Świętować można na różne sposoby. Można uczestniczyć osobiście lub medialnie w dużych, bogatych w treści widowiskach. Można też w swoich małych, lokalnych Ojczyznach zatrzymać sie na chwilę. Wspomnieć czas, który został nam dany. Zastanowić się, jak ten czas wykorzystujemy. czy budujemy, czy może nie pomagamy w budowaniu. Słuchając dzisiejszej homilii ks. Dariusza, przychodzi refleksja, którą się podzielił po wysłuchaniu Słowa Bożego na dzisiaj – Dom, wspólnota, kraj wewnętrznie skłócone – nie ostoją się.

Każdy z nas ma wpływ na naszą Ojczyznę, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze. Czy bierzemy za nią odpowiedzialność?

I my dzisiaj, uświetniając kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, rozpoczęliśmy od Mszy świętej. Przed jej rozpoczęciem, wprowadzając zebranych w atmosferę świętowania, wystąpił Łużycki Zespół Wokalny prowadzony przez p. Krystynę Gowik, jeszcze do niedawna naszą organistkę, który wykonał kilka pieśni patriotycznych.

Tradycyjnie też pojawiły się Poczty Sztandarowe instytucji z naszej gminy. I, oczywiście, nie zabrakło Kompanii honorowej naszej jednostki wojskowej wraz z Pocztem Sztandarowym. Byli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Wszystko to pokazuje, że ciągle jeszcze chce się wielu ludziom świętować tak ważne uroczystości.

Po Mszy świętej nastąpiła oficjalna i bardziej świecka część świętowania – pod Pomnikiem przy Ratuszu. Meldunek składany dowódcy jednostki wojskowej, przemowa burmistrza Czerwieńska, p. Piotra Iwanusa, apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod Pomnikiem. Wszystko to sprawiło, że nasze uroczystości też miały swoją wagę i były mocno przeżywane przez wielu zgromadzonych na Placu.

Zapraszamy do Galerii na naszej stronie parafialnej, gdzie zamieszczamy obszerną fotorelację i do kanału YouTube. gdzie zamieszczamy kilka filmów z pieśniami, kazaniem ks. Proboszcza i relacją z Placu.

Poniżej przedstawiamy multimedialne wspomnienie z dzisiejszego świętowania.

Galeria

Poniżej prezentujemy jedną z pieśni w wykonaniu zaproszonego Zespołu, kazanie ks. Dariusza oraz filmik z wystrzelenia salwy honorowej