

 

ROZDZIAŁ II

NOWE DROGI KONWERSJI PASTORALNEJ

 

„Kto nie narodził się z wody i Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego” (J 3,5)

 

20. Kościół misyjny wychodzący z Kościoła wymaga duszpasterskiego nawrócenia. Dla Amazonki ten spacer oznacza także „żeglowanie” przez nasze rzeki, nasze jeziora, wśród naszych ludzi. W Amazonii woda nas jednoczy, nie dzieli nas. Naszym nawróceniem duszpasterskim będzie Samarytanin, w dialogu, towarzyszący ludziom o konkretnych twarzach rdzennej ludności, chłopów, potomków i migrantów, młodzieży i mieszkańców miast. Wszystko to będzie wiązało się z duchowością słuchania i zapowiadania. W ten sposób będziemy chodzić i nawigować w tym rozdziale.

Kościół w wyjściu misyjnym

21. Kościół z natury jest misyjny i wywodzi się z „frontalnej miłości Boga” ( AG 2). Dynamizm misyjny, który wypływa z miłości Boga, promieniuje, rozszerza się, przelewa i rozprzestrzenia w całym wszechświecie. „Chrzest włącza nas w dynamikę miłości do spotkania z Jezusem, która daje nowy horyzont życiu” ( DAp 12). Ten przelew prowadzi Kościół do pasterskiego nawrócenia i przemienia nas w żywe wspólnoty, które działają jako zespół i sieć na rzecz ewangelizacji. Tak rozumiana misja nie jest czymś fakultatywnym, między innymi działaniem Kościoła, ale jego własną naturą. Kościół jest misją! «Działanie misjonarskie jest paradygmatem całego dzieła Kościoła» ( EG15). Bycie uczniem misyjnym to coś więcej niż tylko wykonywanie zadań lub robienie rzeczy. Jest umieszczony w kolejności istnienia. «Jezus mówi nam, swoim uczniom, że nasza misja na świecie nie może być statyczna, ale wędrować. Chrześcijanin jest wędrowcem »(Francisco, Angelus, 30.06.2019).

a) Samarytanin, miłosierny, wspierający kościół

22. Chcemy być amazońskim Kościołem samarytańskim, wcielonym w sposób, w jaki Syn Boży stał się wcielony: „przyjął nasze choroby i znosił nasze choroby” ( Mt 8,17b). Ten, który stał się biedny, wzbogacił nas swoim ubóstwem ( 2 Co8,9) przez swego Ducha zachęca dzisiejszych uczniów misjonarzy, aby spotkali się ze wszystkimi, zwłaszcza z ludami pierwotnymi, biednymi, wykluczonymi ze społeczeństwa i innymi. Chcemy także Kościoła Magdaleny, który czuje się kochany i pojednany, który z radością i przekonaniem głosi Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Kościół mariański, który rodzi dzieci do wiary i kształci je z miłością i cierpliwością, ucząc się także od bogactwa ludzi. Chcemy być sługą kościoła, kerigmatykiem, wychowawcą, inkulturowanym pośród miast, którym służymy.

b. Kościół w dialogu ekumenicznym, międzyreligijnym i kulturowym

23. Wieloetniczna, wielokulturowa i wieloreligijna rzeczywistość Amazonii wymaga postawy otwartego dialogu, uznając także różnorodność rozmówców: ludów tubylczych, nadrzecznych, chłopskich i potomnych, innych Kościołów chrześcijańskich i wyznań religijnych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, Popularne ruchy społeczne, państwo, w skrócie wszyscy ludzie dobrej woli, którzy dążą do obrony życia, integralności stworzenia, pokoju, wspólnego dobra.

24. W Amazonii „relacje między katolikami i zielonoświątkowcami, charyzmatami i ewangelikami nie są łatwe. Nagłe pojawienie się nowych wspólnot, związane z osobowością niektórych kaznodziejów, ostro kontrastuje z zasadami i doświadczeniem eklezjologicznym historycznych Kościołów i może ukryć niebezpieczeństwo, że zostaną wciągnięci przez fale emocjonalne chwili lub zamkną doświadczenie wiary w chronionych i uspokajających środowiskach. Fakt, że niewielu wiernych katolików jest przyciąganych do tych wspólnot, jest przyczyną tarcia, ale z naszej strony może stać się powodem osobistego badania i odnowy duszpasterskiej ”(Papież Franciszek, 28.9.2018). Dialog ekumeniczny, międzyreligijny i międzykulturowy należy uznać za niezbędną ścieżkę ewangelizacji w Amazonii (por.Dp 227). Amazonka to mieszanka wyznań, głównie chrześcijan. Biorąc pod uwagę tę rzeczywistość, otwierają się dla nas prawdziwe ścieżki komunii: „Przejawy dobrych uczuć nie wystarczą. Potrzebne są konkretne gesty, które przenikają duchy i wstrząsają sumieniami, prowadząc każdego do wewnętrznego nawrócenia, które jest podstawą wszelkiego postępu na drodze ekumenizmu ”(Benedykt XVI, Przesłanie do kardynałów w Kaplicy Sykstyńskiej, 20 / 04/2005). Centralne miejsce Słowa Bożego w życiu naszych wspólnot jest czynnikiem zjednoczenia i dialogu. Istnieje tak wiele wspólnych działań wokół Słowa: tłumaczenia Biblii na języki lokalne, wspólne wydania, rozpowszechnianie i rozpowszechnianie Biblii oraz spotkania teologów i teologów i teologów katolickich oraz różne wyznania.

25. W Amazonii dialog międzyreligijny odbywa się zwłaszcza z miejscowymi religiami i kultami afro-potomnymi. Te tradycje zasługują na to, aby je poznać, zrozumieć we własnych wyrażeniach oraz w ich związku z lasem i matką ziemią. Razem z nimi chrześcijanie, opierając się na wierze w Słowo Boże, prowadzą dialog, dzielą się życiem, zmartwieniami, zmaganiami, doświadczeniami Boga, aby pogłębić wzajemną wiarę i działać wspólnie w obronie „ wspólny dom ”. W tym celu konieczne jest, aby kościoły amazońskie rozwijały inicjatywy spotkania, studiowania i dialogu z wyznawcami tych religii. Szczery i pełen szacunku dialog jest pomostem w kierunku budowy „dobrego życia”. W wymianie prezentówEG 250).

Kościół misyjny, który służy ludowi amazońskiemu i mu towarzyszy

26. Synod ten chce być silnym wezwaniem do wszystkich ochrzczonych w Amazonii, aby byli uczniami misyjnymi. Wysłanie na misję wiąże się z chrztem i dotyczy wszystkich ochrzczonych. Przez Niego wszyscy otrzymujemy taką samą godność bycia synami i córkami Boga i nikt nie może zostać wykluczony z misji Jezusa wobec swoich uczniów. „Idźcie na cały świat i głoście Dobrą Nowinę całemu stworzeniu” ( Mk 16,15). Dlatego uważamy, że konieczne jest wygenerowanie większego impulsu misyjnego wśród rodzimych powołań; Amazończycy muszą także ewangelizować.

a) Kościół o twarzy tubylczej, chłopskiej i afro-potomnej

27. Pilne jest nadanie miejscowemu duszpasterstwu szczególnego miejsca w Kościele. Zaczynamy od różnych rzeczywistości i różnorodnych kultur, aby zdefiniować, opracować i przyjąć działania duszpasterskie, które pozwalają nam opracować propozycję ewangelizacji wśród społeczności tubylczych, umieszczając się w ramach miejscowego duszpasterstwa i ziemi. Duszpasterstwo ludów tubylczych ma swoją specyfikę. Kolonizacje motywowane ekstraktywizmem w całej historii, z różnymi prądami migracyjnymi, narażają je na wysoką podatność na zagrożenia. W tym kontekście, jako Kościół, nadal konieczne jest stworzenie lub utrzymanie preferencyjnej opcji dla ludów tubylczych, na mocy których należy ustanowić i umocnić diecezjalne organizacje miejscowego pasterstwa poprzez odnowione działania misyjne, które słuchają, prowadzą dialog, są wcielone i mają stałą obecność. Preferencyjna opcja dla ludów tubylczych, z ich kulturami, tożsamościami i historiami, wymaga od nas dążenia do rdzennego Kościoła z naszymi własnymi kapłanami i duchownymi zawsze zjednoczonymi iw całkowitej komunii z Kościołem katolickim.

28. Uznając znaczenie uwagi, jaką Kościół powinien poświęcić w Amazonii zjawisku urbanizacji oraz związanym z tym problemom i perspektywom, konieczne jest odniesienie do świata wiejskiego jako całości, a zwłaszcza do wiejskiego duszpasterstwa. Z duszpasterskiego punktu widzenia Kościół musi reagować na zjawisko wyludniania wsi ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami (utrata tożsamości, dominujący sekularyzm, wyzysk pracy na wsi, rozpad rodziny, itp.).

b. Kościół o twarzy emigranta

29. Z uwagi na jego wzrost i rozmiary zjawisko migracji stało się obecnie bezprecedensowym wyzwaniem politycznym, społecznym i kościelnym (por. DA 517, a). Biorąc to pod uwagę, wiele wspólnot kościelnych przyjęło migrantów z wielką hojnością, pamiętając, że: „Byłem obcym, a ty zostałeś mną” ( Mt25,35). Przymusowe wysiedlenie rodzin tubylczych, chłopskich, potomków afroamerykanów i nadrzecznych, wydalonych z ich terytoriów z powodu nacisków na nich lub uduszenia w przypadku braku możliwości, wymaga pracy duszpasterskiej na peryferiach ośrodków miejskich. W tym celu konieczne będzie utworzenie zespołów misyjnych do ich towarzyszenia, koordynujących z parafiami i innymi instytucjami kościelnymi i pozakościelnymi warunki przyjmowania, oferujących inkulturowane liturgie oraz w językach migrantów; promowanie przestrzeni wymiany kulturalnej, sprzyjanie integracji w społeczności i mieście oraz motywowanie ich w tej pracy do protagonizmu.

c. Kościół o młodej twarzy

30. Wśród różnych twarzy panamskiej rzeczywistości wyróżnia się jedna z młodych ludzi obecnych na całym terytorium. Są młodzi z twarzami i rdzenną tożsamością, potomkami Afro, rzeką, ekstraktami, migrantami, uchodźcami i innymi. Młodzi mieszkańcy obszarów wiejskich i miejskich, którzy codziennie marzą i szukają lepszych warunków życia, z głębokim pragnieniem pełnego życia. Młodzi studenci, pracownicy, z silną obecnością i udziałem w różnych przestrzeniach społecznych i kościelnych. Wśród amazońskiej młodzieży smutne realia, takie jak ubóstwo, przemoc, choroby, prostytucja dziecięca, wykorzystywanie seksualne, zażywanie narkotyków i handel ludźmi, wczesna ciąża, bezrobocie, depresja, handel ludźmi, nowe formy niewolnictwa, handel narządami, trudności w dostęp do edukacji, Pomoc zdrowotna i społeczna. Niestety w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby samobójstw wśród młodych ludzi, a także wzrost liczby młodych ludzi uwięzionych w więzieniu oraz przestępstw między młodymi ludźmi i przeciwko nim, zwłaszcza potomkom afro i peryferiom. Mieszkając na wielkim terytorium Amazonki, mają takie same marzenia i pragnienia jak inni młodzi ludzie na tym świecie: być uważani, szanowani, mieć możliwości studiowania, pracy, przyszłości. Ale doświadczają intensywnego kryzysu wartości lub przejścia do innych sposobów pojmowania rzeczywistości, w których zmieniają się elementy etyczne, nawet dla młodych rdzennych mieszkańców. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie im w radzeniu sobie w każdej sytuacji, która niszczy ich tożsamość lub niszczy ich poczucie własnej wartości. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby samobójstw wśród młodych ludzi, a także wzrost liczby uwięzionych młodych ludzi oraz przestępstw między młodymi ludźmi i przeciwko nim, zwłaszcza potomkom afro i peryferiom. Mieszkając na wielkim terytorium Amazonki, mają takie same marzenia i pragnienia jak inni młodzi ludzie na tym świecie: być uważani, szanowani, mieć możliwości studiowania, pracy, przyszłości. Ale doświadczają intensywnego kryzysu wartości lub przejścia do innych sposobów pojmowania rzeczywistości, w których zmieniają się elementy etyczne, nawet dla młodych rdzennych mieszkańców. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie im w radzeniu sobie w każdej sytuacji, która niszczy ich tożsamość lub niszczy ich poczucie własnej wartości. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby samobójstw wśród młodych ludzi, a także wzrost liczby uwięzionych młodych ludzi oraz przestępstw między młodymi ludźmi i przeciwko nim, zwłaszcza potomkom afro i peryferiom. Mieszkając na wielkim terytorium Amazonki, mają takie same marzenia i pragnienia jak inni młodzi ludzie na tym świecie: być uważani, szanowani, mieć możliwości studiowania, pracy, przyszłości. Ale doświadczają intensywnego kryzysu wartości lub przejścia do innych sposobów pojmowania rzeczywistości, w których zmieniają się elementy etyczne, nawet dla młodych rdzennych mieszkańców. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie im w radzeniu sobie w każdej sytuacji, która niszczy ich tożsamość lub niszczy ich poczucie własnej wartości. a także wzrost populacji młodych uwięzionych oraz przestępstwa między młodymi ludźmi i przeciwko nim, zwłaszcza potomkom afro i peryferiom. Mieszkając na wielkim terytorium Amazonki, mają takie same marzenia i pragnienia jak inni młodzi ludzie na tym świecie: być uważani, szanowani, mieć możliwości studiowania, pracy, przyszłości. Ale doświadczają intensywnego kryzysu wartości lub przejścia do innych sposobów pojmowania rzeczywistości, w których zmieniają się elementy etyczne, nawet dla młodych rdzennych mieszkańców. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie im w radzeniu sobie w każdej sytuacji, która niszczy ich tożsamość lub niszczy ich poczucie własnej wartości. a także wzrost populacji młodych uwięzionych oraz przestępstwa między młodymi ludźmi i przeciwko nim, zwłaszcza potomkom afro i peryferiom. Mieszkając na wielkim terytorium Amazonki, mają takie same marzenia i pragnienia jak inni młodzi ludzie na tym świecie: być uważani, szanowani, mieć możliwości studiowania, pracy, przyszłości. Ale doświadczają intensywnego kryzysu wartości lub przejścia do innych sposobów pojmowania rzeczywistości, w których zmieniają się elementy etyczne, nawet dla młodych rdzennych mieszkańców. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie im w radzeniu sobie w każdej sytuacji, która niszczy ich tożsamość lub niszczy ich poczucie własnej wartości. Mieszkając na wielkim terytorium Amazonki, mają takie same marzenia i pragnienia jak inni młodzi ludzie na tym świecie: być uważani, szanowani, mieć możliwości studiowania, pracy, przyszłości. Ale doświadczają intensywnego kryzysu wartości lub przejścia do innych sposobów pojmowania rzeczywistości, w których zmieniają się elementy etyczne, nawet dla młodych rdzennych mieszkańców. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie im w radzeniu sobie w każdej sytuacji, która niszczy ich tożsamość lub niszczy ich poczucie własnej wartości. Mieszkając na wielkim terytorium Amazonki, mają takie same marzenia i pragnienia jak inni młodzi ludzie na tym świecie: być uważani, szanowani, mieć możliwości studiowania, pracy, przyszłości. Ale doświadczają intensywnego kryzysu wartości lub przejścia do innych sposobów pojmowania rzeczywistości, w których zmieniają się elementy etyczne, nawet dla młodych rdzennych mieszkańców. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie im w radzeniu sobie w każdej sytuacji, która niszczy ich tożsamość lub niszczy ich poczucie własnej wartości. gdzie zmieniają się elementy etyczne, nawet dla rdzennej młodzieży. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie im w radzeniu sobie w każdej sytuacji, która niszczy ich tożsamość lub niszczy ich poczucie własnej wartości. gdzie zmieniają się elementy etyczne, nawet dla rdzennej młodzieży. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie im w radzeniu sobie w każdej sytuacji, która niszczy ich tożsamość lub niszczy ich poczucie własnej wartości.

31. Młodzi ludzie są również intensywnie obecni w kontekście migracyjnym terytorium. Szczególna uwaga zasługuje na rzeczywistość młodych ludzi w ośrodkach miejskich. Coraz więcej miast przyjmuje wszystkie grupy etniczne, ludy i problemy w Amazonii. Wiejska Amazonka wyludnia się; Miasta borykają się z ogromnymi problemami przestępczości nieletnich, braku pracy, walk etnicznych i niesprawiedliwości społecznej. Tutaj w szczególności Kościół jest wezwany do proroczej obecności wśród młodych ludzi, oferując im odpowiedni akompaniament i odpowiednie wykształcenie.

32. W komunii z amazońską rzeczywistością młodzieżową Kościół głosi młodym ludziom Dobrą Nowinę o Jezusie, rozeznanie i towarzyszenie powołaniowe, miejsce uznania lokalnej kultury i tożsamości, przywództwo młodzieży, promowanie praw młodzież, wzmocnienie kreatywnych, innowacyjnych i zróżnicowanych przestrzeni ewangelizacji poprzez odnowioną i odważną posługę młodzieży. Duszpasterstwo zawsze w toku, skoncentrowane na Jezusie Chrystusie i jego projekcie, dialogiczne i integralne, zaangażowane we wszystkie istniejące rzeczywistości młodzieżowe na terytorium. Rdzenna młodzież ma ogromny potencjał i aktywnie uczestniczy w swoich społecznościach i organizacjach, przyczyniając się jako przywódcy i animatorzy, w obronie praw, szczególnie na terytorium, zdrowiu i edukacji. Z drugiej strony są głównymi ofiarami niepewności związanej z rodzimymi ziemiami oraz braku konkretnych i wysokiej jakości polityk publicznych. Rozprzestrzenianie się alkoholu i narkotyków często dociera do miejscowych społeczności, poważnie szkodząc młodym ludziom i uniemożliwiając im życie w wolności budowania swoich marzeń i aktywnego uczestnictwa w społeczności.

33. Znaczenie młodych ludzi jest wyraźnie widoczne w dokumentach Synodu młodzieży (160, 46) w papieskiej adhortacji Christus Vivit (170) oraz w encyklice Laudate Yes (209). Młodzi ludzie chcą być bohaterami, a Kościół Amazonek chce rozpoznać swoją przestrzeń. Chce być słuchającym partnerem uznającym młodych ludzi za miejsce teologiczne, jako „proroków nadziei”, zaangażowanych w dialog, wrażliwych ekologicznie i uważnych na „wspólny dom”. Kościół, który przyjmuje młodych ludzi i chodzi z nimi, zwłaszcza na peryferiach. W obliczu tego pojawiają się trzy sytuacje kryzysowe: promowanie nowych form ewangelizacji za pośrednictwem mediów społecznościowych (Francisco, Christus Vivit86); pomoc młodym tubylcom w osiągnięciu zdrowej międzykulturowości; Pomóż im poradzić sobie z kryzysem antivalores, który niszczy ich samoocenę i sprawia, że ​​tracą tożsamość.

d. Kościół, który kroczy nowymi ścieżkami w miejskim duszpasterstwie

34. Silna tendencja ludzkości do koncentrowania się na miastach, migrujących od najmniejszych do największych, występuje również w Amazonii. Przyspieszonemu rozwojowi metropolii Amazonii towarzyszy generacja peryferyjnych miast. Jednocześnie przekazywane są style życia, formy koegzystencji, języki i wartości skonfigurowane przez metropolię, które są coraz częściej wdrażane zarówno w społecznościach tubylczych, jak i reszcie świata wiejskiego. Rodzina w mieście jest miejscem syntezy kultury tradycyjnej i współczesnej. Jednak rodziny często cierpią z powodu ubóstwa, złych warunków mieszkaniowych, braku pracy, zwiększonego spożycia narkotyków i alkoholu, dyskryminacji i samobójstwa dzieci. Ponadto w życiu rodzinnym brakuje dialogu między pokoleniami i tradycjami, a język ginie. Rodziny borykają się również z nowymi problemami zdrowotnymi, które wymagają odpowiedniej edukacji w zakresie macierzyństwa. Obecne szybkie zmiany dotyczą rodziny Amazon. W ten sposób odnajdujemy nowe formaty rodzinne: rodziny niepełne, za które odpowiedzialne są kobiety, wzrost liczby rodzin w separacji, związki partnerskie i rodziny zjednoczone, spadek liczby małżeństw instytucjonalnych. Miasto jest eksplozją życia, ponieważ „Bóg mieszka w mieście” (DAp 514). Są w nim obawy i poszukiwania sensu życia, konfliktów, ale także solidarności, braterstwa, pragnienia dobroci, prawdy i sprawiedliwości ”(por. EG 71-75). Ewangelizacja miasta lub kultury miejskiej oznacza„ osiągnąć i przez że tak powiem, modyfikujcie siłą Ewangelii kryteria sądu, wartości, które się liczą,IN 19).

35. Konieczna jest obrona prawa wszystkich ludzi do miasta. Domniemane prawo do miasta definiuje się jako równe korzystanie z miasta w ramach zasad zrównoważonego rozwoju, demokracji i sprawiedliwości społecznej. Konieczne będzie jednak także wywieranie wpływu na polityki publiczne i promowanie inicjatyw poprawiających jakość życia na wsi, zapobiegając w ten sposób ich niekontrolowanemu wysiedleniu.

36. Oddolne wspólnoty kościelne były i są darem od Boga dla lokalnych Kościołów Amazonki. Trzeba jednak uznać, że z czasem niektóre wspólnoty kościelne osiedliły się, osłabiły, a nawet zniknęły. Ale zdecydowana większość pozostaje wytrwała i jest duszpasterskim fundamentem wielu parafii. Dzisiaj wielkie niebezpieczeństwa wspólnot kościelnych wynikają głównie z sekularyzmu, indywidualizmu, braku wymiaru społecznego i braku działalności misyjnej. Dlatego konieczne jest, aby pasterze zachęcali każdego wiernego ucznia misyjnego. Wspólnota kościelna musi być obecna w przestrzeniach polityki publicznej, w których podejmowane są działania w celu ożywienia kultury, współistnienia, wypoczynku i świętowania. Musimy walczyć, aby „favele” i „nędzne wille” miały zagwarantowane podstawowe prawa podstawowe; woda, energia, budownictwo mieszkaniowe i promowanie integralnego obywatelstwa ekologicznego. Instytucja ministerstwa goszczącego w społecznościach miejskich Amazonii za braterską solidarność z migrantami, uchodźcami, osobami bezdomnymi i osobami, które opuściły obszary wiejskie.

37. Na szczególną uwagę zasługuje rzeczywistość rdzennej ludności w ośrodkach miejskich, ponieważ są oni najbardziej narażeni na ogromne problemy przestępczości nieletnich, braku pracy, walk etnicznych i niesprawiedliwości społecznej. Jest to obecnie jedno z największych wyzwań: coraz więcej miast jest miejscem docelowym wszystkich grup etnicznych i narodów Amazonii. Miejscowy duszpasterstwo miasta, które spełnia tę specyficzną rzeczywistość, powinno zostać wyartykułowane.

e. Duchowość słuchania i obwieszczania

38. Działalność duszpasterska opiera się na duchowości opartej na słuchaniu słowa Bożego i okrzyku jego ludu, aby następnie móc głosić dobrą nowinę proroczym duchem. Zdajemy sobie sprawę, że Kościół, który słyszy wołanie Ducha podczas wołania Amazonki, może popierać radości i nadzieje, smutki i niepokoje wszystkich, a zwłaszcza najbiedniejszych (por. GS 1), którzy są córkami i synami Ulubione przez Boga. Odkrywamy, że potężne wody Ducha, podobne do wód Amazonki, które okresowo przelewają się, prowadzą nas do tego obfitego życia, które Bóg oferuje nam do udziału w ogłoszeniu.

Nowe ścieżki nawrócenia duszpasterskiego

39. Podróżowanie zespołów misyjnych w Amazonii, tkanie i tworzenie wspólnoty po drodze, pomaga wzmocnić synodalność Kościoła. Mogą dodać kilka charyzmatów, instytucji i zgromadzeń, świeckich i świeckich, zakonników i zakonników, kapłanów. Dodaj, aby spotkać się tam, gdzie sam nie możesz. Wycieczki misjonarzy, którzy opuszczają swoją siedzibę i spędzają czas na odwiedzaniu wspólnoty przez wspólnotę i odprawianiu sakramentów, prowadzą do tak zwanej „wizyty pasterskiej”. Jest to rodzaj metody duszpasterskiej, która odpowiada obecnym warunkom i możliwościom naszych kościołów. Dzięki tym metodom i działaniom Ducha Świętego społeczności te rozwinęły bogatą posługę, która jest powodem do dziękczynienia.

40. Proponujemy sieć objazdową, która łączy różne wysiłki zespołów, które towarzyszą życiu i wierze społeczności w Amazonii oraz pobudzają je do życia. Ścieżki wpływów politycznych na transformację rzeczywistości muszą zostać rozpoznane przez pastorów i świeckich. W celu przejścia od wizyt duszpasterskich do bardziej stałej obecności, kongregacje i / lub prowincje zakonne na świecie, które nie są jeszcze zaangażowane w misje, są proszone o ustanowienie co najmniej jednego frontu misyjnego w którymkolwiek z krajów amazońskich.

 

ROZDZIAŁ III

NOWE DROGI KONWERSJI KULTURALNEJ

 

„A Słowo stało się ciałem i złożył między nami swój namiot” (J 1,14)

41. Ameryka Łacińska ma ogromną różnorodność biologiczną i wielką różnorodność kulturową. Amazonka to kraina lasów i wód, wrzosowisk i mokradeł, sawann i pasm górskich, ale przede wszystkim kraina niezliczonych wiosek, z których wiele to tysiącletni, przodkowie tego terytorium, starożytne miasta perfumeryjne, które wciąż pachną kontynent przeciwko wszelkiej rozpaczy. Nasze nawrócenie musi być także kulturowe, nawzajem się nawzajem, uczyć się od siebie nawzajem. Bądźcie obecni, szanujcie i rozpoznawajcie ich wartości, żyjcie i praktykujcie inkulturację i międzykulturowość w naszym ogłoszeniu Dobrej Nowiny. Wyrażanie i wiara w Amazon jest zawsze wyzwaniem. Wciela się ona nie tylko w duszpasterstwo, ale w konkretne działania dla innych, w opiekę zdrowotną, edukację, w solidarności i wsparciu dla najsłabszych. Chcielibyśmy się tym wszystkim podzielić w tej sekcji.

 

Twarz Kościoła w amazońskich wioskach

42. Na terytoriach Amazonki istnieje wielokulturowa rzeczywistość, która wymaga spojrzenia obejmującego wszystkich i używającego wyrażeń, które umożliwiają identyfikację i powiązanie wszystkich grup oraz odzwierciedlenie tożsamości, które są rozpoznawane, szanowane i promowane zarówno w Kościele, jak i w Kościele. społeczeństwo, które musi znaleźć wśród mieszkańców Amazonii ważnego rozmówcę do prowadzenia dialogu i spotkań. Puebla mówi o twarzach zamieszkujących Amerykę Łacińską i zauważa, że ​​w oryginalnych miastach dochodzi do rozbieżności, która narastała i nadal rośnie wraz ze spotkaniami i nieporozumieniami między różnymi kulturami, które są częścią kontynentu. Ta twarz, także Kościoła w Amazonii, jest twarzą ucieleśnioną na jego terytorium, ewangelizuje i otwiera ścieżki, aby ludzie mogli czuć się towarzyszącymi w różnych procesach życia ewangelicznego. Również mieszkańcy tych samych miast odnawiają zmysł misyjny, realizując proroczą i samarytańską misję Kościoła, którą należy wzmocnić poprzez otwarcie na dialog innych kultur. Tylko wstawiony i inkulturowany Kościół misyjny przywoła poszczególne rdzenne kościoły, o amazońskich twarzach i sercach, zakorzenione w kulturach i tradycjach ludu, zjednoczone w tej samej wierze w Chrystusa i zróżnicowane pod względem sposobu życia, wyrażania i celebrowania go. realizując proroczą i samarytańską misję Kościoła, którą należy wzmocnić poprzez otwartość na dialog innych kultur. Tylko wstawiony i inkulturowany Kościół misyjny przywoła poszczególne rdzenne kościoły, o amazońskich twarzach i sercach, zakorzenione w kulturach i tradycjach ludu, zjednoczone w tej samej wierze w Chrystusa i zróżnicowane pod względem sposobu życia, wyrażania i celebrowania go. realizując proroczą i samarytańską misję Kościoła, którą należy wzmocnić poprzez otwartość na dialog innych kultur. Tylko wstawiony i inkulturowany Kościół misyjny przywoła poszczególne rdzenne kościoły, o amazońskich twarzach i sercach, zakorzenione w kulturach i tradycjach ludu, zjednoczone w tej samej wierze w Chrystusa i zróżnicowane pod względem sposobu życia, wyrażania i celebrowania go.

a) Wartości kulturowe narodów amazońskich

43. W Amazonii znajdujemy nauki o życiu. Ludy pierwotne i ci, którzy przybyli później i ukształtowali swoją tożsamość we współistnieniu, zapewniają wartości kulturowe, w których odkrywamy zalążki Słowa. W dżungli splata się nie tylko roślinność, która łączy jeden gatunek z drugim, ale także ludy wzajemnie ze sobą powiązane w ramach sieci sojuszy, które przyczyniają się do wszystkich. Dżungla żyje ze wzajemnych powiązań i współzależności, a dzieje się tak we wszystkich obszarach życia. Dzięki temu krucha równowaga Amazonki utrzymywana była przez wieki.

44. Myślenie ludów tubylczych oferuje integrującą wizję rzeczywistości, która jest w stanie zrozumieć różnorodne powiązania między wszystkim stworzonym. Kontrastuje to z dominującym nurtem zachodniej myśli, która ma tendencję do fragmentacji w celu zrozumienia rzeczywistości, ale nie potrafi ponownie sformułować zestawu relacji między różnymi dziedzinami wiedzy. Tradycyjne zarządzanie tym, co oferuje im natura, zostało wykonane w sposób, który dziś nazywamy zrównoważonym zarządzaniem. Znajdujemy także inne wartości w rdzennej ludności, takie jak wzajemność, solidarność, poczucie wspólnoty, równość, rodzina, organizacja społeczna i poczucie służby.

b. Obecny i sprzymierzony kościół narodów na ich terytoriach

45. Żądza ziemi jest przyczyną konfliktów prowadzących do etnocydu, a także morderstw i kryminalizacji ruchów społecznych i ich przywódców. Wyznaczenie i ochrona ziemi jest obowiązkiem państw narodowych i ich rządów. Jednak wiele z autochtonicznych terytoriów pozbawionych jest ochrony, a obszary już wytyczone są atakowane przez fronty wydobywcze, takie jak wydobycie i wydobycie lasów, duże projekty infrastrukturalne, nielegalne uprawy i duże nieruchomości promujące monokulturę. i rozległe zwierzęta gospodarskie.

46. ​​W ten sposób Kościół zobowiązuje się być sojusznikiem ludów amazońskich, aby potępić ataki na życie społeczności tubylczych, projekty mające wpływ na środowisko, brak rozgraniczenia ich terytoriów, a także model gospodarczy rozwoju drapieżnego i ekobójczego. Obecność Kościoła wśród społeczności tubylczych i tradycyjnych wymaga świadomości, że obrona ziemi nie ma innego celu niż obrona życia.

47. Życie ludności tubylczej, mestizo, riberian, chłopskiej, quilombola i / lub ludu afro-potomnego oraz społeczności tradycyjnych jest zagrożone przez zniszczenie, eksploatację środowiska i systematyczne łamanie ich praw terytorialnych. Konieczna jest obrona prawa do samostanowienia, wyznaczania terytoriów oraz wcześniejszych, bezpłatnych i świadomych konsultacji. Narody te mają „warunki społeczne, kulturowe i ekonomiczne, które odróżniają je od innych sektorów wspólnoty narodowej i które są całkowicie lub częściowo regulowane przez ich własne zwyczaje lub tradycje lub specjalne ustawodawstwo” (Konw. 169 MOP, art. 1, 1a). Dla Kościoła obrona życia, wspólnoty, ziemi i praw ludów tubylczych jest zasadą ewangeliczną w obronie ludzkiej godności:J 10, 10b).

48. Kościół promuje integralne zbawienie osoby ludzkiej, doceniając kulturę ludów tubylczych, mówiąc o ich żywotnych potrzebach, towarzysząc ruchom w walce o swoje prawa. Nasza posługa duszpasterska stanowi służbę dla pełnego życia ludów tubylczych, która zmusza nas do głoszenia Dobrej Nowiny o Królestwie Bożym oraz do potępiania sytuacji grzechu, struktur śmierci, przemocy i niesprawiedliwości, promując dialog międzykulturowy, międzyreligijny i ekumeniczny (por. DAp 95).

49. Szczególny rozdział określa ludy tubylcze w dobrowolnej izolacji (PIAV) lub ludy tubylcze w izolacji i początkowy kontakt (PIACI). W Amazonii jest około 130 miast lub segmentów wiosek, które nie utrzymują systematycznych ani stałych kontaktów z otaczającym społeczeństwem. Nadużycia i systematyczne naruszenia przeszłości spowodowały ich migrację do bardziej niedostępnych miejsc, szukając ochrony, dążąc do zachowania swojej autonomii oraz decydując się na ograniczenie lub uniknięcie relacji z osobami trzecimi. Dziś ich życiu wciąż zagraża inwazja na ich terytoria z różnych frontów oraz niska demografia, narażeni na czystki etniczne i zniknięcia. Podczas spotkania z ludnością rdzenną w styczniu 2018 r. W Puerto Maldonado papież Franciszek przypomina nam: „Są najbardziej bezbronni wśród bezbronnych … Kontynuujcie obronę tych najbardziej bezbronnych braci. Ich obecność przypomina nam, że nie możemy pozbywać się dóbr powszechnych w tempie zachłanności do konsumpcji. ”(Fr. PM). Opcja obrony PIAV / PIACI nie zwalnia Kościołów lokalnych z odpowiedzialności pasterskiej za nie.

50. Odpowiedzialność ta musi być wyrażona w konkretnych działaniach na rzecz obrony ich praw, określonych w działaniach rzeczniczych, tak aby państwa przyjęły obronę swoich praw poprzez prawną i nietykalną gwarancję terytoriów, które zajmują w tradycyjny sposób, w tym poprzez przyjęcie środków Uwaga w regionach, w których istnieją tylko dowody ich obecności, nie jest to oficjalnie potwierdzone i ustanawia mechanizmy dwustronnej współpracy między państwami, gdy grupy te zajmują przestrzenie transgraniczne. Przez cały czas należy zagwarantować szacunek dla ich samostanowienia i swobodnej decyzji co do rodzaju relacji, które chcą nawiązać z innymi grupami. Będzie to wymagało, aby cały lud Boży, a zwłaszcza sąsiednie populacje na terytoriach PIAV / PIACI, być wyczulonym na szacunek dla tych ludów i na znaczenie nienaruszalności ich terytoriów. Jak powiedział św. Jan Paweł II w Cuiabá w 1991 roku: „Drodzy indyjscy bracia i siostry, Kościół zawsze był i pozostanie po waszej stronie, aby bronić godności ludzi, ich prawa do spokojnego i właściwego życia, z poszanowaniem wartości ich tradycji, zwyczajów i kultur ”.

 

Ścieżki dla inkulturowanego Kościoła

51. Chrystus wraz z wcieleniem porzucił swoje przywileje wobec Boga i stał się człowiekiem w konkretnej kulturze, aby utożsamiać się z całą ludzkością. Inkulturacja jest wcieleniem Ewangelii w kulturach tubylczych („to, czego się nie zakłada, nie jest odkupione”, San Ireneo, por. Puebla 400), a jednocześnie wprowadzenie tych kultur w życie Kościoła. W tym procesie ludzie są bohaterami i towarzyszą im ich agenci i pasterze.

a) Doświadczenie wiary wyrażone w pobożności ludowej i katechezie inkulturowanej

52. Pobożność ludowa stanowi ważny środek łączący wiele ludów Amazonii z ich doświadczeniami duchowymi, ich kulturowymi korzeniami i integracją ze społecznością. Są to przejawy, za pomocą których ludzie wyrażają swoją wiarę poprzez obrazy, symbole, tradycje, obrzędy i inne sakramentalia. Pielgrzymki, procesje i uroczystości należy doceniać, towarzyszyć im, promować, a czasem oczyszczać, ponieważ są to uprzywilejowane chwile ewangelizacji, które powinny doprowadzić do spotkania z Chrystusem. Nabożeństwa maryjne są głęboko zakorzenione w Amazonii i w całej Ameryce Łacińskiej.

53. Charakterystyczne jest brak klerykalizacji bractw, bractw i grup związanych z pobożnością ludową. Świeccy przyjmują rolę, do której ledwo sięgają w innych obszarach kościelnych, z udziałem braci i sióstr, którzy odprawiają nabożeństwa i kierują modlitwy, błogosławieństwa, tradycyjne święte pieśni, zachęcają nowenny, organizują procesje, promują święta patronackie itp. Konieczne jest „udzielenie odpowiedniej katechezy i towarzyszenie wierze, która jest już obecna w popularnej religijności. Konkretnym sposobem może być zaoferowanie procesu inicjacji chrześcijańskiej … która prowadzi nas do upodobnienia się do Jezusa Chrystusa, powodując stopniowe zawłaszczanie ich postaw ”( DAp 300).

b. Tajemnica wiary odzwierciedlona w inkulturowanej teologii

54. Teologia indyjska, teologia amazońska i pobożność ludowa są już bogactwem rdzennego świata, jego kultury i duchowości. Misjonarz i duszpasterz, gdy niesie słowo Ewangelii Jezusa, identyfikuje się z kulturą i spotkaniem, z którego rodzi się świadectwo, posługa, obwieszczenie i nauka języków. Rodzimy świat ze swoimi mitami, narracją, obrzędami, pieśniami, tańcem i duchowymi wyrazami wzbogaca spotkanie międzykulturowe. Puebla uznaje już, że «kultury nie są pustą ziemią, pozbawioną autentycznych wartości. Ewangelizacja Kościoła nie jest procesem destrukcji, lecz utrwaleniem i umocnieniem tych wartości; wkład we wzrost „zarazków czasownika” »( DP 401, por. GS 57) obecny w kulturach.

 

Ścieżki do Kościoła międzykulturowego

a) Poszanowanie kultur i praw narodów

55. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do równego traktowania narodów amazońskich, szanując ich historię, kulturę, styl „dobrego życia” ( PF 06.10.19). Kolonializm to narzucanie niektórym narodom pewnych sposobów życia, zarówno pod względem gospodarczym, kulturowym, jak i religijnym. Odrzucamy ewangelizację stylu kolonialnego. Głoszenie Dobrej Nowiny Jezusa oznacza uznanie zarazków Słowa już obecnych w kulturach. Ewangelizacja, którą dziś proponujemy Amazonii, jest inkulturowanym ogłoszeniem, które generuje procesy międzykulturowości, procesy promujące życie Kościoła o tożsamości i amazońskiej twarzy.

b. Promowanie dialogu międzykulturowego w globalnym świecie

56. W zadaniu ewangelizacyjnym Kościoła, którego nie należy mylić z prozelityzmem, musimy uwzględnić jasne procesy inkulturacji naszych metod i planów misyjnych. W szczególności proponuje się ośrodkom badawczym i duszpasterskim Kościoła, które w porozumieniu z rdzenną ludnością studiują, kompilują i usystematyzowują tradycje amazońskich grup etnicznych, aby faworyzować pracę edukacyjną opartą na ich tożsamości i kulturze, pomagać w promowanie i obrona ich praw, zachowanie i rozpowszechnianie ich wartości na scenie kulturalnej Ameryki Łacińskiej.

57. Działania edukacyjne są dziś kwestionowane przez potrzebę inkulturacji. Wyzwaniem jest poszukiwanie metod i treści odpowiednich dla osób, w których chcesz wykonywać posługę nauczania. W tym celu ważna jest znajomość ich języków, ich przekonań i aspiracji, ich potrzeb i nadziei; a także zbiorową konstrukcję procesów edukacyjnych, które mają zarówno formę, jak i treść, tożsamość kulturową społeczności amazońskich, nalegając na tworzenie integralnej ekologii jako osi poprzecznej.

c. Wyzwania dla zdrowia, edukacji i komunikacji

58. Kościół przyjmuje za ważne zadanie promowanie profilaktycznej edukacji zdrowotnej i oferowanie opieki zdrowotnej w miejscach, w których pomoc państwa nie dociera. Konieczne jest sprzyjanie inicjatywom integracyjnym, które są korzystne dla zdrowia Amazonii. Ważne jest również promowanie socjalizacji wiedzy przodków w dziedzinie tradycyjnej medycyny typowej dla każdej kultury.

59. Wśród zawiłości terytorium amazońskiego podkreślamy kruchość edukacji, szczególnie wśród rdzennej ludności. Chociaż edukacja jest prawem człowieka, jakość edukacji jest niska, a porzucanie szkoły jest bardzo częste, szczególnie u dziewcząt. Edukacja ewangelizuje, promuje transformację społeczną, wzmacniając ludzi zdrowym zmysłem krytycznym. „Dobra edukacja szkolna we wczesnym wieku stawia nasiona, które mogą wywoływać efekty przez całe życie” ( LS 213). Naszym zadaniem jest promowanie edukacji na rzecz solidarności, która wypływa ze świadomości wspólnego pochodzenia i wspólnej przyszłości wszystkich (por. LS 202). Od rządów należy wymagać wprowadzenia edukacji publicznej, międzykulturowej i dwujęzycznej.

60. Świat, coraz bardziej zglobalizowany i złożony, rozwinął bezprecedensową sieć informacyjną. Jednak taki natychmiastowy przepływ informacji nie prowadzi do lepszej komunikacji lub połączenia między narodami. W Amazonii chcemy promować kulturę komunikacyjną, która sprzyja dialogowi, kulturze spotkania i opiece nad „wspólnym domem”. Zmotywowani integralną ekologią chcemy wzmocnić przestrzenie komunikacyjne, które już istnieją w regionie, w celu pilnego promowania kompleksowej konwersji ekologicznej. W tym celu konieczna jest współpraca ze szkoleniem rdzennych, zwłaszcza rdzennych, środków komunikacji. Są nie tylko uprzywilejowanymi rozmówcami do ewangelizacji i promocji człowieka na terytorium,

61. Aby rozwinąć różnorodne połączenia z całą Amazonką i poprawić komunikację, Kościół chce stworzyć panamską sieć eklezjalnej komunikacji, która obejmuje różne środki stosowane przez prywatne kościoły i inne organizmy kościelne. Twój wkład może mieć rezonans i pomóc w ekologicznym nawróceniu Kościoła i planety. REPAM może współpracować w zakresie doradztwa i wspierania procesów szkoleniowych, monitorowania i wzmacniania komunikacji w regionie panamskim.

Nowe ścieżki nawrócenia kulturowego

 

62. W tym względzie proponujemy utworzenie dwujęzycznej sieci szkół edukacyjnych dla Amazonii (podobnej do Fe y Alegría), która zawiera propozycje edukacyjne odpowiadające potrzebom społeczności, szanujące, ceniące i integrujące tożsamość kulturową oraz językoznawczy

63. Chcemy podtrzymywać, wspierać i sprzyjać edukacyjnym doświadczeniom międzykulturowej dwujęzycznej edukacji, które już istnieją w kościelnych jurysdykcjach Amazonki i angażować katolickie uniwersytety do pracy i angażowania się w sieci.

64. Będziemy szukać nowych form konwencjonalnej i niekonwencjonalnej edukacji, takich jak kształcenie na odległość, zgodnie z potrzebami miejsc, czasów i ludzi.

 

ROZDZIAŁ IV

NOWE DROGI KONWERSJI EKOLOGICZNEJ

 

„Przyszedłem, aby mieli życie i mieli je w obfitości” (J 10,10)

 

65. Nasza planeta jest darem od Boga, ale wiemy również, że żyjemy w trybie pilnym w obliczu bezprecedensowego kryzysu społeczno-środowiskowego. Potrzebujemy ekologicznej konwersji, aby odpowiednio zareagować. Dlatego, jako że Kościół Amazonki, w obliczu rosnącej agresji na nasz biom, zagrożonej jego zniknięciem z ogromnymi konsekwencjami dla naszej planety, jesteśmy na naszej drodze zainspirowani propozycją integralnej ekologii. Rozpoznajemy rany spowodowane przez człowieka na naszym terytorium, chcemy uczyć się od naszych braci i pierwotnych ludów, w dialogu wiedzy, wyzwanie polegające na udzielaniu nowych odpowiedzi w poszukiwaniu modeli sprawiedliwego i solidarnego rozwoju. Chcemy zająć się naszym „wspólnym domem” w Amazonii i zaproponować nowe ścieżki do tego.

 

W kierunku integralnej ekologii z encykliki Laudato si ‘

a) Zagrożenia dla amazońskiego biomu i jego ludów

66. Bóg dał nam ziemię jako dar i jako zadanie, aby się nią zaopiekować i odpowiedzieć na nią; Nie jesteśmy ich właścicielami. Integralną ekologia opiera się na fakcie, że „wszystko jest ściśle związane” ( LS 16). Dlatego ekologia i sprawiedliwość społeczna są ze sobą nierozerwalnie związane (por. LS 137). Wraz z ekologią integralną powstaje nowy paradygmat sprawiedliwości, ponieważ „prawdziwe podejście ekologiczne zawsze staje się podejściem społecznym, które musi włączać sprawiedliwość do dyskusji na temat środowiska, aby usłyszeć zarówno krzyk ziemi, jak i krzyk biedni ”( LS49). Ekologia integralna łączy zatem troskę o naturę ze sprawiedliwością dla najbardziej zubożałych i pokrzywdzonych na ziemi, które są preferowaną przez Boga opcją w objawionej historii.

67. Należy pilnie stawić czoła nieograniczonemu wykorzystaniu „wspólnego domu” i jego mieszkańców. Jedną z głównych przyczyn zniszczenia w Amazonii jest drapieżny ekstraktywizm, który odpowiada logice chciwości, typowej dla dominującego paradygmatu technokratycznego ( LS 101). W obliczu naglącej sytuacji planety i Amazonki integralna ekologia nie jest kolejną ścieżką, którą Kościół może wybrać na przyszłość na tym terytorium, jest to jedyny możliwy sposób, ponieważ nie ma innej realnej ścieżki ocalenia regionu. Deprecjacji terytorium towarzyszy przelanie niewinnej krwi i kryminalizacja obrońców Amazonii.

68. Kościół jest częścią międzynarodowej solidarności, która musi faworyzować i uznać centralną rolę biomu amazońskiego dla równowagi klimatu planety; zachęca społeczność międzynarodową do zapewnienia nowych zasobów gospodarczych w celu jej ochrony i promowania sprawiedliwego i wspierającego modelu rozwoju, z widocznym udziałem i bezpośrednim udziałem społeczności lokalnych i ludności tubylczej na wszystkich etapach od podejścia do wdrożenie, a także wzmocnienie narzędzi już opracowanych przez konwencję ramową w sprawie zmian klimatu.

69. To skandal, że przywódcy, a nawet społeczności są kryminalizowane, po prostu przez domaganie się tych samych praw. We wszystkich krajach amazońskich istnieją prawa uznające prawa człowieka, zwłaszcza prawa ludności tubylczej. W ostatnich latach region (amazoński) przeszedł złożone transformacje, w których na prawa człowieka w społecznościach miały wpływ normy, polityka publiczna i praktyki koncentrujące się głównie na poszerzaniu granic wydobywczych zasobów naturalnych i rozwoju megaprojektów. infrastruktury, która wywiera presję na rodzime terytoria rodowe. Towarzyszy temu, zgodnie z tym samym raportem,

70. Dla chrześcijan zainteresowanie i troska o promowanie i poszanowanie praw człowieka, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych, nie jest opcjonalne. Istota ludzka jest stworzona na obraz i podobieństwo Boga Stwórcy, a jego godność jest nienaruszalna. Dlatego obrona i promowanie praw człowieka to nie tylko obowiązek polityczny lub zadanie społeczne, ale przede wszystkim wymóg wiary. Możemy nie być w stanie natychmiast zmodyfikować dominującego modelu destrukcyjnego i ekstrakcyjnego, ale musimy wiedzieć i wyjaśnić, gdzie stoimy? Obok tego, kim jesteśmy?, Jaką perspektywę zakładamy? czy przekazujemy polityczny i etyczny wymiar naszego słowa wiary i życia? Z tego powodu: a) potępiamy łamanie praw człowieka i destrukcyjne zniszczenie; b) podejmujemy i wspieramy kampanie dezinwestycyjne firm wydobywczych związane ze społeczno-ekologicznymi szkodami Amazonii, poczynając od samych instytucji kościelnych, a także w sojuszu z innymi kościołami; c) wzywamy do radykalnej transformacji energii i poszukiwania alternatyw: „Cywilizacja wymaga energii, ale wykorzystanie energii nie może zniszczyć cywilizacji!” (Papież Franciszek,Przemówienie do uczestników konferencji „Transformacja energii i opieka nad wspólnym domem”, 9 czerwca 2018 r.). Proponujemy opracowanie programów szkoleniowych dotyczących opieki nad „wspólnym domem”, które powinny być zaprojektowane dla duszpasterzy i innych wiernych, otwartych na całą wspólnotę, w „wysiłku podnoszenia świadomości wśród ludności” ( LS 214).

b. Wyzwanie związane z nowymi modelami sprawiedliwego, wspierającego i zrównoważonego rozwoju

71. Zauważamy, że interwencja człowieka straciła swój „przyjazny” charakter, aby przyjąć żarłoczną i drapieżną postawę, która dąży do wyciskania rzeczywistości aż do wyczerpania wszystkich dostępnych zasobów naturalnych. „Paradygmat technokratyczny ma tendencję do sprawowania władzy nad gospodarką i polityką” ( LS109). Aby temu przeciwdziałać, co poważnie szkodzi życiu, konieczne jest poszukiwanie alternatywnych modeli ekonomicznych, bardziej zrównoważonych, przyjaznych naturze, o solidnym „duchowym utrzymaniu. Dlatego wraz z narodami amazońskimi prosimy, aby państwa przestały uważać Amazonkę za niewyczerpaną spiżarnię (por. Ks. PM). Chcielibyśmy, abyś opracował politykę inwestycyjną, która warunkuje każdą interwencję, spełnienie wysokich standardów społecznych i środowiskowych oraz podstawową zasadę zachowania Amazonii. W tym celu konieczne jest uczestnictwo zorganizowanych ludów tubylczych, innych społeczności amazońskich i różnych instytucji naukowych, które już proponują modele eksploatacji stojącego lasu.

72. Chodzi zatem o omówienie rzeczywistej wartości, jaką ma jakakolwiek działalność gospodarcza lub wydobywcza, to znaczy wartości, którą przynosi i zwraca ziemi i społeczeństwu, biorąc pod uwagę bogactwo, które z nich czerpie i ich społeczno-ekologiczne konsekwencje. Wiele działań wydobywczych, takich jak wydobycie na dużą skalę, szczególnie wydobycie nielegalne, znacznie zmniejsza wartość życia amazońskiego. W efekcie zabierają życie narodów i dobra wspólne ziemi, koncentrując władzę gospodarczą i polityczną w rękach niewielu. Co gorsza, wiele z tych niszczycielskich projektów jest realizowanych w imię postępu i są wspierane – lub dozwolone – przez rządy lokalne, krajowe i zagraniczne.

73. Razem z ludami amazońskimi (por. LS183) i do swojego horyzontu „dobrego życia”, wezwij nas do indywidualnej i wspólnotowej konwersji ekologicznej, która zabezpiecza integralną ekologię i model rozwoju, w którym kryteria handlowe nie wykraczają poza prawa środowiskowe i prawa człowieka. Chcemy podtrzymywać kulturę pokoju i szacunku – a nie przemoc i znęcanie się – oraz gospodarkę skoncentrowaną na osobie dbającej o przyrodę. Dlatego proponujemy wygenerować alternatywy integralnego rozwoju ekologicznego na podstawie światopoglądów zbudowanych ze społecznościami, ratujących mądrość przodków. Wspieramy projekty, które proponują solidarność i zrównoważoną gospodarkę, o obiegu zamkniętym i ekologiczną, zarówno lokalnie, jak i na arenie międzynarodowej, na poziomie badań i działań, w sektorach formalnym i nieformalnym. W tej linii Przydatne byłoby podtrzymywanie i promowanie doświadczeń spółdzielni zajmujących się produkcją biologiczną, zrównoważonych rezerw leśnych i konsumpcji. Przyszłość Amazonki leży w rękach nas wszystkich, ale zależy to głównie od natychmiastowego porzucenia obecnego modelu, który niszczy las, nie przynosi dobrobytu i zagraża tak ogromnemu naturalnemu skarbowi i jego strażnikom.

 

Kościół, który dba o „wspólny dom” w Amazonii

a) Społeczno-środowiskowy wymiar ewangelizacji

74. Od nas wszystkich zależy, czy będziemy strażnikami Bożego dzieła. Bohaterami opieki, ochrony i obrony praw narodów i praw przyrody w tym regionie są same społeczności amazońskie. Są agentami własnego przeznaczenia, własnej misji. W tym scenariuszu rolą Kościoła jest sojusznik. Wyraźnie wyrazili, że chcą, aby Kościół im towarzyszył, kroczył obok nich, a nie narzucał im szczególny sposób bycia, szczególny sposób rozwoju, który ma niewiele wspólnego z ich kulturami, tradycjami i duchowością. Wiedzą, jak dbać o Amazonkę, jak ją kochać i chronić; potrzebują tego, aby Kościół ich wspierał.

75. Rolą Kościoła jest wzmocnienie tej zdolności do wsparcia i uczestnictwa. W ten sposób promujemy formację, która uwzględnia jakość etycznego i duchowego życia ludzi z integralnej wizji. Kościół musi przede wszystkim uczestniczyć w społecznościach dotkniętych szkodami społeczno-środowiskowymi. Kontynuując tradycję kościelną w Ameryce Łacińskiej, w której postaci takie jak San José de Anchieta, Bartolomé de las Casas, męczennicy z Paragwaju zginęli w Rio Grande do Sul (Brazylia) Roque González, San Alfonso Rodríguez i San Juan del Castillo nauczali, że obrona pierwotnych ludów tego kontynentu jest nierozerwalnie związana z wiarą w Jezusa Chrystusa i jego dobrą nowiną. Dzisiaj musimy tworzyć duszpasterzy i wyświęconych duchownych z wrażliwością społeczno-środowiskową.

76. Kościół uznaje mądrość narodów amazońskich na temat różnorodności biologicznej, tradycyjną mądrość, która jest procesem żywym i zawsze się rozwija. Kradzież tej wiedzy to biopiractwo, forma przemocy wobec tych populacji. Kościół musi pomóc zachować i utrzymać tę wiedzę, innowacje i praktyki ludności, szanując suwerenność krajów i ich prawa, które regulują dostęp do zasobów genetycznych i związanej z nimi tradycyjnej wiedzy. W możliwym zakresie powinno to pomóc tym populacjom w zapewnieniu podziału korzyści wynikających z wykorzystania tej wiedzy, innowacji i praktyk w modelu zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu.

77. Pilnie potrzebna jest polityka energetyczna, która radykalnie ogranicza emisję dwutlenku węgla (CO 2 ) i innych gazów związanych ze zmianami klimatu. Nowe czyste energie pomogą promować zdrowie. Wszystkie firmy muszą ustanowić systemy monitorowania łańcucha dostaw, aby zapewnić, że produkcja, którą kupują, wytwarzają lub sprzedają, jest wytwarzana w sposób zrównoważony pod względem społecznym i środowiskowym. Ponadto „dostęp do bezpiecznej i pitnej wody jest podstawowym, podstawowym i uniwersalnym prawem człowieka, ponieważ determinuje przetrwanie ludzi, a zatem jest warunkiem korzystania z innych praw człowieka”. ( LS30). Prawo to zostało uznane przez Organizację Narodów Zjednoczonych (2010). Musimy współpracować, aby na terytorium przestrzegano podstawowego prawa dostępu do czystej wody.

78. Kościół opowiada się za obroną życia, ziemi i pierwotnych kultur amazońskich. Oznaczałoby to, że towarzyszyłaby ludom amazońskim w rejestracji, usystematyzowaniu i rozpowszechnianiu danych i informacji o ich terytoriach i ich statusie prawnym. Chcemy nadać priorytet częstotliwości i akompaniamentowi, aby osiągnąć wyznaczenie gruntów, zwłaszcza PIACI (Lusophone America) lub PIAV (Ameryka hiszpańskojęzyczna). Zachęcamy państwa do przestrzegania ich konstytucyjnych obowiązków w tych sprawach, w tym prawa dostępu do wody.

79. Nauka społeczna Kościoła, która od dawna zajmuje się kwestią ekologiczną, jest dziś wzbogacona o bardziej wszechstronny wygląd, który obejmuje relacje między ludami amazońskimi i ich terytoriami, zawsze w dialogu z ich przodkami i mądrością. . Na przykład uznanie sposobu, w jaki ludy tubylcze łączą i chronią swoje terytoria, jako niezbędne odniesienie do naszego przejścia na integralną ekologię. W tym świetle chcemy stworzyć ministerstwa do spraw opieki nad „wspólnym domem” w Amazonii, których zadaniem jest dbanie o terytorium i wody wraz z społecznościami tubylczymi, a także służba przyjęć dla tych, którzy zostali wysiedleni z ich terytoriów w kierunku miasta.

b. Biedny kościół, z biednymi i dla biednych z wrażliwych peryferii

80. Potwierdzamy nasze zobowiązanie do obrony życia w całości od jego poczęcia do upadku i godności wszystkich ludzi. Kościół był i jest obok społeczności tubylczych w celu ochrony prawa do spokojnego i własnego życia, z poszanowaniem wartości ich tradycji, zwyczajów i kultur, ochrony rzek i lasów, które są świętymi przestrzeniami, źródłem Życie i mądrość Wspieramy wysiłki tak wielu ludzi, którzy dzielnie bronią życia we wszystkich jego formach i etapach. Nasza posługa duszpasterska stanowi służbę dla pełnego życia rdzennej ludności, która zmusza nas do głoszenia Jezusa Chrystusa i Dobrej Nowiny o Królestwie Bożym, do ograniczenia sytuacji grzechu, struktur śmierci,

 

Nowe ścieżki dla integralnej promocji ekologicznej

a) Profetyczna interpelacja i przesłanie nadziei dla całego Kościoła i całego świata

81. Obrona życia Amazonki i jej ludów wymaga głębokiego nawrócenia osobistego, społecznego i strukturalnego. Kościół jest włączony w to wezwanie do oduczenia się, uczenia się i ponownej nauki, aby przezwyciężyć tendencję do kolonizacji modeli, które spowodowały szkody w przeszłości. W tym sensie ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z siły neokolonializmu, który jest obecny w naszych codziennych decyzjach, oraz dominującego modelu rozwoju, który wyraża się w rosnącym modelu rolnictwa w monokulturze, w naszych środkach transportu i wyobraźni dobrobytu z konsumpcja, którą żyjemy w społeczeństwie i która ma bezpośredni i pośredni wpływ na Amazonkę. Biorąc to pod uwagę, globalny horyzont, wciąż słuchając głosów kościołów siostrzanych, Chcemy przyjąć duchowość integralnej ekologii, aby promować opiekę nad stworzeniem. Aby to osiągnąć, musimy być wspólnotą uczniów misjonarskich o wiele bardziej zaangażowaną i sprzyjającą włączeniu społecznemu.

82. Proponujemy zdefiniować grzech ekologiczny jako działanie lub zaniechanie przeciwko Bogu, przeciwko innym, społeczności i środowisku. Jest to grzech przeciwko przyszłym pokoleniom i przejawia się w czynach i nawykach zanieczyszczenia i niszczenia harmonii środowiska, wykroczeń przeciwko zasadom współzależności i zerwaniu sieci solidarności między stworzeniami (por. Katechizm Kościoła Katolickiego , 340–344) i wbrew cnocie sprawiedliwości. Proponujemy także utworzenie specjalnych ministerstw do spraw opieki nad „wspólnym domem” i promowania integralnej ekologii na poziomie parafii i w każdej jurysdykcji kościelnej, które pełnią między innymi opiekę nad terytorium i wodami, a także promocja encykliki Laudato si„. Przyjmijcie program duszpasterski, wychowawczy i rzeczniczy encykliki Laudato si ‘ w jej rozdziałach V i VI na wszystkich poziomach i strukturach Kościoła.

83. Jako sposób na naprawę długu ekologicznego, jaki kraje mają w stosunku do Amazonii, proponujemy utworzenie globalnego funduszu na pokrycie części budżetów społeczności obecnych w Amazonii, które promują ich integralny i samowystarczalny rozwój, a tym samym chronią je przed pragnieniem. drapieżnik chcący wydobywać zasoby naturalne z firm krajowych i międzynarodowych.

84. Przyjmij odpowiedzialne nawyki, które szanują i cenią ludy Amazonki, ich tradycje i mądrość, chroniąc ziemię i zmieniając naszą kulturę nadmiernej konsumpcji, produkcję odpadów stałych, stymulując ponowne użycie i recykling. Musimy zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i stosowania tworzyw sztucznych, zmieniając nasze nawyki żywieniowe (nadmierne spożycie mięsa i ryb / skorupiaków) poprzez bardziej trzeźwy styl życia. Aktywnie angażuj się w sadzenie drzew, szukając zrównoważonych alternatyw w rolnictwie, energii i mobilności, które szanują prawa natury i ludzi. Promuj edukację w zakresie integralnej ekologii na wszystkich poziomach, promuj nowe modele ekonomiczne i inicjatywy promujące zrównoważoną jakość życia.

b. Amazonian Pastoral Socio Observatory

85. Stwórz duszpasterskie obserwatorium społeczno-środowiskowe, wzmacniając walkę w obronie życia. Dokonaj diagnozy terytorium i jego konfliktów społeczno-środowiskowych w każdym Kościele lokalnym i regionalnym, aby zająć pozycję, podejmować decyzje i bronić praw najbardziej narażonych. Obserwatorium działałoby we współpracy z CELAM, CLAR, Caritas, REPAM, episkopatami narodowymi, lokalnymi kościołami, uniwersytetami katolickimi, IACHR, innymi podmiotami pozakościelnymi na kontynencie i przedstawicielami ludności tubylczej. Prosimy również o utworzenie w Dziale Integralnej Służby Rozwoju Człowieka biura Amazon, które będzie powiązane z tym Obserwatorium i innymi lokalnymi instytucjami amazońskimi.

ROZDZIAŁ V

NOWE DROGI KONWERSJI SYNODALNEJ

 

„Ja we mnie, a Ty we Mnie, aby mogli się doskonalić w jedności” (J 17,23)

 

86. Aby iść razem Kościół potrzebuje nawrócenia Synodu, synodalności Ludu Bożego pod przewodnictwem Ducha w Amazonii. W tym horyzoncie komunii i uczestnictwa poszukujemy nowych dróg kościelnych, przede wszystkim w służbie i sakramentalności Kościoła o amazońskiej twarzy. Życie konsekrowane, świeccy, a wśród nich kobiety, są starymi i zawsze nowymi bohaterami, którzy wzywają nas do tego nawrócenia.

 

Synod misyjny w kościele amazońskim

a) Synodalność misyjna całego Ludu Bożego pod przewodnictwem Ducha Świętego

87. „Synod” to starożytne słowo czczone przez Tradycję; wskazuje ścieżkę, którą członkowie ludu Bożego podróżują razem; Mówi o Panu Jezusie, który przedstawia się jako „droga, prawda i życie” ( J 14,6) oraz fakt, że chrześcijanie, jego naśladowcy, zostali nazwani „uczniami drogi” ( Dz 9,2) ); być synodami, to iść razem „drogą Pańską” ( Dz 18.25). Synodalność jest sposobem bycia wczesnego Kościoła (por. Dz 15) i musi być nasza. „Części ciała jest wiele, ale ciało jest jedno; jakkolwiek wiele jest części, wszystkie one tworzą jedno ciało. Tak samo Chrystus ”( 1 Co12.12). Synodalność charakteryzuje także Kościół Vaticanum II, rozumiany jako Lud Boży, w równości i godności wobec różnorodności posług, charyzmatów i usług. „Wskazuje na konkretny sposób życia i działania ( modus vivendi et operandi ) Kościoła Ludu Bożego, który ukazuje i realizuje w konkretny sposób jej„ komunię ”, chodząc razem, spotykając się w zgromadzeniu i w czynny udział wszystkich jego członków w akcji ewangelizacyjnej (…), to znaczy we „współodpowiedzialności i uczestnictwie całego ludu Bożego w życiu i misji Kościoła” ( CTI , Synod … n. 6-7).

88. Aby iść razem, Kościół potrzebuje dzisiaj nawrócenia na doświadczenie synodalne. Konieczne jest wzmocnienie kultury dialogu, wzajemnego słuchania, duchowego rozeznania, konsensusu i komunii, aby znaleźć przestrzeń i sposoby wspólnego podejmowania decyzji i reagować na wyzwania duszpasterskie. Sprzyja to wspólnej odpowiedzialności za życie Kościoła w duchu służby. Pilnie trzeba iść, proponować i przyjmować odpowiedzialność za przełamywanie klerykalizmu i arbitralne narzucanie. Synodalność jest konstytutywnym wymiarem Kościoła. Nie możesz być Kościołem, nie uznając skutecznego wykonywania sensus fidei całego Ludu Bożego.

 b. Duchowość komunii synodalnej pod przewodnictwem Ducha

89. Kościół żyje z komunii z Ciałem Chrystusa poprzez dar Ducha Świętego. Tak zwany „Sobór Apostolski w Jerozolimie” (por. Dz 15; Gal2,1-10) jest wydarzeniem synodalnym, w którym Kościół apostolski, w decydującym momencie na swojej drodze, żyje swoim powołaniem w świetle obecności zmartwychwstałego Pana wobec misji. To wydarzenie stało się paradygmatyczną postacią Synodów Kościoła i jego powołania synodalnego. Decyzja podjęta przez apostołów w towarzystwie całej wspólnoty jerozolimskiej była dziełem Ducha Świętego, który kieruje drogą Kościoła, zapewniając wierność Ewangelii Jezusa: „Postanowiliśmy, Duch Święty i my” (Dz 15,28). Całe zgromadzenie otrzymało decyzję i uczyniło ją własną (Dz 15,22); wtedy społeczność Antiochii zrobiła to samo (Dz 15, 30-31). Bycie prawdziwie „synodalnym” oznacza postęp w harmonii pod wpływem ducha ożywiającego Ducha.

90. Kościół w Amazonii jest wezwany do chodzenia w rozeznaniu, które jest centrum procesów i wydarzeń synodalnych. Chodzi o określenie i podróżowanie jako Kościół, poprzez teologiczną interpretację znaków czasu, pod przewodnictwem Ducha Świętego, drogę naprzód w służbie Bożemu zamysłowi. Rozeznanie wspólnotowe pozwala nam odkryć wezwanie, które Bóg wysłuchuje w każdej konkretnej sytuacji historycznej. To Zgromadzenie to chwila łaski, by ćwiczyć wzajemne słuchanie, szczery dialog i rozeznanie społeczności dla wspólnego dobra Ludu Bożego w Regionie Amazonki, a następnie, na etapie podejmowania decyzji, kontynuować chodzenie pod impuls Ducha Świętego w małych wspólnotach, parafiach, diecezjach,

c. W kierunku synodalnego stylu życia i pracy w regionie Amazonii

91. Z ewangeliczną śmiałością chcemy wprowadzać nowe ścieżki życia Kościoła i jego służby dla integralnej ekologii w Amazonii. Synodalność oznacza styl żywej komunii i uczestnictwa w lokalnych kościołach, który charakteryzuje się poszanowaniem godności i równości wszystkich ochrzczonych i ochrzczonych, dopełnieniem charyzmatów i posług, przyjemnością spotkania w zgromadzeniach rozeznać razem głos Ducha. Synod ten daje nam możliwość zastanowienia się, jak ustrukturyzować lokalne kościoły w każdym regionie i kraju, i poczynić postępy w nawróceniu synodalnym, które wskazuje wspólne ścieżki ewangelizacji. Logika wcielenia uczy, że Bóg w Chrystusie jest powiązany z ludźmi żyjącymi w „kulturach ludu” ( AG9) oraz że Kościół, Lud Boży włączony między ludy, ma piękno twarzy wielobarwnej, ponieważ jest zakorzeniony w wielu różnorodnych kulturach ( EG 116). Odbywa się to w życiu i misji lokalnych kościołów z każdego „wielkiego terytorium społeczno-kulturalnego” ( OS 22).

92. Kościół o twarzy amazońskiej potrzebuje, aby jego społeczności były nasycone duchem synodalnym, wspierane przez struktury organizacyjne zgodnie z tą dynamiczną, autentyczną organizacją „komunii”. Formy posługiwania się synodalnością są różnorodne, muszą być zdecentralizowane na różnych poziomach (diecezjalnym, regionalnym, narodowym, powszechnym), z szacunkiem i uważnością na procesy lokalne, bez osłabiania więzi z innymi Kościołami siostrzanymi i Kościołem powszechnym. Formy organizacyjne sprawowania synodalności mogą być różne, ustanawiają synchronię między komunią i uczestnictwem, między współodpowiedzialnością a posługą wszystkich, zwracając szczególną uwagę na efektywny udział świeckich w rozpoznawaniu i podejmowaniu decyzji,

 

Nowe ścieżki posługi kościelnej

a) Kościół ministerialny i nowe ministerstwa

93. Odnowienie Soboru Watykańskiego II umieszcza świeckich w Ludu Bożym, w całym Kościele, który jest w pełni posługą, który ma podstawę tożsamości i misji każdego chrześcijanina w sakramencie chrztu. „Świeccy są wierni, że przez chrzest zostali włączeni do Chrystusa, ukonstytuowani w Ludu Bożym i na swój sposób uczynili uczestników kapłańskiego, prorockiego i królewskiego świata Chrystusa, dlatego pełnią swoją rolę w misji całości Chrześcijanie w Kościele i na świecie ”(LG 31). Z tej potrójnej relacji z Chrystusem, Kościołem i światem rodzi się powołanie i misja świeckich. Kościół w Amazonii, mając na względzie sprawiedliwe i wspierające społeczeństwo opiekujące się „wspólnym domem”, chce uczynić świeckich uprzywilejowanymi aktorami. Jego występ był i jest niezbędny,

94. Jako wyraz współodpowiedzialności wszystkich osób ochrzczonych w Kościele i korzystania z sensus fidei całego Ludu Bożego, zgromadzeń i rad duszpasterskich na wszystkich polach kościelnych, a także zespołów koordynacyjnych różnych służb duszpasterstwo i posługa powierzone świeckim. Uznajemy potrzebę wzmocnienia i poszerzenia przestrzeni uczestnictwa świeckich, w konsultacji lub w procesie decyzyjnym, w życiu i misji Kościoła.

95. Chociaż misja na świecie jest zadaniem każdego ochrzczonego, Sobór Watykański II podkreślił misję świeckich: „nadzieja na Nową Ziemię, daleką od osłabienia, musi najpierw wzmocnić prośbę o ulepszenie tej ziemi” ( GS 39). Kościół amazoński musi pilnie promować i udzielać ministerstwom kobiet i mężczyzn w sprawiedliwy sposób. Tkankę lokalnego kościoła, również w Amazonii, gwarantują małe misyjne wspólnoty kościelne, które kultywują wiarę, słuchają Słowa i wspólnie celebrują w pobliżu życia ludu. To Kościół ochrzczonych mężczyzn i kobiet musimy umocnić, promując posługę, a przede wszystkim świadomość godności chrztu.

96. Ponadto biskup może ufać przez określony czas pod nieobecność kapłanów we wspólnotach sprawowania opieki duszpasterskiej nad tym samym wobec niezainwestowanej osoby o charakterze kapłańskim, która jest członkiem wspólnoty. Personalizmu należy unikać, dlatego będzie to rotacyjny ładunek. Biskup może utworzyć tę posługę w imieniu wspólnoty chrześcijańskiej z oficjalnym mandatem w drodze aktu rytualnego, aby osoba odpowiedzialna za wspólnotę była również rozpoznawana na szczeblu obywatelskim i lokalnym. Zawsze jest kapłan, z mocą i władzą pastora, jako głowa wspólnoty.

b. Życie konsekrowane

97. Tekst Ewangelii – „Duch Pański spoczywa na mnie, ponieważ namaścił mnie, aby głosić ubogim Dobrą Nowinę” ( Łk 4,18) – wyraża przekonanie, które zachęca do misji życia konsekrowanego w Amazonii, posłany, aby głosić Dobrą Nowinę w bliskim towarzystwie ludów tubylczych, najsłabszych i najbardziej oddalonych, od dialogu i zapowiedzi, które umożliwiają głęboką znajomość duchowości. Życie konsekrowane z doświadczeniami międzyregionalnymi i międzyinstytucjonalnymi może pozostać we wspólnotach, w których nikt nie chce być i z kim nikt nie chce być, ucząc się i szanując rdzenną kulturę i języki, aby dotrzeć do serc ludzi.

98. Misja, przyczyniając się do budowania i umacniania Kościoła, wzmacnia i odnawia życie konsekrowane i wzywa go z większą mocą do wznowienia najczystszej pierwotnej inspiracji. W ten sposób jego świadectwo będzie prorocze i źródłem nowych powołań zakonnych. Proponujemy postawić na życie konsekrowane o amazońskiej tożsamości, wzmacniając rodzime powołania. Wspieramy wstawianie i wędrowanie konsekrowanych, a także najbardziej zubożałych i wykluczonych. Procesy formacyjne muszą obejmować podejście międzykulturowości, inkulturację i dialogi między duchowością amazońską a światopoglądami.

c. Obecność i czas kobiety

99. Kościół w Amazonii chce „poszerzyć przestrzeń dla bardziej zdecydowanej obecności kobiet w Kościele” ( EG 103). „Nie zmniejszajmy zaangażowania kobiet w Kościele, ale promujmy ich aktywny udział we wspólnocie kościelnej. Jeśli Kościół traci kobiety w swoim całkowitym i rzeczywistym wymiarze, Kościół jest narażony na bezpłodność ”(Papież Franciszek, Spotkanie z Episkopatem Brazylii , Rio de Janeiro, 27 lipca 2013 r.).

100. Magisterium Kościoła od czasu Soboru Watykańskiego II podkreśliło wiodące miejsce, jakie kobiety zajmują w nim: „Nadszedł czas, nadszedł czas, aby powołanie kobiety się wypełniło, czas, w którym kobieta nabywa na świecie wpływ, wagę, siłę, do tej pory nieosiągalną. Dlatego właśnie w chwili, gdy ludzkość zna tak głęboką mutację, kobiety wypełnione duchem Ewangelii mogą tak bardzo pomóc, że ludzkość nie upadnie ”(Paweł VI, 1965; AAS 58, 1966, 13-14).

101. Mądrość ludów przodków potwierdza, że ​​Matka Ziemia ma kobiecą twarz. W rdzennym i zachodnim świecie kobieta jest tą, która działa w wielu aspektach, w nauczaniu dzieci, w przekazywaniu wiary i Ewangelii, są świadkami i odpowiedzialną obecnością w promocji ludzkiej, dlatego należy Głos kobiet jest słyszany, że należy się z nimi konsultować i brać udział w podejmowaniu decyzji, a zatem mogą przyczyniać się do ich wrażliwości na synodalność Kościoła. Cenimy „rolę kobiet, uznając ich fundamentalną rolę w tworzeniu i ciągłości kultur, w duchowości, we wspólnotach i rodzinach. Konieczne jest, aby mocniej objęła swoje przywództwo w Kościele,

102. Biorąc pod uwagę rzeczywistość, jakiej doświadczają kobiety będące ofiarami przemocy fizycznej, moralnej i religijnej, w tym kobietobójstwa, Kościół stoi w obronie swoich praw i uznaje je za protagonistów i strażników stworzenia oraz „wspólnego domu”. Uznajemy posługę, jaką Jezus zarezerwował dla kobiet. Konieczne jest promowanie formacji kobiet w badaniach teologii biblijnej, teologii systematycznej, prawa kanonicznego, doceniając ich obecność w organizacjach i kierownictwie w środowisku kościelnym i poza nim. Chcemy zacieśnić więzi rodzinne, zwłaszcza z migrantkami. Zapewniamy twoje miejsce w przestrzeniach przywódczych i szkoleniowych. Prosimy o przejrzenie Motu Propio de San Pablo VI, Minister quedam,

103. W licznych konsultacjach przeprowadzonych w przestrzeni amazońskiej uznano i podkreślono fundamentalną rolę kobiet zakonnych i świeckich w Kościele Amazonki i jej wspólnotach, biorąc pod uwagę różnorodność świadczonych przez nie usług. Podczas dużej liczby tych konsultacji poproszono o stały diakonat dla kobiet. Z tego powodu temat był również bardzo obecny na Synodzie. Już w 2016 r. Papież Franciszek utworzył „Komisję Studiów nad Diakonatem Kobiet”, która jako Komisja osiągnęła częściowy wynik na temat tego, jak wyglądała rzeczywistość diakonatu kobiet w pierwszych wiekach Kościoła i jego implikacje dzisiaj. Dlatego chcielibyśmy podzielić się z Komisją naszymi doświadczeniami i refleksjami i oczekujemy na Wasze wyniki.

d. Stały diakonat

104. Dla Kościoła Amazońskiego promocja, formacja i wspieranie stałych diakonów jest pilna ze względu na znaczenie tej posługi w społeczności. W szczególny sposób dla posługi kościelnej, której potrzebuje wiele wspólnot, zwłaszcza ludów tubylczych. Specyficzne potrzeby duszpasterskie amazońskich wspólnot chrześcijańskich prowadzą nas do szerszego zrozumienia diakonatu, usługi istniejącej już od początku Kościoła i przywróconej jako autonomiczny i stały stopień przez Sobór Watykański II ( LG 29, AG 16, OE17). Dzisiejszy diakonat musi także promować integralną ekologię, rozwój ludzki, duszpasterstwo społeczne, służbę tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i ubóstwie, konfigurując Chrystusa Sługi, stając się Kościołem miłosiernym, samarytańskim, solidarnym i diakonalnym.

105. Kapłani muszą pamiętać, że diakon służy wspólnocie przez wyznaczenie i pod zwierzchnictwem biskupa oraz że mają obowiązek wspierać stałych diakonów i działać w komunii z nimi. Pamiętaj o utrzymaniu stałych diakonów. Obejmuje to proces powołania zgodnie z kryteriami przyjęć. Motywacje kandydata muszą wskazywać na służbę i misję stałego diakonatu w Kościele i dzisiejszym świecie. Projekt formacyjny jest przeplatany między studiami akademickimi a praktyką duszpasterską, wraz z zespołem formacyjnym i wspólnotą parafialną, z treściami i trasami dostosowanymi do każdej lokalnej rzeczywistości. Pożądane jest, aby żona i dzieci uczestniczyły w procesie formacyjnym.

106. Program nauczania formacji stałego diakonatu, oprócz przedmiotów obowiązkowych, musi obejmować tematy sprzyjające dialogowi ekumenicznemu, międzyreligijnemu i międzykulturowemu, historii Kościoła w Amazonii, miłości i seksualności, autochtoniczny światopogląd, integralna ekologia i inne przekrojowe kwestie typowe dla posługi diakonalnej. Zespół trenerów będzie składał się z wyświęconych ministrów i kompetentnych świeckich, którzy są zgodni z zatwierdzonym stałym katalogiem diakonatu w każdym kraju. Chcemy zachęcać, wspierać i towarzyszyć osobiście procesowi powołania i formowaniu przyszłych stałych diakonów w społecznościach nadrzecznych i tubylczych, z udziałem księży parafialnych, zakonnych i zakonnych. Wreszcie

e. Szkolenia inkulturowane

107. „Dam wam pasterzy według mego serca” ( Jer 3.15). Ta obietnica, będąc boską, obowiązuje we wszystkich czasach i kontekstach; Dlatego obowiązuje to również w przypadku Amazon. Formacja kapłańskiej posługi, której celem jest skonfigurowanie prezbiterium na Chrystusa, musi być wspólnotą szkoły braterstwa, empirycznej, duchowej, duszpasterskiej i doktrynalnej, w kontakcie z rzeczywistością ludu, w zgodzie z lokalną kulturą i religijnością, w pobliżu biednych Musimy przygotować dobrych pasterzy, którzy żyją Dobrą Nowiną o Królestwie, znają prawa kanoniczne, są współczujący, jak najbardziej podobni do Jezusa, którego praktyką jest wypełnianie woli Ojca, karmionej Eucharystią i Pismem Świętym. Oznacza to bardziej biblijną formację w sensie asymilacji z Jezusem, jak pokazano w Ewangeliach: blisko ludzi, zdolnych do słuchania, uzdrawiania,

108. Aby zaoferować przyszłym prezbiterom kościołów w Amazonii formację o amazońskiej twarzy, wstawioną i dostosowaną w rzeczywistości, dostosowaną do kontekstu i zdolną do reagowania na liczne wyzwania duszpasterskie i misyjne, proponujemy internetowy plan szkoleniowy z wyzwania lokalnych kościołów i rzeczywistość Amazonii. Musi zawierać w treściach akademickich dyscypliny dotyczące ekologii integralnej, teologii ekologicznej, teologii stworzenia, teologii indyjskich, duchowości ekologicznej, historii Kościoła w Amazonii, antropologii kulturowej Amazonii itp. Ośrodki formacji życia prezbiterialnego i konsekrowanego należy wprowadzić, najlepiej, w rzeczywistość amazońską, aby sprzyjać kontaktowi młodej formacji amazońskiej z ich rzeczywistością,

f. Źródło Eucharystii i szczyt wspólnoty synodalnej

109. Według Soboru Watykańskiego II uczestnictwo w Eucharystii jest źródłem i zwieńczeniem całego życia chrześcijańskiego; jest symbolem tej jedności Mistycznego Ciała; Jest to centrum i kulminacja całego życia wspólnoty chrześcijańskiej. Eucharystia zawiera wszystkie duchowe dobro Kościoła; Jest źródłem i zwieńczeniem wszelkiej ewangelizacji. Powtórzmy zdanie św. Jana Pawła II: „Kościół żyje Eucharystią” ( Ecclesia de Eucharistia, 1). Instrukcja Kongregacji Kultu Bożego Redemptoris sacramentum (2004) nalega, aby wierni mieli prawo do sprawowania Eucharystii zgodnie z księgami i normami liturgicznymi. Ale dziwne wydaje się mówienie o prawie do odprawiania Eucharystii zgodnie z zaleceniami, nie wspominając o najbardziej fundamentalnym prawie dostępu do Eucharystii dla wszystkich: «W Eucharystii pełnia już się urzeczywistniła i jest ona żywotnym centrum wszechświata, centrum pełen miłości i niewyczerpanego życia. Wraz z Synem wcielonym, obecnym w Eucharystii, cały kosmos dziękuje Bogu. Istotnie, sama Eucharystia jest aktem kosmicznej miłości ”( LS 236).

110. Wspólnota ma prawo do celebracji, która wynika z istoty Eucharystii i jej miejsca w ekonomii zbawienia. Życie sakramentalne to integracja różnych wymiarów życia ludzkiego z Tajemnicą Paschalną, która nas wzmacnia. Właśnie dlatego żywe wspólnoty naprawdę wzywają do sprawowania Eucharystii. Jest niewątpliwie punktem docelowym (punkt kulminacyjny i szczyt) społeczności; ale jednocześnie stanowi punkt wyjścia: spotkania, pojednania, nauki i katechezy, rozwoju społeczności.

111. Wiele wspólnot kościelnych na terytorium Amazonii ma ogromne trudności z dostępem do Eucharystii. Czasami mijają nie tylko miesiące, ale nawet kilka lat, zanim kapłan może powrócić do wspólnoty, aby celebrować Eucharystię, ofiarować sakrament pojednania lub namaścić chorych we wspólnocie. Doceniamy celibat jako dar od Boga ( Sacerdotalis Caelibatus, 1) w zakresie, w jakim dar ten pozwala uczniowi misyjnemu, ustanowionemu na prezbiterium, poświęcić się całkowicie służbie Świętemu Ludowi Bożemu. Pobudzajcie duszpasterską miłość i modlimy się, aby było wiele powołań żyjących w kapłaństwie celibatu. Wiemy, że ta dyscyplina „nie jest wymagana z samej natury kapłaństwa … chociaż ma wiele powodów dla wygody” ( PO 16). W encyklice o celibacie kapłańskim św. Paweł VI utrzymał to prawo i przedstawił motywy teologiczne, duchowe i duszpasterskie, które je popierają. W 1992 posthistoryczne wezwanie św. Jana Pawła II do formacji kapłańskiej potwierdziło tę tradycję w Kościele łacińskim ( PDV29). Biorąc pod uwagę, że uzasadniona różnorodność nie szkodzi komunii i jedności Kościoła, ale raczej ją manifestuje i służy jej ( LG 13; OE 6), co świadczy o wielości istniejących obrzędów i dyscyplin, proponujemy ustanowienie kryteriów i przepisów ze strony właściwy organ, w ramach Lumen Gentium 26, do wyświęcania kapłanów odpowiednim i uznanym mężczyznom ze wspólnoty, którzy mają owocny stały diakonat i przechodzą odpowiednie szkolenie prezbiteratu, mając możliwość ustanowienia legalnej i stabilnej rodziny do utrzymania życie wspólnoty chrześcijańskiej poprzez głoszenie Słowa i celebrację Sakramentów w najbardziej oddalonych regionach regionu Amazonii. W związku z tym niektórzy opowiadali się za uniwersalnym podejściem do tej kwestii.

 

Nowe ścieżki do synodalności eklezjalnej

a) Regionalne struktury synodalne w kościele amazońskim

112. Większość diecezji, prałatów i wikariatów amazońskich ma rozległe terytoria, niewielu wyświęconych ministrów i brak środków finansowych, przez co występują trudności z utrzymaniem misji. „Koszt Amazon” ma poważny wpływ na ewangelizację. W tej rzeczywistości konieczne jest ponowne przemyślenie sposobu organizacji lokalnych kościołów, przemyślenie struktur komunii na szczeblu prowincji, regionu, kraju, a także na poziomie Panamazonía. Dlatego konieczne jest artykułowanie przestrzeni synodalnych i generowanie sieci wsparcia solidarności. Konieczne jest przekroczenie granic narzuconych przez geografię i narysowanie łączących się mostów.DAp 182). W związku z obecnym, solidarnym i samarytańskim Kościołem, proponujemy: zmienić rozmiar rozległych obszarów geograficznych diecezji, wikariatów i „prelazii”; stworzyć fundusz amazoński, aby podtrzymać ewangelizację; podnosić świadomość i zachęcać międzynarodowe agencje współpracy katolickiej do wspierania poza projektami społecznymi ewangelizacji.

113. W 2015 r., Z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów przez św. Pawła VI, papież Franciszek zaprosił do odnowienia komunii synodalnej na różnych poziomach życia Kościoła: lokalnym, regionalnym i uniwersalny Kościół rozwija nowe rozumienie synodalności na szczeblu regionalnym. Międzynarodowa Komisja Teologiczna, poparta tradycją, stwierdza: „Poziom regionalny w sprawowaniu synodalności polega na przegrupowaniu poszczególnych Kościołów obecnych w tym samym regionie: prowincji – jak miało to miejsce w pierwszych wiekach Kościół lub kraj, kontynent lub jego część ”(dokument„ Synodity w życiu i misji Kościoła ”, Watykan, 2018, 85). Ćwiczenie synodalności na tym poziomie wzmacnia więzi duchowe i instytucjonalne, sprzyja wymianie darów i pomaga projektować wspólne kryteria duszpasterskie. Należy zintensyfikować wspólną pracę w duszpasterstwie społecznym diecezji położonych na granicach krajów, aby stawić czoła wspólnym problemom przezwyciężającym sytuację lokalną, takim jak wykorzystywanie ludzi i terytorium, handel narkotykami, korupcja, handel ludźmi, itd. Kościoły graniczne muszą w skoordynowany sposób rozwiązać problem migracji. takie jak wykorzystywanie ludzi i terytorium, handel narkotykami, korupcja, handel ludźmi itp. Kościoły graniczne muszą w skoordynowany sposób rozwiązać problem migracji. takie jak wykorzystywanie ludzi i terytorium, handel narkotykami, korupcja, handel ludźmi itp. Kościoły graniczne muszą w skoordynowany sposób rozwiązać problem migracji.

 b. Uniwersytety i nowe amazońskie struktury synodalne

114. Proponujemy utworzenie katolickiego uniwersytetu amazońskiego na podstawie badań interdyscyplinarnych (w tym badań terenowych), inkulturacji i dialogu międzykulturowego; ta inkulturowana teologia obejmuje wspólne formowanie świeckich posług i formację kapłanów, oparte przede wszystkim na Piśmie Świętym. Działania w zakresie badań, edukacji i rozszerzenia powinny obejmować programy badań środowiskowych (wiedza teoretyczna zestawiona z mądrością mieszkańców Amazonii) oraz studia etniczne (opis różnych języków itp.). Szkolenie nauczycieli, nauczanie i produkcja materiałów dydaktycznych muszą szanować zwyczaje i tradycje rdzennej ludności, przygotowywanie inkulturowanych materiałów dydaktycznych i prowadzenie działań uzupełniających w różnych krajach i regionach. Prosimy katolickie uniwersytety w Ameryce Łacińskiej o pomoc w utworzeniu Amazońskiego Uniwersytetu Katolickiego i towarzyszenie jego rozwojowi.

c. Regionalna kościelna organizacja postsynodalna dla regionu Amazonii

115. Proponujemy stworzenie organizmu episkopalnego, który promuje synodalność w kościołach regionu, który pomaga nakreślić amazońską twarz tego Kościoła i który kontynuuje zadanie znalezienia nowych ścieżek misji ewangelizacyjnej, w szczególności włączając propozycję ekologii integralne, wzmacniając w ten sposób fizjonomię Kościoła Amazońskiego. Byłby to stały i reprezentatywny organizm episkopalny, który promuje synodalność w regionie Amazonii, połączony z CELAM, z własną strukturą, w prostej organizacji, a także połączony z REPAM. W ten sposób może być skutecznym kanałem zakładającym, że z terytorium Kościoła Ameryki Łacińskiej i Karaibów wiele propozycji pojawiło się na tym Synodzie.

d. Rytuał dla ludów tubylczych

116. Sobór Watykański II otworzył przestrzeń dla pluralizmu liturgicznego „dla uzasadnionych zmian i adaptacji różnych grup i narodów” ( SC 38). W tym sensie liturgia musi reagować na kulturę, aby była źródłem i punktem kulminacyjnym życia chrześcijańskiego (por. SC 10) i aby czuła się związana z cierpieniami i radościami ludu. Musimy udzielić prawdziwie katolickiej odpowiedzi na prośbę społeczności amazońskich o dostosowanie liturgii poprzez docenienie światopoglądu, tradycji, symboli i oryginalnych obrzędów, które obejmują wymiar transcendentny, wspólnotowy i ekologiczny.

117. W Kościele katolickim istnieją 23 różne obrzędy, co jest wyraźnym znakiem tradycji, która od pierwszych stuleci próbowała inkulturować treść wiary i jej celebracji poprzez język możliwie najbardziej spójny z tajemnicą, którą należy wyrazić. Wszystkie te tradycje wywodzą się z misji Kościoła: „Kościoły o tym samym polu geograficznym i kulturowym przybyły, aby celebrować tajemnicę Chrystusa ze szczególnymi wyrazami, scharakteryzowanymi kulturowo: w tradycji„ depozytu wiary ” , w symbolice liturgicznej, w organizacji wspólnoty braterskiej, w teologicznym rozumieniu tajemnic i różnych formach świętości ”( KKK 1202; patrz także KKK 1200-1206).

118. Konieczne jest, aby Kościół w swojej niestrudzonej pracy ewangelizacyjnej działał tak, aby proces inkulturacji wiary był wyrażany w najbardziej spójny sposób, aby można go było celebrować i przeżywać zgodnie z własnymi językami ludów amazońskich . Należy pilnie utworzyć komitety tłumaczące i piszące teksty biblijne i liturgiczne w językach różnych miejsc, dysponując niezbędnymi zasobami, zachowując sprawę sakramentów i dostosowując je do formy, nie tracąc z oczu tego, co istotne. W tym sensie konieczne jest zachęcanie do muzyki i śpiewu, które są przyjmowane i zachęcane przez liturgię.

119. Nowe ciało Kościoła w Amazonii musi powołać kompetentną komisję do zbadania i przedyskutowania, zgodnie z obyczajami ludów przodków, opracowania rytu amazońskiego, który wyraża liturgiczne, teologiczne, dyscyplinarne i duchowe dziedzictwo Amazonki, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co Lumen Gentium potwierdza Kościołom wschodnim (por. LG23). Zwiększy to obrzędy już obecne w Kościele, wzbogacając dzieło ewangelizacji, zdolność do wyrażania wiary we własną kulturę oraz poczucie decentralizacji i kolegialności, które mogą być wyrażane przez katolicyzm Kościoła. jak wzbogacić obrzędy kościelne sposobem, w jaki ludy te dbają o swoje terytorium i odnoszą się do ich wód.

WNIOSEK

 

120. Kończymy pod ochroną Maryi, Matki Amazonii, czczonej różnymi orędownikami w całym regionie. Za jego wstawiennictwem prosimy, aby Synod ten był konkretnym wyrazem synodalności, aby pełne życie, które Jezus przyniósł, aby przynieść światu (por. J 10, 10), dociera do wszystkich, a zwłaszcza do biednych, i przyczynia się do opieki „wspólny dom”. Niech Maryja, Matka Amazonii, towarzyszy naszemu spacerowi; Świętemu Józefowi, wiernemu stróżowi Maryi i jej syna Jezusa, poświęcamy naszą kościelną obecność w Amazonii, w Kościele o amazońskiej twarzy i misji misyjnej.

Głosuj

Nie Placet Non Placet
1. 159 2)
2) 165 2)
3) 165 4
4 165 5
5 164 3)
6. 168 1
7 166 2)
8 168 1
9 157 9
10 163 3)
11 161 7
12 165 2)
13 167 2)
14 159 9
15. 162 7
16 167 3)
17 169 2)
18 167 3)
19 167 3)
20 169 1
21 167 0
22 168 3)
23 166 5
24 166 7
25 160 9
26 170 1
27 159 8
28 167 3)
29 168 3)
30 168 2)
31 164 6
32 167 3)
33 166 5
34 169 3)
35 163 5
36 159 10
37 165 5
38 163 7
39 159 12
40 158 13
41 167 4
42 163 6
43 166 5
44 153 14
45 166 4
46 168 4
47 165 5
48 163 5
49 164 7
50 164 5
51 164 6
52 168 2)
53 166 4
54 150 17
55 157 11
56 158 10
57 163 7
58 164 6
59 168 2)
60 167 3)
61 158 10
62 161 9
63 166 4
64 152 9
65 166 1
66 170 1
67 167 2)
68 161 6
69 161 7
70 161 6
71 166 4
72 165 3)
73 164 4
74. 162 7
75 165 4
76 163 5
77 162 7
78 168 4
79 164 4
80 165 2)
81 160 9
82 150 13
83 152 16
84 163 7
85 157 11
86 167 1
87. 169 1
88 164 7
89 171 1
90 164 5
91 165 5
92 166 5
93 167 6
94 162 7
95 158 9
96 156 14
97 162 6
98 162 5
99. 161 2)
100 168 3)
101 165 5
102 160 11
103 137 30
104 162 3)
105 164 8
106 170 2)
107. 169 3)
108 158 11
109 154 13
110 156 14
111. 128 41
112 161 5
113 160 5
114 158 11
115 145 22
116 147 22
117 140 27
118 156 12
119 140 29
120 166 2)