Aktualności

Parafialne Misje Ewangelizacyjne – dzień 1 – 22.05.2022

Po długim okresie przygotowań, rozpoczęły się w naszej parafii Misje Ewangelizacyjne. Wyjątkowy czas dla parafii i dla każdego z nas. Misje mają swój cel i swoją wymowę. Czas na poważniejsze zmiany w życiu wszystkich, którym dane jest w tym uczestniczyć. Dobrze wykorzystajmy dary Ducha Świętego, który nieustannie działa w sposób sobie wiadomy i właściwy.

Tak, jak było zapowiadane, Misje głosi ekipa ewangelizacyjna z Koszalina, której przewodniczy ks. Rafał Jarosiewicz. Począwszy od pierwszej porannej Mszy mogliśmy przeżyć zupełnie inne doświadczenia, niż te codzienne. Oprócz kazania zapowiadającego i wprowadzającego w rytm Misji, które wygłaszał na każdej Mszy świętej ks. Rafał, mieliśmy możliwość wysłuchania świadectwa jednego ze świeckich ewangelizatorów – Kuby, który w prosty i przystępny dla każdego sposób przedstawił swoje doświadczenie spotkania z Bogiem żywym.

Na pewno zupełnie innym doświadczeniem była modlitwa z nałożeniem rąk, w trakcie której częstym doświadczeniem było omdlenie w Duchu Świętym, które przydarzyło się wielu parafianom, co działo się na każdej, sprawowanej dzisiaj, Mszy świętej.

Jak było zaplanowane, mieliśmy też zupełnie nowe doświadczenie w naszej parafii, koncert zespołu Full of Grace, który od godz. 16:30 na placu przy Rauszu bardzo pozytywnie wpisał się w rozpoczęcie Misji. Zebranie ponad 200 osób na koncercie młodego i mało znanego zespołu, do tego wykonującego muzykę chrześcijańską w dzisiejszych czasach jest dobrym osiągnięciem wszystkich zaangażowanych w doprowadzenie do rozpoczęcia Misji w naszej parafii.

Czekamy na wszystkich, którzy po dzisiejszym dniu może głośniej i wyraźniej usłyszeli o Bogu – Misje będą trwały do przyszłej niedzieli, 29.05.2022. Daj szansę Bogu, a przede wszystkim sobie. Przyjdź i odkrywaj Boga. A jeśli On jest już obecny w twoim życiu – dziel się Nim z innymi. Swoją postawą, miłością, życzliwością, wyrozumiałością, cierpliwością.

Bóg jest. I żyje. I czeka.

Galeria
Film z koncertu 1
Film z koncertu 2
Film z koncertu 3
Film z koncertu 4
Film z koncertu 5

Demontaż krzyża przed kościołem w Czerwieńsku 20.05.2022

Krzyże misyjne mają swoją wymowę. Nasze krzyże były już dawno temu postawione przed kościołami. I ząb czasu zostawił na nich swój ślad. Dlatego  też, w związku z Misjami Ewangelizacyjnymi, które rozpoczną się w naszej parafii w najbliższą niedzielę, stare krzyże zostają usunięte, a na ich miejscu zostaną osadzone nowe, na których pojawią się tabliczki z datą Misji.

Dziękujemy strażakom, jak zwykle w takich sytuacjach – niezastąpionych, za ich zaangażowanie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Galeria

Uwolnienie od grzechu – spotkanie Kręgu Biblijnego – 19.05.2022

Kto z nas, katolików, zdaje sobie w pełni sprawę z wagi pierwszego Sakramentu – Chrztu Świętego? Kto z nas ma wiedzę co i w jaki sposób ten Sakrament zmienia w naszym życiu? Szczególnie tym duchowym. A jeszcze bardziej – w dążeniu do zbawienia w życiu wiecznym.

Kontynuując temat “Skutki usprawiedliwienia – uwolnienie od grzechu” oparliśmy to spotkanie na 6. rozdziale Listu do Rzymian św. Pawła, którego tematem przewodnim jest to zagadnienie. Dzisiaj uczestnicy spotkania skupiali się nie tylko na podstawowej kwestii, ale też mogli bardziej oswoić się z budową i ułożeniem Pisma Świętego, gdyż było sporo poszukiwań treści zawartych w różnych miejscach.

Wchodząc w zgłębianie poszczególnych tematów, ks. Darek uczy nas korzystania z tekstów zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego, jako pomocy w komentowaniu treści zawartych w Biblii. I tak dzisiaj wczytywaliśmy się w kanony, 977, 978, 979 i 980 poświęcone wierze w odpuszczenie grzechów. Wszak bowiem tę prawdę wyznajemy w Credo.

Czy nie pięknym jest prawda zawarta w kanonie 978?
“Odpuszczenie grzechów w Kościele ma miejsce przede wszystkim, gdy po raz pierwszy wyznaje się wiarę. Z wodą chrzcielną zostaje bowiem udzielone pełne przebaczenie i nie pozostaje już żadna wina: ani pierworodna, ani inna popełniona później; nie pozostaje też żadna kara do odpokutowania, by zadośćuczynić za te grzechy… Łaska chrztu nie uwalnia jednak naszej natury od jej słabości; przeciwnie, nie ma takiego człowieka, który nie musiałby walczyć z pożądliwością, gdyż nie przestaje ona skłaniać do złego”

Szukajmy pomocy w materiałach, które są nam podawane, szczególnie w Piśmie Świętym, ale też nie bójmy się sięgać do takich pozycji jak wspomniany wyżej Katechizm Kościoła Katolickiego. Zwłaszcza, że teraz są one dostępne w postaci tekstów w internecie, plików audio w YouTube lub aplikacji bezpłatnych do pobrania na telefon.

Cieszymy się, że nasz Krąg parafialny przyciąga nowe osoby. Te spotkania do niczego nie zmuszają – jednocześnie dając możliwość pogłębiania wiary i lepszego odnajdywania się w nierzadko trudnych tekstach, których bez pomocy innych trudno nam zrozumieć.

Kolejne spotkanie już po Misjach Ewangelizacyjnych, na które zapraszamy.

Galeria

Plan Misji – Ulotka misyjna – 22-29.05.2022

PLAN MISJI

NIEDZIELA, 22 MAJA 2022
7:30 Msza św. z nauką Misyjną w Czerwieńsku
9:00 Msza św. z nauką Misyjną w Nietkowie
10:30 Msza św. z nauką Misyjną w Czerwieńsku 12:00 Msza św. z nauką Misyjną w Czerwieńsku
13:30 Msza św. z nauką Misyjną w Nietkowie
16:30 Koncert na placu przy Ratuszu w Czerwieńsku (zakończone nabożeństwem majowym)
19.00 Msza św. z nauczaniem Misyjnym w Czerwieńsku

PONIEDZIAŁEK- SOBOTA

8.00 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie z Komunią św.
10.00 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku z Komunią św.
17.30 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie z Komunią św.
19.00 Msza św. w Czerwieńsku bez nauki misyjnej
19.30 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku z Komunią św.
UWAGA: W CZWARTEK plan jak wyżej, ale z dodatkową Mszą św. w Nietkowie o godz. 17.00.

NIEDZIELA, 29 MAJA 2022

ODPUST W NIETKOWIE
7:30 Msza św. z nauką Misyjną w Czerwieńsku
9:00 Msza św. z nauką Misyjną w Nietkowie
10:30 Msza św. z nauką Misyjną w Czerwieńsku
12:00Msza św. z nauką Misyjną w Czerwieńsku
13:30 Msza św. z nauką Misyjną w Nietkowie
16:30 Koncert odpustowy w parku w Nietkowie z poczęstunkiem (zakończony nabożeństwem majowym)
19.00 Msza św. z nauką Misyjną w Czerwieńsku

SPOWIEDŹ SOBOTA 28 MAJA 2022

Kościół w Nietkowie:
7.30 – 8.00

Kościół w Czerwieńsku:
9.30-10.00
17.00-17.30
19.30-20.00

TEMATY

NIEDZIELA
Eucharystia daje życie, więc jak to zrobić, aby być ciągle szczęśliwym żyjąc we współczesnym świecie?

PONIEDZIAŁEK
Eucharystia daje życie. A co zrobić, gdy nas ogarnia smutek, niechęć, nie czujemy potrzeby czytania Pisma św., modlitwy, Komunii i spowiedzi?

WTOREK
Eucharystia daje życie. A jak podchodzić do tego, co proponuje świat? Amulety, talizmany, czytanie horoskopów czy korzystanie z bioenergoterapii i inne…

ŚRODA
Eucharystia daje życie. Czy jest możliwe, aby dziś permanentnie słyszeć głos Boga? Jeśli tak, to co zrobić, aby Go słyszeć codziennie?

CZWARTEK
Eucharystia daje życie. Jak właściwie wybierać, aby być pewnym wypełniania woli Boga? Czy Bóg ma mi coś do powiedzenia w sprawach mojego zdrowia, seksualności, finansów, różnych decyzji…?

PIĄTEK
Eucharystia daje życie. Papież Franciszek i Jego prośba, aby wszyscy katolicy byli ,,Ochrzczeni Duchem Świętym”. Na czym to polega i jak to zrobić?

SOBOTA
Eucharystia daje życie. Jak zatem my mamy wzrastać w Bogu każdego dnia, aby był widoczny prawdziwy postęp?

NIEDZIELA
Eucharystia daje życie. Pytania jakie zrodził misyjny tydzień.

EKIPA MISYJNA

ks. Rafał Jarosiewicz – misjonarz miłosierdzia, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Autor muzyki, książek oraz audiobooków z tematyki ewangelizacji i duchowości. Pomysłodawca wielu nowych form ewangelizacji np.: Mobilny Konfesjonał, Ewangelia na Dachach czy też Biblioteka dla zmarłych i innych. Przez całe lata związany z organizacją rekolekcji na stadionie PGE Narodowy – gromadzących tysiące osób. Pasjonat Ewangelizacji, podróży i różnych dyscyplin sportowych.

MISJONARZE ŚWIECCY:

Magdalena Plucner – założycielka Akademii Rozwoju Talentów działającej w wielu krajach. Teolog, muzyk, autorka kilkunastu książek i wielu artykułów z tematyki życia duchowego i formacji. Kompozytor muzyki religijnej od lat zaangażowana kształcenie ludzi w uwielbieniu Boga. Organizatorka dużych wydarzeń na stadionie PGE Narodowym. Prywatnie pasjonatka Pisma św., podróży, jazdy na nartach i skuterach.

Magdalena Halak – teolog, przez wiele lat pracująca w szkole i wychowująca młodzież, Obecnie zaangażowana, pomaga w odkrywaniu innym życiowej misji (m.in. przez Kompas Kariery). Prowadzi doradztwo i poradnictwo w ra mach formacji w Akademii Rozwoju Talentów. Koordynuje kursy w Szkole Nowej Ewangelizacji, zaangażowana w głoszenie i ewangelizację na rekolekcjach i misjach.

Jakub Bartkowiak z wykształcenia muzyk i teolog. Kompozytor i autor wielu pieśni i piosenek. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla chórów i zespołów. Inspiruje i pomaga odkrywać talenty prowadząc zajęcia m.in. w Akademii Rozwoju Talentów. Pasjonat gry na instrumentach – szczególnie na pianinie. W Internecie prowadzi ewangelizację na własnym kanale oraz na SMS Z NIEBA TV.

Magdalena Grajewska księgowa i teolog w jednej osobie. Zaangażowana od lat w dusz pasterstwa specjalistyczne. Lider wspólnoty św. Pawła w Koszalinie. W Akademii Rozwoju Talentów m.in. szkoli ludzi w zarządzaniu finansami wg etyki katolickiej prowadząc Biblijne kursy Finansowe, pomaga ludziom w odkrywaniu misji poprzez Kompas Kariery. Przez lata związana z Ruchem Światło-Życie, formacją dzieci i młodzieży. Pasjonatka książek o różnej tematyce – zarówno czyta, jak i szkoli się w zawodzie korektora.

Joanna i Jakub Kopczyńscy – jedyne małżeństwo posługujące wspólnie we wspólnocie misyjnej i rekolekcyjnej. Prowadzą dodatkowo formację małżeństw m.in. w Akademii Rozwoju Talentów dzieląc się swoim 18-letnim stażem sakramentu małżeństwa. Dwójka dzieci czasem uczestniczy w misjach. Małżonkowie oprócz prowadzenia innych do Boga – posługują muzycznie grając na instrumentach. Prowadzą tak że firmę odzieżową. Pasjonaci podróży, czasem zamieniają dom stacjonarny na dom na kołkach ruszają w świat.

PREZENTY DLA KAŻDEGO

Codziennie podczas rekolekcji mamy dla Ciebie i każdego uczestnika niespodzianki. Są to m.in.: książki, płyty i inne materiały, które mamy na dzieję ubogacą Twoje życie duchowe i pomogą w pogłębieniu relacji z Bogiem.

Świadectwo dorosłego mężczyzny, jak ważny jest ojciec w życiu każdego

Jeśli nikt ci tego nie powiedział, że jesteś ważny i kochany, a to jest ważne, żeby to usłyszeć, najlepiej do ojca.
Jest bardzo fajny moment który, ja bardzo lubię z Ewangelii, że Jezus w pewnym momencie idzie na osobną wysoką górę, na górę Tabor, nie bardzo wszyscy wiedzą po co. Bo to nie jest jasne, po co się wspinać na taką górę. Tam nic nie ma. A on tam idzie, bo wie, że otworzy się niebo i on coś ważnego od swojego taty usłyszy. I usłyszał – Ty jesteś mój syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie. Czyli, Ty jesteś moim kochanym synkiem i jestem z ciebie dumny. Kiedy to usłyszał, to mógł ogłosić najpiękniejszą naukę świata, leczyć choroby, wyrzucać demony, przejść drogę krzyżową, dać się zabić i zmartwychwstać, bo tam dostał takiej siły.
Na pewno ciągle jest pytanie o to, jak to sobie samemu udowodnić że jesteś stuprocentowym facetem? Z bardzo ludzkiego punktu widzenia normalnie bym posadził drzewo, wybudował dom, miał syna i bym wiedział. No jestem stuprocentowy facet. Mamy odpowiedzialność za osobę, która chce być ze mną w związku. Tak, mam odpowiedzialność za te dzieci, które mamy. Mam jakieś konto większe mniejsze. Tak mam mam kredyt, wiem że muszę, tak no chłopie weź się w garść, masz swoje zadania w życiu. i chociażby to, że cię jakaś kobieta pokochała i chciała z tobą być, to cię utwierdza w tym, że jesteśmy prawdziwym facetem.

Zapraszam do wysłuchania całego wywiadu z ojcem Michałem Leganem

Oglądaj

Piszą o nas – Gazetka U nas – 14.05.2022

W naszej parafii życie duchowe nie jest w stagnacji. Patrząc przez pryzmat mijającego czasu – coś zawsze się dzieje. A patrząc przez to, jak możemy się angażować i jak nas – jako parafię – pokazują, możemy się lekko cieszyć.

I cieszymy się niezmiernie, że Redaktor naczelny lokalnej Gazetki “U nas”, Pan Andrzej Sibilski, na nowo znalazł w niej miejsce na comiesięczne podsumowanie życia parafii. Przecież parafia jest częścią naszej lokalnej wspólnoty gminnej.

Jak widzimy, współpraca medialna Proboszcza Dariusza Orłowskiego i Pana Andrzeja przynosi obopólną korzyść.

Fragment tekstu zamieszczonego w Gazetce:

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w ciągu roku. Dni stają się coraz dłuższe. Już od świtu światło słoneczne wdziera się przez okna do naszych domów i mieszkań. Robi się coraz cieplej. Przyroda wokół nas eksploduje ku życiu wszystkimi odcieniami zieleni. Coraz głośniej słychać śpiew ptaków. Pięknie kwitną kasztany, bez i inne kwiaty. Maj to także miesiąc maryjny, W nim właśnie Kościół stara się oddać cześć „najpiękniejszej z córek ziemi” – Najświętszej Maryi Pannie. Bardzo bogata w swojej wymowie jest maryjna pobożność ludowa. W naszej polskiej tradycji przejawia się ona m. in. w tzw. nabożeństwach majowych. Składają się na nie: pieśni maryjne, śpiew litanii loretańskiej ku czci Matki Bożej oraz słuchanie tzw. czytanek majowych czyli tekstów tłumaczących i umacniających pobożność maryjną”. Jedną z najbardziej kojarzonych z majem polskich pieści maryjnych to: „Chwalcie łąki umajone”. Powstała ona w latach 40. XIX w, a jej twórcą jest jezuita o. Karol Antoniewicz. Pieśń ta opiewa piękno przyrody i łączy je z czcią oddawaną Maryi — Matce Jezusa…

Całość dostępna:
https://bip.czerwiensk.pl/144/Miesiecznik_Czerwiensk_-_U_nas/

Pielgrzymka fatimska do Łężycy 13.05.2022

I znowu mogliśmy wyruszyć we wspólnej pielgrzymce do Matki Bożej Fatimskiej, której święto obchodzi dziś Kościół. Kontynuując nawiedzanie kościoła w Łężycy, ponownie spora grupa ponad 30. naszych parafian wyruszyła spod plebanii w Czerwieńsku. Tym razem duchowo przewodził nam ks. Mariusz, wygłaszając po drodze ciekawą katechezę, a Kornelia z gitarą ubogacała wędrowanie bardziej uroczystym śpiewem. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w niesienie nagłośnienia i krzyża, a także wszystkim idącym. Kolejny raz mogliśmy się poczuć tak bardziej wspólnotowo.

Po Mszy świętej i uroczystej procesji wokół kościoła, gospodarze zaprosili wszystkich obecnych na poczęstunek do salki, gdzie czekał na nas pyszny bigos, bardzo smaczne ciasto oraz kawa i herbata.

Wspólna Agapa też ma swój wymiar łączący, co w obecnych, zabieganych czasach, nie jest takie proste i oczywiste. Wzajemne rozmowy, uśmiechy na twarzach, życzliwość – to wszystko pokazuje, że wiele nas łączy. I, że takie spotkania mają sens.

Galeria

Plan Parafialnych Misji Ewangelizacyjnych 22-29.05.2022

To nie będą zwykle rekolekcje.
To są misje ewangelizacyjne, których celem jest na nowo dotknięcie żywego Chrystusa obecnego w Kościele i odnowienie swojej osobistej wiary w Niego.
Po okresie globalnej pandemii, gdy wielu z nas przestało uczestniczyć w nabożeństwach, Bóg na nowo pragnie zwalać swój lud, aby uczynić z niego żywy Kościół, który jest Ciałem Chrystusa. Rozpętana tuż za naszą wschodnią granicą wojna uświadamia nam, że nasze życie jest kruche. Tylko w Bogu możemy odnaleźć prawdziwe oparcie.
Drogi mieszkańcu parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku, Nietkowie, Boryniu, Laskach, w Wysokiem, Dobrzęcinie, Wyszynie i Piaśnicy – nie jesteś Bogu obojętny. On ma dla Ciebie Dobrą Nowinę i pragnie Twojego zbawienia. Jednak nie dokona tego bez twojej zgody. Zapraszam Cię, abyś wziął w Parafialnych Misjach Ewangelizacyjnych.
Spotkania misyjne będą odbywać się przez cały tydzień zarówno przed południem, jak i wieczorem w Czerwieńsku i Nietkowie. Jeśli nie będziesz mógł być obecny codziennie, to przyjdź wtedy, kiedy będziesz miał taką możliwość. Nie bądź obojętny.
Ks. Dariusz Orłowski

Parafialne Misje Ewangelizacyjne poprowadzi ks. Rafał Jarosiewicz – misjonarz miłosierdzia wraz z ekipą świeckich misjonarzy. Nie będą tylko mówić, ale także modlić się, śpiewać i dzielić się swoim osobistym doświadczeniem wiary w Pana Boga. Często ich posługę Bóg potwierdza znakami, uwolnieniami oraz uzdrowieniami.
W czasie Misji odbędą się dwa koncerty muzyki chrześcijańskiej:
1. W dzień rozpoczęcia misji w niedzielę 22 maja o godz.16:30 na boisku koło Rynku w Czerwieńsku.
2. Na zakończenie misji w niedzielę 29 maja o godz. 16:30 w Nietkowie w parku. Jest to także dzień odpustu Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Nietkowie (będzie ciasto i napoje).
Oba koncerty zakończą się nabożeństwem majowym o godz. 18:00.

Niedziela 22 maja
Temat Eucharystia daje życie, wiec jak to zrobić, aby być ciągle szczęśliwym żyjąc we współczesnym świecie?
7:30 Msza św. z nauczaniem w Czerwieńsku
9:00 Msza św. z nauczaniem w Nietkowie
10:30 Msza św. z nauczaniem w Czerwieńsku
12:00 Msza św. z nauczaniem w Czerwieńsku
13:30 Msza św. z nauczaniem w Nietkowie
16:30 Koncert na boisku koło Rynku w Czerwieńsku (nabożeństwo majowe)
19:00 Msza św. z nauczaniem w Czerwieńsku

Poniedziałek 23 maja
Temat: Eucharystia daje życie. A co zrobić, gdy nas ogarnia smutek, niechęć, nie czujemy potrzeby czytania Pisma św., modlitwy, komunii i spowiedzi?
8:00-9:30 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie
10:00-11:30 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku
17:30-19:00 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie
19:00 Msza św. w Czerwieńsku
19:30-21:00 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku

Wtorek 24 maja
Temat: Eucharystia daje życie. A jak podchodzić do tego co proponuje świat? Amulety, talizmany, czytanie horoskopów czy korzystanie z bioenergoterapii i inne…
8:00-9:30 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie
10:00-11:30 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku
17:30-19:00 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie
19:00 Msza św. w Czerwieńsku
19:30-21:00 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku

Środa 25 maja
Temat: Eucharystia daje życie. Czy jest możliwe, aby dziś permanentnie słyszeć glos Boga? Jeśli tak, to co zrobić, aby Go słyszeć codziennie?
8:00-9:30 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie
10:00-11:30 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku
17:00 Msza św. w Nietkowie
17:30-19:00 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie
19.00 Msza św. w Czerwieńsku 19:30-21:00 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku

Czwartek 26 maja
Temat: Eucharystia daje życie. Jak właściwie wybierać, aby być pewnym wypełniania woli Boga? Czy Bóg ma mi coś do powiedzenia w sprawach mojego zdrowia, seksualności, finansów, różnych decyzji…?
8:00-9:30 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie
10:00-11:30 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku
17:30-19:00 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie
19:00 Msza św. w Czerwieńsku
19:30-21:00 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku

Piątek 27 maja
Temat: Eucharystia daje życie. Papież Franciszek i Jego prośba, aby wszyscy katolicy byli „Ochrzczeni Duchem Świętym”. Na czym to polega i jak to zrobić?
8:00-9:30 Nabożeństwo misyjne w Nietkowie
10:00-11:30 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku
17:30-19:00 Spotkanie misyjne w Nietkowie
19:00 Msza św. w Czerwieńsku 19:30-21:00 Nabożeństwo misyjne w Czerwieńsku

Sobota 28 maja
Temat Eucharystia daje życie. lak zatem my mamy wzrastać w Bogu każdego dnia, aby był widoczny prawdziwy postęp?
8:00-9:30 Spotkanie misyjne w Nietkowie
10:00-11:30 Spotkanie misyjne w Czerwieńsku
17:30-19:00 Spotkanie rekolekcyjne w Nietkowie
19:00 Msza św. w Czerwieńsku
19:30-23:00 Spotkanie misyjne w Czerwieńsku

Niedziela 29 maja – odpust w Nietkowie
Temat Eucharystia daje życie. Pytania jakie zrodził misyjny tydzień.
7:30 Msza św. z nauczaniem w Czerwieńsku
9:00 Msza św. z nauczaniem w Nietkowie
10:30 Msza św. z nauczaniem w Czerwieńsku
12:00 Msza św. z nauczaniem w Czerwieńsku
13:30 Msza św. z nauczaniem w Nietkowie
16:30 Koncert odpustowy w parku w Nietkowie (nabożeństwo majowe)
19:00 Msza św. z nauczaniem w Czerwieńsku

Spowiedź:
Nietków: Sobota godz. 7:30-8:00 i 17:00-17:30
Czerwieńsk: Sobota godz. 9:30-10:00 i 19:00-19:30

Z Kalendarza Liturgicznego naszej Diecezji na maj 2022

MAJ

CZYTANIA MSZALNE

Czytania z Pisma Świętego oraz śpiewy wykonywane między nimi stanowią główną część liturgii słowa. Homilia, wyznanie wiary i Modlitwa wiernych to rozwinięcie i zakończenie liturgii (por. OWMR nr 55) . Liturgia słowa ma strukturę dialogu przymierza: Bóg przemawia do swego l udu, objawia mu tajemnice zbawienia i karmi swój lud chlebem słowa (por. Pwt 8, 3; Mt 3, 4). Chrystus, obecny w słowie, głosi Dobrą Nowinę (por. KL nr 333; OWMR nr 55). OWMR nr 56 usilnie wzywa: „Liturgię słowa należy sprawować tak, aby sprzyjała medytacji . Dlatego trzeba unikać jakiegokolwiek pośpiechu, który utrudniałby skupienie” . Tej medytacji winny sprzyjać krótkie chwile tzw. milczenia medytacyjnego. Ludzie wiary nie mogą poprzestać tylko na słuchaniu czytań, ponieważ słowo Boże jest dla wiernych wezwaniem. Bóg oczekuje, że człowiek usłyszane i przemyślane słowo zrealizuje w swoim życiu poprzez indywidualną odpowiedź. OWMR (por. nr 45, 56) wskazuje na milczenie, które powinno mieć miejsce po pierwszym i drugim czytaniu oraz po homilii. W tych chwilach milczenia słowo Boże przez moc Ducha Świętego przenika do serca człowieka, powodując jego modlitewną odpowiedź (por. OWMR nr 56) i wzywając do dialogu między Stwórcą a stworzeniem. „Milczenie to daje możność wsłuchania się w głos Ducha Świętego przemawiaj ącego do serca” . Ono warunkuje przyjęcie i działanie słowa oraz wyzwala gotowość oddania się Bogu w Modlitwie eucharystycznej, jak i przyjęcie daru w uczcie paschalnej.

Pamiętaj: Czytania można poprzedzić krótkim komentarzem. Godność słowa Bożego wymaga, aby czytający posługiwał się zawsze Lekcjonarzem mszalnym, a nie kartką z tekstem czytania. Z zasady czytania powinni wykonywać przygotowani do tego lektorzy dorośli, również we Mszach świętych z udziałem dzieci. Po odczytaniu lektor, w czasie wypowiadania aklamacji: „Oto słowo Boże”, nie unosi Lekcjonarza i nie ukazuje go wiernym. Niewskazane jest, aby lektorami były małe dzieci; można podać przykład chłopca, ledwo widocznego zza ambonki i czytającego cienkim głosikiem: „Niewiastę mężną któż…”

Czytanie przez jednego lektora obydwu czytań, psalmu i wprowadzenia, gdy lektorów jest więcej, nie należy do dobrych praktyk. Trzeba też uczyć lektorów, iż proklamowane słowo Boga nie jest wyłącznie do odczytania, lecz także powinno rozbudzać i kształtować ich wiarę (zob. Rz 10, 4 ANAMNESIS21) 105. Biuletyn Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. s. 62n

Intencje Apostolstwa Modlitwy

O wiarę dla młodych

Módlmy się, aby ludzie młodzi, powołani do pełni życia, odkryli w Maryi wzór słuchania, głębię rozeznawania, odwagę wiary oraz poświęcenie się służbie.

Wskazania na miesiąc maj Od 1 do 31 maja włącznie we wszystkich kościołach oraz kaplicach nabożeństwo majowe. Nabożeństwa majowego nie można włączać w celebrowanie Mszy św. Należy je odprawić przed lub po Mszy świętej (zob. Agenda liturgiczna s. 351; por. s. 342, [Opole 2013] 351). Jeżeli podczas nabożeństwa majowego udziela się Komunii św., czynimy to po czytance lub kazaniu, aby przygotować wiernych do przyjęcia Ciała Pańskiego. Przy wystawieniu Najśw. Sakramentu w monstrancji należy zawsze używać kadzidła (KKTE nr 61, zob. także CB 1120).