Aktualności
Trzeci dzień Rekolekcji Adwentowych – Kościół jest świętą wspólnotą grzesznych ludzi – ks. Andrzej Draguła
Trzeci dzień rekolekcji, będący ostatnim ich dniem, jest momentem, w którym głownie skupiamy się na sakramencie pokuty. Jest to czas, w którym możemy podprowadzeni przez rekolekcjonistę przez minione nauki zmierzyć się z własnym grzechem, który oddajemy Bogu. Oddajemy, aby utwierdzić się w przemianie, jaką spodziewamy się uzyskać w naszym życiu po oczyszczeniu w konfesjonale.
Dzisiejsza nauka rekolekcyjna oparta na Ewangelii, w której usłyszeliśmy genealogię Jezusa. Po co Kościół w dzisiejszym czytaniu pokazuje nam ten przegląd przodków Zbawiciela? Jak mogliśmy usłyszeć podczas kazania, po to, żebyśmy zdali sobie sprawę, że przodkowie, nawet jeśli wielu z nich uznanych jest w Kościele za świętych, to mieli momenty w życiu, które nie były powodem do chluby. Ale nie zmienia to faktu, że następstwem ich życia, jest narodzenie Jezusa. Oni wszyscy mieli swój udział w tym, co doprowadzić mogło ludzi do przyjścia na świat Jezusa. Historia święta jest historią grzechu i historią ocalenia, historią zbawienia.
Mogliśmy usłyszeć o szczególnej roli kobiet, wymienionych w tym rodowodzie. Kobiet, których „zasługą” było to, że jedna była nierządnicą, inna poganką, jeszcze inna doprowadziła do zbliżenia cielesnego z własnym teściem. Gorszące? A do kogo przyszedł Jezus? Do świętych i bezgrzesznych?
„Kościół jest świętą wspólnotą grzesznych ludzi.” – powiedział ks. Andrzej Draguła. „Świętym Ciałem Chrystusa, które to Ciało tworzą grzesznicy. (…) W Kościele jest miejsce dla wszystkich – dla świętych i dla grzeszników. Chociaż wydaje mi się, że grzesznik i święty to jest to samo. My żyjemy czasami takim przekonaniem, że święty to jest człowiek niezdolny do grzechu. Nie ma takich ludzi (…) Świętość nie polega na niezdolności do grzechu. Świętość polega na zdolności do ciągłego nawracania się. Nawet nie do nawrócenia się. Raz na zawsze. Świętość jest zdolnością do nieustannego nawracania się.”
Drugi dzień Rekolekcji Adwentowych – często milczenie jest lepsze od krzyku – ks. Andrzej Draguła
„Bóg mówi po to, by nas ruszyć z miejsca. A chrześcijaństwo to jest życie w żywiole Boga. To jest ruch. To nie jest marazm i stabilizacja. Ale, jak dobrze wiemy, zaprosić do wędrówki mogą tylko ci, którzy sami idą. A zapalać innych mogą ci, którzy sami płoną – często milczącym świadectwem”. Takie słowa mogliśmy dzisiaj usłyszeć na zakończenie nauki rekolekcyjnej od ks. Andrzeja Draguły.
Ileż to razy w naszych domach, miejscach pracy, a w zasadzie wszędzie tam, gdzie są ludzie da się słyszeć krzyk. Kiedy już brakuje argumentów do słownego przekonania drugiego człowieka, co wtedy najczęściej robimy? Podnosimy głos. I jakie to daje efekty? Odpowiedzmy sobie sami.
Bóg w dzisiejszej Ewangelii pokazuje nam, jak ważne jest milczenie. Nie pogardliwe, ale takie, wobec którego w rozmowie następuje wyciszenie. I pojawia się pole do dialogu.
Intensywny weekend w parafii – 15.12.2024
Jak możemy przekonać się sami, zarówno osobiście będąc w środku wydarzeń, w które obfituje nasza parafia, jak też śledząc nasze wirtualne miejsca – nasza parafia żyje.
Przejeżdżając obok kościoła w Nietkowie możemy zobaczyć, jeśli tylko wysoko wzniesiemy wzrok, że na wieży kościelnej pojawiły się nowe okna. O czym pisałem kilka dni temu.
W piątek faktem dokonanym stała się organizacja parafialnej wigilii dla seniorów. W Galerii na naszej stronie zamieszczam dodatkowe zdjęcia, które wykonała i podzieliła się z nami Lena, uczennica Technikum nr 5 w Zielonej Górze.
W sobotę, w trakcie wieczoru uwielbienia, po raz pierwszy obecni na nabożeństwie mogli nie tylko trwać w uwielbieniu, ale mogli przeżyć uwielbienie Boga tańcem, o czym jest informacja na parafialnym Facebooku.
A dzisiaj, w niedzielę, możemy przeżywać nasze zmagania duchowe podczas rozpoczętych rekolekcji adwentowych. I już pierwszego dnia wielu z nas mogło się zderzyć z inną – intensywną formą pobudzania do odkrycia w sobie osobistej relacji z Bogiem. U niejednej osoby wsłuchującej się w słowa rekolekcjonisty, ks. Andrzeja Draguły, musiały pojawić się niełatwe pytania – czy moja wiara jest świadoma, czy tylko tradycyjna? Czy wiem w Kogo wierzę, czy dla mnie przyjście do kościoła to element zwyczaju? Czy zdaję sobie sprawę, że moja wiara nie jest mi dana na zawsze, ale może podobnie, jak u wielu z tych, których dzisiaj nie ma już obok nas w kościele – może i ja jestem bliski rezygnacji z trwania? Trwania w czym? Trwania w wierze? Trwania w Bogu?
Rodzice dzieci pierwszokomunujnych miały swoje spotkanie w salce przy plebanii. I swoje spotkanie z nauką miała młodzież przygotowująca się do Bierzmowania. Czy ich myślenie o Bogu, wierze, sakramentach jest takie samo po spotkaniu z ks. Andrzejem, czy może coś w nich pękło?
Galeria zdjęć w wykonaniu Leny z Wigilii dla seniorów
Plan rekolekcji adwentowych Parafia św. Wojciecha Czerwieńsk 15–17.12.2024 r.
Parafialna Wigilia dla osób starszych i samotnych 2024
Już po raz 31. grupa pozytywnych zapaleńców z Istieną, jaką tą, która to wszystko scala, zespala i łączy przygotowała kolejną uroczystą wigilię dla osób starszych i samotnych z naszej parafii. Umiejętnie angażując wielu wolontariuszy, szczególnie młodzież z Technikum nr 5 w Zielonej Górze, poświęcając wiele dni na zaplanowanie całej imprezy, zebranie potrzebnych pozwoleń, zaopatrzenie w niezbędną żywność i, co jest nie mniej ważne (a może najważniejsze) własnoręczne przygotowanie wszystkiego tego, co się dzisiaj znalazło na stołach ustawionych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Czerwieńsku.
Jak możemy zobaczyć na zdjęciach dostępnych w Galerii na naszej stronie internetowej i na filmach, które zamieszczam na parafialnym kanale YouTube, cała impreza została przygotowana perfekcyjnie. Przy stołach zasiadło bardzo wielu ludzi z terenu naszej parafii. Ale też między osobami starszymi nie zabrakło osób w różnym wieku, którzy przybyli, aby ten czas spędzić wspólnie pokazując, że można dobrze czuć się pomiędzy sobą będąc w różnym wieku jeśli cel jest dobry.
Na sali pojawili się wszyscy księża z naszej parafii. Pojawiła się burmistrz Czerwieńska, Pani Agata Olejniczak. Była obecna też dyrektor MGOK, Pani Jolanta Matuszkiewicz. jasełka pt. „Do stajenki” przedstawiły maluchy z Przedszkola w Czerwieńsku z grup „Jagódki” i „Wiewiórki”. a muzycznie i wokalnie wspierał uczestników wigilii Pan Przemysław Szczotko.
Wiele trudu włożonego w zorganizowanie tego przedsięwzięcia. Ale, jak możemy posłuchać – uczestnicy, zarówno seniorzy, jak i młodzi wolontariusze, bardzo to przeżywali. Cieszą uśmiechy na twarzach obecnych. Uściski i budujące słowa wypowiadane podczas dzielenia się opłatkiem. Rozmowy i gesty wzajemnego wsparcia podczas wieczerzy wigilijnej. Młodzież pełna troski i żywo zainteresowana jak najlepszym ugoszczeniem seniorów.
Niech Bóg błogosławi zaangażowanym i tym, dla których oni poświęcili swój czas i talenty.
Poniżej jeden z filmów dostępnych na parafialnym kanale YouTube przedstawiający wypowiedzi uczestników:
Remont wieży kościoła w Nietkowie – 10.12.2024
Wieczór uwielbienia z tańcem – zaproszenie na 14.12.2024
Święty Mikołaj odwiedził dzieci w parafialnym kościele – 06.12.2024
6 grudnia. Chyba wszyscy mamy z tą datą podobne skojarzenia – mikołajki.
W tradycji wielu ludzi tego dnia, szczególnie do dzieci tych najmłodszych i tych trochę starszych przybywa człowiek z Laponii i przynosi głównie słodkości, a niekiedy drobne prezenty.
W tradycji Kościoła, tego dnia nawiedza nas z tym samym święty Mikołaj, który był biskupem. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku (legendarne przekazy twierdzą, że urodził się około roku 270, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352), był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.
Czy to za sprawą tych odwiedzin, czy też z potrzeby uczestniczenia w roratach, w kościele parafialnym w Czerwieńsku było dzisiaj dużo dzieci i dorosłych. A po jej zakończeniu, była okazja do podejścia do gościa, który wręczał każdemu dziecku drobny upominek. Taka drobna sprawa – a jak cieszy. Szczególnie naszych najmłodszych. Dziękujemy tym, którzy mieli swój udział w zaproszeniu dzisiejszego gościa.
Spotkanie czytających czytania mszalne – 04.12.2024
W takich czasach Kościoła w jakich aktualnie żyjemy są różne sytuacje. Są ludzie, którzy z różnych przyczyn coraz mniej utożsamiają się z Kościołem. Tym całym i tym swoim – lokalnym. Ale też są wśród nas tacy, którym się chce. Tacy, którzy wiedzą komu zawdzięczają swoje życie i wszystko, co posiada. I w natłoku swoich osobistych wyzwań znajdują czas na działania z Bogiem dla parafii.
W salce przy plebanii spotkała się grupa czytających lekcje podczas Mszy świętych. Jak pokazało to spotkanie, na którym nie wszyscy mogli być – potrzeba jest znalezienia takiego czasu i miejsca, gdzie możemy wypowiedzieć swoje uwagi, wątpliwości. Ale też dowiedzieć się, czy wszystko, co robimy jest wystarczające. Czy może wymaga mniejszych lub większych korekt. Normalna sprawa. Na spokojnie, pod czujnym okiem i z odpowiednimi komentarzami przybyłych ks. Darka i ks. Tomka mogliśmy zapoznać się z wszystkimi lekcjonarzami, kalendarzem liturgicznym naszej diecezji. Z stosowanymi zasadami, w jakim okresie są poszczególne czytania. Jak ułożony jest kalendarz liturgiczny. Gdzie szukać pomocy w sytuacjach odbiegających od zwyczajności.
Poruszyliśmy też temat szerszego włączania się w czytanie modlitwy wiernych. Tak w dni powszednie, jak i w niedziele. Zapoznaliśmy się z materiałami wydawnictwa Hlondianum, z którego korzystamy w naszej parafii. Z tym, jakie są zasady i kolejność poszczególnych wezwań.
W naszej parafii łącznie w obu kościołach jest ponad 30 osób, które zwłaszcza w niedzielne Msze święte wychodzą z ławek i są żywymi znakami dla wspólnoty, że Słowo Boga jest ważne. Dziękujemy za zaangażowanie tym, którzy są z nami przez 6 lat. Ale też dziękujemy wszystkim tym, którzy dołączyli do nas później i teraz są ważnym ogniwem łączącym wspólnotę. Zapraszamy nieustannie każdego parafianina i każdą parafiankę – przyjdź i daj sobie szansę. Może się okazać, że ta posługa jest właśnie dla ciebie. A miejsca jest wystarczająco 🙂
Dekret o udzieleniu kapłanom spowiadającym w kościołach jubileuszowych przywilejów penitencjarzy z okazji Jubileuszu Roku 2025
Stosownie do norm zawartych w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, niniejszym – „w celu duszpasterskiego ułatwienia dostępu do sakramentu pokuty i osiągnięcia Bożego przebaczenia poprzez władzę kluczy” – wszystkim kapłanom diecezjalnym i zakonnym, którzy w wyznaczonych w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej miejscach jubileuszowych będą słuchali spowiedzi wiernych, udzielam uprawnień, o których mowa w kan. 508, § 1 KPK (rozgrzeszanie w zakresie sakramentalnym od cenzur wiążących mocą samego prawa, ale nie zadeklarowanych i nie zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej).
Przywilej zostaje udzielony na czas Roku Jubileuszowego 2025 w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, to jest od 29 grudnia 2024 r., a jego ostatnim dniem jest 28 grudnia 2025 r.
Wszystkich kapłanów, a szczególnie obdarzonych przywilejem przyznanym w niniejszym dekrecie, wzywam, aby z hojną dyspozycyjnością i poświęceniem słuchali spowiedzi wiernych w konfesjonale. Na ten trud z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
Zielona Góra, 25 listopada 2024 r.
Znak: 2024/2391/KANC/AS
+Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski
ks. Piotr Kubiak
Kanclerz Kurii