WRZESIEŃ 2021

„Niedziela jest przede wszystkim konkretnym dniem tygodnia zgodnie z numeracją żydowską przyjętą przez chrześcijan jest jego pierwszym dniem. Od razu natrafiamy na to, co wydaje się nam pozytywistyczne i zewnętrzne, i pytamy: Dlaczego nie mielibyśmy świętować w krajach islamskich w piątek, w zdominowanych przez żydów w sobotę, a gdzie indziej w jeszcze innym dniu? Dlaczego w gruncie rzeczy każdy nie mógłby wybrać swojego dnia, zgodnego ze swoim rytmem pracy i stylem życia? albo: W jaki sposób doszło do ustalenia tego dnia? Czy to tylko uzgodnienie potrzebne przynajmniej do wspólnego świętowania? Czy może w grę wchodzi coś więcej? Za niedzielą, dniem pierwszym, przemawia najpierw inne sformułowanie datacji w Nowym Testamencie, które weszło także do Credo Kościoła: „Zmartwychwstał trzeciego dnia według Pisma” (1 Kor 15,4). W najstarszej tradycji zapisano ten trzeci dzień, zachowując tym sposobem w pamięci wspomnienie odkrycia pustego grobu i pierwszych ukazywań się Zmartwychwstałego”

Joseph Ratzinger. Teologia liturgii. Sakramentalne podstawy chrześcijańskiego. Opera omnia. T. XI życia . s. 224

Pamiętaj:

Jeśli w prezbiterium jest tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, kapłan, diakon i inni usługujący przyklękają po przyjściu do ołtarza i przed odejściem od niego, nie zaś podczas samej celebracji Mszy świętej (OWMR 274). „Jeżeli nie ma diakona, kapłan pochylony przed ołtarzem mówi cicho: ” (MR 12*) Wszechmogący Boże, oczyść serce i usta moje, abym godnie głosił Twoją świętą Ewangelię. Przed Ewangelią diakon/kapłan kłania się przed ołtarzem, przy którym sprawowana jest Eucharystia. Podobnie czynią wszyscy usługujący.

Intencje Apostolstwa Modlitwy

Intencja powszechna:

Ekologicznie zrównoważony styl życia. Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.