Dzisiaj Wielki Czwartek. Kościół Katolicki rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. O poranku w katedrach w całej Polsce odprawiane są msze krzyżma świętego. Podczas liturgii księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, a biskupi święcą oleje używane do sakramentów. W tym roku diecezjalne uroczystości wyglądały jednak inaczej niż zwykle.

W Wielki Czwartek Msza Krzyżma Świętego odprawiana jest w katedrze, przewodniczy jej biskup a w świątyni są wszyscy księża z diecezji.

Ten rok jest jednak inny. Po pierwsze gorzowska katedra jest w trakcie remontu, więc uroczystości przeniesiono do paradyskiego seminarium. Po drugie z powodu epidemii i wprowadzonych w związku z nią ograniczeń, we Mszy mogli uczestniczyć tylko wybrani kapłani.

Podczas uroczystości, biskup Tadeusz Lityński poświęcił także oleje chorych i katechumenów, a także krzyżmo, od którego Msza wzięła swoją nazwę. Stosuje się go do bierzmowania, czy konsekracji kościołów.

Msza Krzyżma Świętego nie jest częścią Triduum Paschalnego. To rozpoczyna się dopiero podczas wieczornej uroczystości.

Uroczystości Triduum Paschalnego pokazujemy na antenie https://gorzow.tvp.pl. Na transmisje zapraszamy od 19.00.