Aktualności

DŁUG WDZIĘCZNEGO SERCA

Naturą dobra jest to, że się rozprzestrzenia. To samo można powiedzieć o miłości. A gdy dołączymy do tych wartości prawdę, której szukanie i posługa czyni wewnętrznie wolnym i stanowi o godności człowieka – to otrzymamy wiodące motywy wdzięczności serca za życie i nauczanie św. Jana Pawła II. Na dar odpowiada się darem. Zwłaszcza, gdy mamy świadomość, że bogactwo myśli Papieża Polaka to prawdziwa „odkrywkowa kopalnia złota”, jak to kapitalnie ujął o. Maciej Zięba OP, pomysłodawca pomnika wielu serc.

Czytaj więcej

Biskupi do wiernych: nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom

Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny – napisali biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

„Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” – napisali biskupi do wiernych w liście przeznaczonym do odczytania w kościołach w niedzielę 26 maja.

czytaj pełny tekst listu.

Troszczmy się o nasz wspólny dom – Papież Franciszek pisał w Encyklice “LAUDATO SI”

W 2015 roku opublikowana została encyklika Ojca św. Franciszka zatytułowana „Laudato Si’”, która ukazuje, jak mamy się troszczyć o nasz dom, o naszą ziemię, ale również jak dbać o nasze życia społeczne, gospodarcze, aby je chronić. Encyklika nazwana ekologiczną, wbrew pozorom mówi nie tylko o chrześcijańskiemu podejściu do ekologii, ale wskazuje na wszystkie ważniejsze sprawy, które musimy uwzględnić, jeśli pragniemy przekazać ziemię następnym pokoleniom niezniszczoną.

Zapraszam do Czytelni do pełnego tekstu.

Tydzień Biblijny w 2019 roku

Po raz drugi nasza parafia włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. Wzorem ubiegłego roku Krąg Biblijny przed każdą Mszą świętą począwszy od niedzieli – 05 maja, do soboty – 11 maja, czytał fragment z Ewangelii wg św. Jana. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w czytanie Słowa Bożego, ale też tym, którzy Go słuchali. A może też korzystając z wyłożonych w kościele sigli z fragmentami czytanego Pisma Świętego, sięgnęli do tekstu aby w zaciszu domowym wsłuchać się w kierowane do nas Słowo.

W galerii pojawiło się kilka zdjęć z tego wydarzenia.

 

Mądrości Ojców Pustyni

Zapraszam do Czytelni, gdzie pojawiać się będą myśli, sentencje Ojców Pustyni.

Na przykładzie pierwszej mądrości pragnę zwrócić uwagę, że sama myśl, jakkolwiek mądra, potrzebuje zagłębienia się w nią. Niekiedy dodatkowego wprowadzenia. Niekiedy dokładnego wczytania. Warto wracać do tych sentencji i stosować je w codziennym życiu.

Zapraszam. Czytelnia.

Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Drodzy Diecezjanie!

W tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Powołania papież Franciszek napisał, że nie ma większej radości niż zaryzykowanie życia dla Pana, chociaż nie zawsze łatwo jest rozeznać swoje powołanie i ukierunkować swe życie we właściwy sposób.

Mając na uwadze te słowa, z tym większą wdzięcznością wobec Boga, pragnę poinformować, że w naszej Diecezji młodzi ludzie wciąż potrafią odkryć wezwanie do służby w Kościele i ufnie na nie odpowiadać. Ciesząc się ich otwartością na Boże wezwanie, po kilkuletnim czasie modlitwy, formacji duchowej i intelektualnej oraz rozeznaniu wspólnoty Kościoła, udzielę im sakramentu święceń.

Do święceń diakonatu w bazylice pw. Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie w dniu 11 maja br. o godz. 11.00 przystąpią następujący alumni:

  1. Dawid Klepusewicz – z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli,
  2. Wojciech Lisiewicz – z parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze,
  3. Paweł Mikołajczak – z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wschowie.

Do święceń prezbiteratu w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze w dniu 25 maja br. o godz. 10.00 przystąpią następujący diakoni:

  1. Rafał Lisicki – z parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Sandomierzu,
  2. Wojciech Przyborowski – z parafii pw. św. Mikołaja w Świebodzicach,
  3. Sebastian Pytlik – z parafii pw. św. Stanisława BM we Wschowie,
  4. Mateusz Topolski – z parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie,
  5. Rafał Zbrożek         – z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach.

Dziękując Bogu za dar ich powołania, modlę się o ich świętość, wierność i otwartość na wszystkich ludzi, zwłaszcza chorych i ubogich. Ośmielam się także prosić o kolejne powołania do służby w naszym diecezjalnym Kościele, tak by nigdy nie zabrakło szafarzy Słowa i sakramentów

Korzystając z okazji pragnę podziękować rodzinom tych alumnów i diakonów oraz wszystkim wiernym, zarówno duchownym, jak i świeckim tych parafii, z których wywodzą się otrzymujący w tym roku święcenia diakonatu i prezbiteratu. Bez świadectwa Waszego życia dar ich powołania nie mógłby się właściwie rozwinąć.

Dziękuję także formatorom i wykładowcom Zielonogórsko–Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu za towarzyszenie kandydatom do diakonatu i kapłaństwa. Życzliwą wdzięcznością ogarniam także wszystkich, którzy swoją modlitwą i ofiarami wspierają nasze Seminarium. To dzięki Wam Drodzy Diecezjanie, każdego roku możemy cieszyć się uroczystością święceń.

Na te radosne wydarzenia pragnę dzisiaj wszystkich serdecznie zaprosić i już teraz oddaję całą Diecezję, a zwłaszcza kandydatów do święceń i ich bliskich, w opiekę Maryi Wychowawczyni Powołań Kapłańskich i z serca błogosławię.

+ Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski