Aktualności
Wieczór uwielbienia z tańcem – zaproszenie na 14.12.2024
Święty Mikołaj odwiedził dzieci w parafialnym kościele – 06.12.2024
6 grudnia. Chyba wszyscy mamy z tą datą podobne skojarzenia – mikołajki.
W tradycji wielu ludzi tego dnia, szczególnie do dzieci tych najmłodszych i tych trochę starszych przybywa człowiek z Laponii i przynosi głównie słodkości, a niekiedy drobne prezenty.
W tradycji Kościoła, tego dnia nawiedza nas z tym samym święty Mikołaj, który był biskupem. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku (legendarne przekazy twierdzą, że urodził się około roku 270, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352), był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.
Czy to za sprawą tych odwiedzin, czy też z potrzeby uczestniczenia w roratach, w kościele parafialnym w Czerwieńsku było dzisiaj dużo dzieci i dorosłych. A po jej zakończeniu, była okazja do podejścia do gościa, który wręczał każdemu dziecku drobny upominek. Taka drobna sprawa – a jak cieszy. Szczególnie naszych najmłodszych. Dziękujemy tym, którzy mieli swój udział w zaproszeniu dzisiejszego gościa.
Spotkanie czytających czytania mszalne – 04.12.2024
W takich czasach Kościoła w jakich aktualnie żyjemy są różne sytuacje. Są ludzie, którzy z różnych przyczyn coraz mniej utożsamiają się z Kościołem. Tym całym i tym swoim – lokalnym. Ale też są wśród nas tacy, którym się chce. Tacy, którzy wiedzą komu zawdzięczają swoje życie i wszystko, co posiada. I w natłoku swoich osobistych wyzwań znajdują czas na działania z Bogiem dla parafii.
W salce przy plebanii spotkała się grupa czytających lekcje podczas Mszy świętych. Jak pokazało to spotkanie, na którym nie wszyscy mogli być – potrzeba jest znalezienia takiego czasu i miejsca, gdzie możemy wypowiedzieć swoje uwagi, wątpliwości. Ale też dowiedzieć się, czy wszystko, co robimy jest wystarczające. Czy może wymaga mniejszych lub większych korekt. Normalna sprawa. Na spokojnie, pod czujnym okiem i z odpowiednimi komentarzami przybyłych ks. Darka i ks. Tomka mogliśmy zapoznać się z wszystkimi lekcjonarzami, kalendarzem liturgicznym naszej diecezji. Z stosowanymi zasadami, w jakim okresie są poszczególne czytania. Jak ułożony jest kalendarz liturgiczny. Gdzie szukać pomocy w sytuacjach odbiegających od zwyczajności.
Poruszyliśmy też temat szerszego włączania się w czytanie modlitwy wiernych. Tak w dni powszednie, jak i w niedziele. Zapoznaliśmy się z materiałami wydawnictwa Hlondianum, z którego korzystamy w naszej parafii. Z tym, jakie są zasady i kolejność poszczególnych wezwań.
W naszej parafii łącznie w obu kościołach jest ponad 30 osób, które zwłaszcza w niedzielne Msze święte wychodzą z ławek i są żywymi znakami dla wspólnoty, że Słowo Boga jest ważne. Dziękujemy za zaangażowanie tym, którzy są z nami przez 6 lat. Ale też dziękujemy wszystkim tym, którzy dołączyli do nas później i teraz są ważnym ogniwem łączącym wspólnotę. Zapraszamy nieustannie każdego parafianina i każdą parafiankę – przyjdź i daj sobie szansę. Może się okazać, że ta posługa jest właśnie dla ciebie. A miejsca jest wystarczająco 🙂
Dekret o udzieleniu kapłanom spowiadającym w kościołach jubileuszowych przywilejów penitencjarzy z okazji Jubileuszu Roku 2025
Stosownie do norm zawartych w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, niniejszym – „w celu duszpasterskiego ułatwienia dostępu do sakramentu pokuty i osiągnięcia Bożego przebaczenia poprzez władzę kluczy” – wszystkim kapłanom diecezjalnym i zakonnym, którzy w wyznaczonych w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej miejscach jubileuszowych będą słuchali spowiedzi wiernych, udzielam uprawnień, o których mowa w kan. 508, § 1 KPK (rozgrzeszanie w zakresie sakramentalnym od cenzur wiążących mocą samego prawa, ale nie zadeklarowanych i nie zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej).
Przywilej zostaje udzielony na czas Roku Jubileuszowego 2025 w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, to jest od 29 grudnia 2024 r., a jego ostatnim dniem jest 28 grudnia 2025 r.
Wszystkich kapłanów, a szczególnie obdarzonych przywilejem przyznanym w niniejszym dekrecie, wzywam, aby z hojną dyspozycyjnością i poświęceniem słuchali spowiedzi wiernych w konfesjonale. Na ten trud z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
Zielona Góra, 25 listopada 2024 r.
Znak: 2024/2391/KANC/AS
+Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski
ks. Piotr Kubiak
Kanclerz Kurii
Dekret ustanawiający w naszej diecezji kościoły jubileuszowe z okazji Jubileuszu Roku 2025 –
Stosownie do norm zawartych w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, niniejszym wyznaczam w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej niżej wymienione kościoły jako miejsca, w których wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy:
- Kościół Katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.;
- Kościół Konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze;
- Kościół Kolegiacki pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie;
- Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie;
- Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu;
- Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie;
- Sanktuarium Matki Bożej Klenickiej w Otyniu;
- Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście;
- Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu;
- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie;
- Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis.
Rok Jubileuszowy 2025 w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej rozpoczyna się w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r., a jego ostatnim dniem jest 28 grudnia 2025 r.
Wierni, którzy poruszeni duchem miłosierdzia oczyścili się przez sakrament pokuty i pokrzepili Komunią św., a także będą się modlić zgodnie z intencjami Papieża będą mogli uzyskać w tych kościołach odpust zupełny, o ile w należytym usposobieniu odbędą pobożną pielgrzymkę do jednego z tych miejsc, aby wziąć tam udział we Mszy św., nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin (godzina czytań, jutrznia, nieszpory), Drodze Krzyżowej, różańcu, recytacji hymnu Akatyst lub nabożeństwie pokutnym zakończonym indywidualną spowiedzią.
Wierni będą również mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą jeden z wyznaczonych kościołów i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej.
Wszystkim duszpasterzom i wiernym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej udzielam pasterskiego błogosławieństwa na czas Roku Jubileuszowego.
Zielona Góra, 25 listopada 2024 r.
Znak: 2024/2390/KANC/AS
+Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski
ks. Piotr Kubiak
Kanclerz Kurii
Pierwsze tegoroczne roraty w kościele parafialnym – 02.12.2024
Poniedziałek. Dzień, jak każdy inny. Ale czy na pewno? W kościele parafialnym przed Mszą świętą zbiera się więcej ludzi niż zazwyczaj. Są też dzieci, których w tygodniu raczej trudno spotkać w kościele. Rozpoczyna się Msza święta. Ale światła są przygaszone. Za to w kościele widać zapalone lampiony. Dzieci idą wspólnie z księżmi w procesji rozpoczynającej Eucharystię trzymają swoje lampy (bezpieczne, bo bez prawdziwego ognia) wysoko ponad swoimi głowami. Celebracja Mszy świętej się rozpoczyna, ale świateł nie przybywa. Specyficzny nastrój. Pewnej niepewności, inności. Bo ten czas ma być inny. Ma być czasem oczekiwania. Na co? Czy tylko na prezenty? Na wigilijny stół, kilka dni wolnych od pracy, od szkoły…?
Czy może czas oczekiwania na przyjście Jezusa…? Urodzi się we mnie? Dla kogoś, dla kogo może dzisiaj nie żyję?
Plan rekolekcji adwentowych Parafia św. Wojciecha Czerwieńsk 15–17.12.2024 r.
Plan rekolekcji adwentowych
Parafia św. Wojciecha Czerwieńsk 15–17.12.2024 r.
Sobota 14.XII
19.00 – Kościół w Czerwieńsku
Wieczór dla osób wątpiących i poszukujących
Niedziela 15.XII
7.30 – Msza św. z nauką w Czerwieńsku
9.00 – Msza św. z nauką w Nietkowie
10.30 – Msza św. z nauką w Czerwieńsku (z udziałem dzieci)
12.00 – Msza św. z nauką w Czerwieńsku
13.30 – Msza św. z nauką w Nietkowie
18.15 – katecheza dla młodzieży w Czerwieńsku
(z obecnością młodzieży do bierzmowania)
19.00 – Msza św. z nauką w Czerwieńsku
9.00 – Msza św. z nauką w Nietkowie
10.00 – Msza św. z nauką w Czerwieńsku
18.00 – Msza św. z nauką w Nietkowie
19.00 – Msza św. z nauką w Czerwieńsku
Wtorek 17.XII
8.30 – 9.15 – spowiedź św. w Nietkowie
9.00 – Msza św. z nauką w Nietkowie
9.30 – 10.15 – spowiedź św. w Czerwieńsku
10.00 – Msza św. z nauką w Czerwieńsku
17.30 – 18.15 – spowiedź św. w Nietkowie
18.00 – Msza św. z nauką w Nietkowie
18.30 – 19.15 – spowiedź św. w Czerwieńsku
19.00 – Msza św. z nauką w Czerwieńsku
Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Andrzej Draguła
Rozpoczęcie nowego roku liturgicznego 01.12.2024
Pierwsza Niedziela Adwentu jest również pierwszym dniem nowego roku liturgicznego w Kościele Katolickim. Hasło tego roku brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. Co to może oznaczać dla nas – katolików XXI wieku? Co to znaczy, że jesteśmy pielgrzymami? Dokąd pielgrzymujemy? A jaką z tym pielgrzymowaniem mamy nadzieję? Na co mamy nadzieję? Czy na coś czekamy? Do czegoś dążymy? Jest to nasza indywidualna droga? Czy może chcemy w tym roku więcej niż na sobie – skupić się na innych?
Niech te i inne pytania nam towarzyszą.
W naszym kościele pojawił się tradycyjny wieniec adwentowy. Na nim 4 świecie, których zapalanie w kolejne niedziele Adwentu ma nam przypominać, że zbliża się radosny czas narodzin Pana Jezusa. Przeżyjmy te dni tak, aby to oczekiwanie spełniło się zwłaszcza w naszych sercach.
Papież wyjaśnia, co to znaczy być pielgrzymi nadziei i budowniczymi pokoju, stwierdzając, iż „bycie pielgrzymem oznacza więc wyruszanie na nowo każdego dnia”. Mamy w tej drodze „odkryć miłość Boga a jednocześnie odkryć siebie, poprzez podróż wewnętrzną, ale zawsze pobudzaną wielością relacji. Jesteśmy zatem pielgrzymami, ponieważ jesteśmy powołani: powołani, by kochać Boga i kochać siebie nawzajem” – wskazuje. Zaznacza, iż celem każdego powołania jest stawanie się mężczyznami i kobietami nadziei. Oznacza to budowanie swojego życia „na skale zmartwychwstania Chrystusa, wiedząc, że każde nasze przedsięwzięcie, w powołaniu, które przyjęliśmy i realizujemy, nie pada w próżnię… relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi i siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie. Niech nikt nie czuje się wykluczony z tego powołania!” – zachęca Ojciec Święty.
Jest wiele pomocy na ten rok. Na naszej stronie też o tym możemy przeczytać
Podsumowujące spotkanie Kręgu Biblijnego – Cykl z Listami św. Pawła – 28.11.2024
Ostatnie w tym roku kalendarzowym, ale też ostatnie w tym roku liturgicznym, spotkanie Kręgu Biblijnego za nami. Czy można jakoś stwierdzić czy to, co robimy ma sens? Jakie kryterium byłoby tu odpowiednie? Kiedy w coś się angażujemy musimy zdawać sobie sprawę, że dla nas będzie to miało swoją wagę. I będzie – czy chcemy, czy nie chcemy – miało wpływ na innych. Nie inaczej jest z dziełem, jakim jest Krąg Biblijny – jedna z form budowania osobistych i wspólnotowych relacji z Bogiem.
Po raz drugi wprowadziliśmy do naszych cykli spotkań swoisty rodzaj podsumowania. I, jak pokazało doświadczenie poprzedniego roku, sprawdziło się to rewelacyjnie. Kilkanaście osób poświęciło czas nie tylko na ponowne przeczytanie Listu, ale też wspierało się modlitwą, aby przygotować i przedstawić na forum swoje przemyślenia. Jakże często bardzo osobiste. A to nie jest łatwe. Dziękujmy najpierw Panu Bogu za dotykanie nas Duchem Świętym. Bez Niego nic by nie wychodziło z naszych chęci. Co zyskaliśmy po tym roku? Jeśli uda się opracować poszczególne podsumowania, które zostały nagrane, to będziemy mogli wszyscy się tym ubogacić. Bo Słowo Boga jest niezgłębionym oceanem bogactwa. W każdej formie. I zapewniającym zaspokojenie wszelkich potrzeb.
Kim są ci, którzy decydują się przychodzić na spotkania? Widzimy zdjęcia w Galerii. Możemy przeczytać na naszej stronie internetowej relacje po każdym spotkaniu. Osoby mniej lub bardziej znane w lokalnej społeczności. Czy jesteśmy jakąś elitą? Jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy żyją jak każdy inny. Mamy swoje smutki i radości. Ale mamy coś jeszcze – poszukujemy (mniej lub bardziej świadomie) łączności z Bogiem. I nie ma znaczenia, czy ktoś z nas chodzi na spotkania „od zawsze”, czy jest dopiero u początku tej drogi – każdy może zabierać głos lub milczeć, śledzić teksty Pisma Świętego, lub tylko słuchać. Nikt nikogo nie osądza. Za to każdy witany jest normalnie – z radością. I nie jest ważne czy przychodzi na jedno (lub kilka) spotkanie, czy przychodzi jako stały uczestnik.
Drogi parafianinie i droga parafianko, którzy jeszcze nie trafiliście do nas, jeśli jest w tobie tęsknota za bliższą relacją z Jezusem – to jest to miejsce, gdzie tej jedności z Nim możesz doświadczyć. A jeśli chodzisz ma spotkania – to nie przestawaj. Ale też pamiętaj, że Bóg może powołał cię do tego – a może do innego zaangażowania. Gdzie znajdziesz odpowiedź? Zapewne Bóg może do ciebie mówić w dowolny sposób. Ale na pewno mówi przez karty Pisma Świętego. Tam jest żywy Jezus. On jest Słowem Życia.
Jezus w Ewangelii Mt 11, 28 mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.
Kolejny cykl spotkań w przyszłym roku. Tylko od ciebie zależy, czy włączysz się w spotkania Kręgu Biblijnego. One są zupełnie otwarte dla każdego. Nie wymagają wpisowego, systematyczności, zobowiązań. Wymagają tylko jednego – chcenia. Życzę nam wszystkim takiego chcenia, abyśmy mieli trudności w zmieszczeniu się w salce parafialnej.
Poniżej w formie tekstowej jedna z dzisiejszych wypowiedzi:
Refleksje ze spotkań Kręgu Biblijnego. Uczestniczę we wspólnocie Kościoła wg listów św. Pawła Apostoła.
Na spotkaniach towarzyszyły mi zakładki z obrazami Caravaggio i El Greco. Na pierwszej młody Szaweł leży porażony światłością z nieba, ślepnie i słyszy głos Jezusa, druga przedstawiająca Pawła, już starca mającego rysy jakby wyostrzone przechodzące w smukły i dojrzały wygląd, typowe w malarstwie El Greco, o twarzy ukazującej człowieka świadomego swojej wiary, oczami przepełnionymi miłością i tęsknotą oraz ręką obejmującego pewnie księgę życia, Biblię.
Jak od człowieka dyszącego żądzą zabijania uczniów Pańskich Szaweł staje się Pawłem głoszącym Słowo Boże?
Jest tylko jedna słuszna odpowiedź. Dla Boga nie ma nic niemożliwego, wybiera na Swoje narzędzie kogo chce, napełnia Duchem Świętym i uzdalnia do konkretnych zadań. Żeby nasza wiara stała się świadoma i dojrzała potrzebny jest proces przemian od ślepoty duchowej do odczuwania realnej Bożej obecności. Jak młode ciało człowieka pełne wigoru i siły zewnętrznej do ciała człowieka starszego, który ma świadomość, że siły młodości już przeminęły, ale za to jest bogaty w przeżycia duchowe, których doświadcza i które utwierdzają się w wierze. Młode wino potrzebuje nowych bukłaków, starym można się już delektować i nie ma potrzeby, żeby je przelewać i szukać odpowiednich naczyń. Czujemy w ustach jego smak. Tylko pozostaje pytanie czy nasze wnętrze jest odpowiednio przygotowane na przyjęcie Bożego napoju?
Każde spotkanie, w trakcie którego pochylaliśmy się nad listami św. Pawła było dla mnie wielkim poruszeniem. Odkrywałam na nowo Mądrość Bożą w trosce o głębsze zrozumienie czasów, w których przyszło nam żyć. Jakże aktualne jest to wszystko, o czym pisał Apostoł Narodów. Jesteśmy konkretnymi ich odbiorcami tu i teraz i nie możemy traktować tego przekazu historycznie, gdy powstawał i rodził się Kościół Chrystusowy. Uczestniczymy nieustannie w misji budowania wspólnoty, a jej przekaz odnajdujemy w realiach dnia codziennego. Mam takie poczucie, że rachunek sumienia, który robię, już nie pomieści tego, o czym napomina nas św. Paweł, bo ciągle uświadamiam sobie, jak jestem słaba i grzeszna, jak można być powierzchownym i nie odkrywać w sobie życia duchowego w jedności z Bogiem. Ciągle tego we mnie za mało i jest takie ubogie w treści i nie przekłada się na działanie. Całe życie jestem w drodze do poznania Zbawiciela świata.
Papież Franciszek ustanawiając 2025 rok jako Święty nazwał wszystkich Pielgrzymami Nadziei wskazując właściwy kierunek Bożej drogi. W tym przekazie widzę św. Pawła, który został zaprowadzony przez Ananiasza na ulicę Prostą. Chciejmy i my podążać tą główną ulicą, a wszystkie zaplątane ścieżki wiary staną się proste.
Alicja Napora
PROGRAM DUSZPASTERSKI NA LATA 2024/2025 – Pielgrzymi Nadziei
Pielgrzymi Nadziei
PROGRAM DUSZPASTERSKI NA LATA 2024/2025 – Pielgrzymi Nadziei
1 grudnia 2024 roku w Kościele w Polsce rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”.
W Roku Jubileuszowym zapraszamy Państwa do wyjątkowej pielgrzymki. Przez pierwsze miesiące roku towarzyszyć nam będą „Pielgrzymi Nadziei” Nowego Testamentu, święci naszych czasów. Kolejne miesiące będą konkretnymi podpowiedziami jak wyruszyć w drogę i samemu stać się „pielgrzymem nadziei” we współczesnym świecie.
Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.
Proszę „kliknąć” w wybrany temat.
I. W drodze do Betlejem (grudzień)
- Pielgrzymi nadziei – przygoda życia
- Zgoda na nieoczekiwane – Zwiastowanie
- Zaufanie pomimo – Św. Józef
- Miało być inaczej – Betlejem
- Bóg prowadzi – u żłóbka Pana
II. Pielgrzymi Galilei (styczeń)
- Pan zaprasza – św. Piotr
- Pan uzdrawia – kobieta cierpiąca na krwotok
- Pan szuka – zagubiona owca
- Pan karmi – obfitość chleba
III. W drodze do pustego grobu (luty)
- W drodze na krzyż – Szymon Cyrenejczyk
- Przebaczenie – Piotr zapłakał
- Pobudka! Pora wstać – kobiety u grobu
- Czas na odnowę – w drodze do Emaus
IV. Nadzieja pomimo prześladowań (marzec)
- Idźcie niosąc nadzieję – Wniebowstąpienie
- Nadzieja na nowe jutro – Zesłanie Ducha Świętego
- Jedność pomimo prześladowań – „łamanie chleba”
- Wrażliwość na drugiego – dzielenie się dobrami materialnymi
- Entuzjazm wiary – Św. Paweł
V. Święci pielgrzymi nadziei (kwiecień)
- Cyfrowa droga ku świętości – bł. Carlo Acutis
- Piękna, elegancka żona i matka – św. Joanna Beretta Molla
- Mocni nadzieją – bł. rodzina Ulmów
- Plan na świętość – bł. Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi
VI. Wyruszam w drogę (maj)
VII. Tożsamość pielgrzyma (czerwiec)
- Głębia wiary – moja relacja z Bogiem
- Bóg wie co robi – moja nadzieja
- Nie jesteś sam – miłość
- Piękno świata – drogą poznania Boga
- Moc w słabości się doskonali
VIII. Niezbędnik pielgrzyma (lipiec)
- Kroczę z Bogiem – modlitwa
- Bóg mówi do mnie – Pismo Święte
- Bóg mnie podnosi – pokuta i pojednanie
- Bóg daje mi siebie – Eucharystia
IX. Szczęśliwi w drodze (sierpień)
- Zdejmij sandały, bo to ziemia święta
- Szczęśliwi cisi i ubodzy w duchu
- Szczęśliwi smutni i miłujący pokój
- Szczęśliwi łaknący sprawiedliwości i prześladowani dla niej
- Szczęśliwi miłosierni i czystego serca
X. Troska o współtowarzyszy drogi (wrzesień)
- Spotkać głodnego i spragnionego
- Spotkać podróżnego
- Spotkać nagiego i uwięzionego
- Spotkać chorego i cierpiącego
XI. Apteczka duchowa (październik)
- Spotkać wątpiącego
- Spotkać grzesznego i potrzebującego pouczenia
- Spotkać strapionego
- Przebaczać urazy i modlić się za braci
XII. Spełnienie nadziei – u celu podróży (listopad)
https://rodzina.katowicka.pl/program-duszpasterski-dla-rodzin