Aktualności

Wyznaczenie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej – 18.03.2024

Dzisiaj w wigilię uroczystości św. Józefa dwóch panów z naszej wspólnoty parafialnej otrzymało z rąk Ks. Bpa Tadeusza Lityńskiego błogosławieństwo do posługi jako nadzwyczajni szafarze Komunii św. Są to Ryszard Samek z Lasek i Waldemar Napora z Czerwieńska. Serdecznie gratulujemy, dziękujemy za odwagę i życzymy radości z realizacji tej posługi. Teraz nowo ustanowieni szafarze będą mogli zanosić Pana Jezusa w Komunii św. chorym także w niedzielę oraz pomagać księżom w rozdzielaniu Komunii św. w czasie Mszy św. z licznym udziałem wiernych w Nietkowie i Czerwieńsku. To radosny dzień dla naszej parafii. Dziękujemy obu Panom za piękne świadectwo zaangażowania, niech ono będzie przykładem dla innych w podejmowaniu innych posług także tych prostych i prozaicznych, ale jakże potrzebnych dla żywotności naszej wspólnoty. Niech Pan Bóg błogosławi, umacnia.

Ks. Proboszcz

Galeria

Piszą o nas – U Nas – 15.03.2024

W marcowym numerze miesięcznika :U Nas” mamy trochę inną formę treści, które zostały zamieszczone. Tym razem, zamiast kroniki historycznej, jest propozycją na kwiecień. Czytając dowiemy się o planach na przyszłość.

Wiosenne wydarzenia w parafii p.w. św. Wojciecha w Czerwieńsku

Nadchodzi wiosna. Budząca się do życia przyroda również w nasze serca wlewa nową nadzieję i pozytywnie wpływa na poprawę samopoczucia. Bardziej chce się żyć i pojawia się chęć do większej aktywności. Tegoroczna wiosna także w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku zapowiada się bogata w różnego rodzaju wydarzenia duszpasterskie. Niektóre z nich chciałbym więc przedstawić mając nadzieję, że wiosenny entuzjazm skłoni Czytelników „U nas” do zainteresowania i skorzystania z tych propozycji.

Pierwszą jest tzw. Kurs Alpha – to cykl interaktywnych spotkań, w trakcie których swobodnie odkrywamy podstawy chrześcijańskiej wiary. Wykłady zostały tak skonstruowane, by zachęcić do dyskusji i odkrywania wiary w przyjaznej, otwartej i swobodnej atmosferze. Można zadać każde pytanie i włączyć się do dyskusji na tyle na ile się chce. Całość składa się z 11. cotygodniowych sesji.

Każde spotkanie obejmuje wspólny posiłek, wykład i dyskusje na zakończenie, podczas której można podzielić się własnymi przemyśleniami. Alpha rusza tuż po świętach w środę 3 kwietnia br. o godz. 19.00 w Zespole Szkół w Czerwieńsku przy ul. Zielonogórskiej 43 B. Dobrze byłoby chęć udziału zgłosić wcześniej u ks. proboszcza

We wtorek 23 kwietnia obchodzimy w Kościele wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Wojciecha patrona parafii w Czerwieńsku. Jest to więc dzień odpustu parafialnego. W tym roku składa się z trzech części: o godz. 17.30 w kościele – wykład p. Daniela Koteluka i p. Przemysława Góralczyka o budowlach sakralnych w Czerwieńsku; Msza św. odpustowa pod przewodnictwem ks. Marka Kidonia poprzedniego proboszcza; po Mszy św. Parafianie przygotowują otwarty piknik w ogrodzie za plebanią przy ul. ks. L. Muchy z poczęstunkiem dla wszystkich.

Trzecia propozycja związana jest z obchodzonym w tym roku w naszej diecezji jubileuszem 50-lecia Ruchu Światło-Życie, zwanym także Oazą. W przeciągu tego czasu wiele osób zawdzięcza swoją chrześcijańską formacje Oazie poprzez uczestnictwo: czy to w grupach parafialnych, czy też w wakacyjnych rekolekcjach oazowych. Również w parafii p.w. św. Wojciecha w Czerwieńsku wiele osób zetknęło się z tym Ruchem, szczególnie gdy proboszczem był śp. ks. Zygmunt Lisiecki zaangażowany moderator oazy. Obchody jubileuszu są okazją do wspomnień i wdzięczności. Chcielibyśmy więc za- proponować spotkanie, które byłoby do tego okazją, odbędzie się ono w sobotę 27 kwietnia (16.00 Msza św. w kościele w Czerwieńsku, 17.00 – agapa w ogrodzie za plebanią).

Do zobaczenia Ks. Dariusz Orłowski

https://bip.czerwiensk.pl/144/Miesiecznik_Czerwiensk_-_U_nas/

Ikona – forma modlitwy też na Wielki Post

Jak różne mogą być formy wewnętrznej drogi, która ma nam pomóc w dobrym przeżyciu czasu oczekiwania pokazuje przykład kilku naszych parafianek. Halina, Lucyna i Ela zdecydowały się wziąć udział w kolejnych warsztatach pisania ikony św. Józefa. Pod okiem prowadzącej p. Ewy Stawskiej-Bąk, część uczestników szlifowała swoje umiejętności. Ale część miała pierwszy kontrakt z ikoną, od strony twórcy.

Jak możemy zobaczyć w galerii zdjęć na naszej stronie, wszyscy bardzo przeżywali taką formę kontemplacji. Dwa weekendy, wiele trudu w przełamywaniu siebie. I modlitwa, która wszystko zmienia. Końcowa radość, spełnienie marzeń i świadomość, że w Bogu wszystko jest możliwe tylko utwierdziło uczestników, że dokonali właściwego wyboru.

Jako, że warsztaty zorganizowane zostały przez Anię Krystians w parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, obrzęd ich poświęcenia miał miejsce w tamtejszym kościele.

Gratulujemy uczestniczkom odwagi i życzymy bliskiego kontaktu zarówno ze sztuką, jak i z Tym, dla kogo jest ona poświęcona.

Galeria

Zaproszenie na Jubileuszowe spotkanie OAZY

Zapraszamy

W sobotę 27 kwietnia b.r. do Czerwieńska na Jubileuszowe spotkanie Oazy- Plan spotkania:

16.00- Msza św. w kościele

17.00 – Agapa w ogrodzie za plebanią:

  • posiłek
  • dzielenie się wspomnieniami
  • śpiew piosenek oazowych

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 21.04.2024 r.

tel.: 660-554-985, e.mail: xdarekorlowski@gmail.com

W 2024 roku Ruch Światło-Życie, (zwany także Oazą) w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej obchodzi jubileusz 50. lat swego istnienia.

W przeciągu tego czasu wiele osób zawdzięcza swoją chrześcijańską formacje Oazie poprzez uczestnictwo: czy to w grupach parafialnych, czy też w wakacyjnych rekolekcjach oazowych. Również w parafii p.w. św. Wojciecha w Czerwieńsku wiele osób zetknęło się z tym Ruchem, szczególnie gdy proboszczem był ś.p. ks. Zygmunt Lisiecki zaangażowany moderator oazy. Obchody jubileuszu są okazją do wspomnień i wdzięczności. Chcielibyśmy więc zaproponować spotkanie, które byłoby do tego okazją.

Ks. proboszcz Dariusz Orłowski
i parafialna wspólnota Oazy

Spotkanie ze św. Pawłem w 1 Kor – 07.03.2024

Co można przeżyć w spotkaniu z książką? Można na to pytanie odpowiedzieć tak – jaka książka, takie przeżycia.

Podczas spotkań Kręgu Biblijnego spotykany się z jedyną w swoim wymiarze książką, która nie możemy nazwać inaczej, jak Księgą. W tej jednej Księdze jest wszystko: wiedza, humor, dramat, pouczenie. Jest Ona Przewodnikiem. Jest też Encyklopedią. Jest Historią, Teraźniejszością i Przyszłością. Jest Przyjacielem. I najważniejsze czym może być – jest Życiem.

Z taką Księgą spotykamy się za każdym razem, kiedy z czcią i bojaźnią, ale też z wiarą bierzemy ją do ręki, aby karmić się tym, czy Ona nas obdarowuję – Sensem. A dzisiaj, kolejny już raz, była w swej hojności bardzo szczodra. W słowach św. Pawła kierowanych pierwotnie do założonej przez niego, dopiero raczkującej, wspólnoty chrześcijańskiej w Koryncie, mogliśmy, jak w zwierciadle, odnajdywać nasze obecne czasy. I problemy dnia codziennego, które niewiele różnią się od problemów, które były codziennością dla Koryntian. Ale zanim weszliśmy w rozważanie Pierwszego Listu do Koryntian, rozpoczęliśmy od wprowadzenia w kontekst czasów i miejsca – głównego adresata Listu. Takie rozłożenie spotkania Kręgu, które pomału staje się tradycją, pozwala nam na szersze spojrzenie na problemy środowiska, w której dana wspólnota się tworzyła. Pozwala zobaczyć jakie były trendy kulturowe i religijne tamtych czasów. A to daje nam pryzmat, przez który przedstawione problemy, zagrożenia i wnioski inaczej przemawiają.

Korynt, miasto może nie tak zepsute jak Sodoma, to jednak przez wieki dążyło do wyzbycia się u swoich obywateli wszelkich zasad moralnych. Dobierano sobie bogów, którym cześć oddawano poprzez, np. prostytucję sakralną. Coś dla nas dzisiaj nieprzystającego do naszej wiary. I w takich warunkach, wśród pogan, tworzyły się wspólnoty chrześcijańskie, które u podstaw miały życie w cnocie i poszanowaniu godności drugiego człowieka. Bez względu na jego status społeczny czy materialny. Dopóki ten, którego Jezus posłał do szerzenia Dobrej Nowiny był we wspólnocie – rozwijała się ona. I w tym miejscu, trzeba zaznaczyć, że i teraz też tak jest. Dopóki charyzmatyczny lider pozostaje w bezpośredniej łączności z grupą – jest ona w miarę bezpieczna. A co się dzieje, jak opuści wspólnotę. Przykład tego listu pokazuję, że po wyjeździe św. Pawła, który tę gminę chrześcijańską w Koryncie budował i umacniał ze swoimi współpracownikami prze 18 miesięcy, pojawiają się problemy. Najpierw rozłamów. Przychodzą nowi liderzy, którzy chcą po swojemu prowadzić wspólnotę i oczywiście znajdują takich, którzy za nimi idą. Ale są też wewnątrz inni, którym takie prowadzenie nie odpowiada. Ci idą za innym przywódcą. A potem jest coraz gorzej. Jest udowadnianie, kto ma rację. A gdzie w tym wszystkim jest Chrystus – jedyna i prawdziwa Przyczyna wszystkiego? Paweł szybko reaguje na wypaczenia wiary Kościoła w Koryncie. Cierpliwie i stanowczo tłumaczy, co jest złe w ich postępowaniu. I daje konkretne zalecenia, których zastosowanie pomaga im na nowo skupić się na Jezusie, przez którego tworzą Kościół. Problemy z trwaniem w jedności, dbałości o wszystkich, a szczególnie słabszych, zwłaszcza podczas Eucharystii, czy relacje małżeńskie, Paweł widział i nie potępiał współbraci, ale wskazywał właściwe kierunki.

16 rozdziałów tego Listu, jest dobrym programem do tego, jak postępować w naszych, przecież też niełatwych, czasach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na 13. rozdział – Hymn o Miłości. Widzimy tam tak konkretne sformułowania, że gdybyśmy je stosowali, nasze życie już tu na ziemi byłoby pełnią szczęścia i radości. Ale tak dzisiaj my, jak i adresaci tego Listu nie tylko, że nie jesteśmy idealni, ale wręcz przeciwnie – taką mamy naturę, że bliżej nam do grzechu, występku i ułudy niż do stosowania bezspornych zasad moralnych. Tylko czy jest to przyczynek do potępienia kogokolwiek?

Obyśmy umieli tak żyć, aby zasady określone dla Miłości były zasadami naszego życia:

Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje.

Galeria

Czwarty dzień rekolekcji wielkopostnych – 06.03.2024 – ks. Zbigniew Tartak

Jak mówił dzisiaj podczas nauki rekolekcyjnej ks. Zbigniew: Zobaczcie że pierwszego dnia w niedzielę słyszeliśmy o Mojżeszu, który słuchał Boga, otrzymał prawo przymierza i to prawo przekazał Izraelitom. Rozmawialiśmy o tym, że to są bardzo konkretne rzeczy pokazujące ludziom, co jest dobre, co jest złe. Czyli jak powinni żyć, żeby było wiadomo czego unikać.

Mogliśmy, wsłuchując się w treści, które nam przekazywał rekolekcjonista, usłyszeć, że Bóg wybiera ludzi, którzy będą prowadzili Jego lud tu na ziemi. Takim przewodnikiem w czasach Starego Testamentu był Mojżesz. A dzisiaj takim przewodnikiem dla nas jest – prowadzący w naszej parafii rekolekcje wielkopostne – ks. Zbigniew. Mogliśmy usłyszeć, że głównym naszym problemem jest pycha, która niekiedy zupełnie niewinnie wygląda i – zwłaszcza na początku – możemy ją zlekceważyć. Ale jeśli tak się stanie wtedy ona skutecznie nas odsunie od jedynego Dawcy Miłości – Boga. A tylko wyrzekając się pychy, możemy zanurzyć się w miłości Bożej. Nie tylko po to, aby nam osobiście było dobrze, a po to, abyśmy Jego miłością obdarzali innych. A wtedy, będziemy przyjaciółmi Jezusa i dla Niego będziemy żyli tu i teraz w Królestwie Niebieskim, które jest w nas. A, jak już będziemy umieli kochać – szczęście będzie naszym udziałem. Nie takie zmysłowe, ale to prawdziwe – szczęście, które jest pełnią życia.

Jeszcze raz dziękujemy Bogu za możliwość brania udziału w corocznych zmaganiach duchowych. Oby zbliżały nas one do Boga – najpierw w Jego i naszym Krzyżu. a potem w Jego i naszym Zmartwychwstaniu. Dziękujemy ks. Zbigniewowi za trud i wszystkie słowa i gesty, którymi nas ubogacał. Niech Pan obdarzy go swoim błogosławieństwem, a Maryja czuwa przy nim każdego dnia.

 

Trzeci dzień rekolekcji wielkopostnych – 05.03.2024 – ks. Zbigniew Tartak

Czas rekolekcji daje nam to samo, co każdy inny czas, ale w zupełnie odmiennej formie. Słowo Boże, które nas dzisiaj prowadziło dotyczyło miłosierdzia. Miłosierdzia Boga do człowieka i człowieka do innego człowieka. Ileż to razy słyszeliśmy słowa Piotra, pytającego Jezusa – ile razy mam wybaczyć, czy aż 7? I ta, znana nam odpowiedź Jezusa – nie mówię ci, że aż 7, ale 77. Czy jest to realne? Czy my nie patrzymy na nasze błędy z pobłażaniem, a na błędy – szczególnie bliskich nam osób, które to osoby bardzo dobrze znamy – z oczekiwaniem, że tak nie można postępować, mówić…

Idziemy podczas tych naszych ćwiczeń duchowych prostymi drogami, które każdemu z nas wyznacza Bóg. A przynajmniej tak nam się wydaje. I dobrze jest na tych drogach spotkać człowieka, który od Boga przynosi nam Słowo. Słowo życia, które nas prostuje. Daje nam możliwość wyzbywania się pychy, aby w miłości zbliżać się do drugiego człowieka. Bo tylko z drugim człowiekiem znajdziemy drogę do Pana. Drogę do zbawienia.

Przyjmijmy i rozważajmy te nauki, które głosi nam ks. Zbigniew. Niech one w nas pracują. Abyśmy nie weszli na drogę postępowania człowieka z dzisiejszej Ewangelii, który w swoim kłopocie umiał prosić o darowanie, ale sam – kiedy już mu zostało wszystko darowane – nie umiał zdobyć się na zastosowanie tego samego, czego on doświadczył – miłosierdzia wobec swojego współbrata.

Galeria

Dzisiejsza nauka rekolekcyjna dostępna jest na naszym kanale YouTube. Zapraszamy.

Drugi dzień rekolekcji wielkopostnych – 04.03.2024 – ks. Zbigniew Tartak

Ciepły głos rekolekcjonisty, który może w nas otwierać ukryte zakamarki duszy, jest słyszalny od pierwszych słów nauk rekolekcyjnych. Ale wsłuchując się w treść tych słów nietrudno tam usłyszeć głębię przekazu. Która z całą mocą wyrywa nas z powierzchowności życia, kierując na drogi Boże, które są pełne trudu, wyrzeczeń i ciągłych wyborów dokonywanych w naszej codzienności. Dzisiejszym, głównym tematem była miłość. Miłość jako najważniejszy element naszego życia. Miłość Niebieskiego Ojca do wszystkich stworzeń, wyrażona w miłości Jego Syna – Jezusa Chrystusa, do wszystkich ludzi. Miłość tak głęboka i niezmierzona, że aż posunięta do oddania własnego życia. Miłość, w której – jeśli tylko będziemy chcieli się zanurzyć – nasze życie nabierze zupełnie innego wymiaru. Wymiaru odrzucającego pychę (o czym była mowa wczoraj) w naszych relacjach z ludźmi, których na naszej drodze stawia Bóg. Jeśli miło0ść zajmie w naszym życiu miejsce pychy, to – ks. Zbigniew cytując św. Jana -.J 15, 11: To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna. Żyjąc z Bogiem, mając za przyjaciela Jezusa mamy pewność, że nasze życie będzie radosne, jeżeli tylko zanurzymy się w Jego Miłości. Takiej, o jakiej pisze św. Paweł w 1 Kor 13.

Poniżej prezentujemy dzisiejsze kazanie wygłoszone przez ks. Zbigniewa w ramach nauk rekolekcyjnych:

Rozpoczęliśmy Rekolekcje wielkopostne 2024

Jak powiedział podczas porannej Mszy św. nasz ks. proboszcz – czas Wielkiego Postu jest dla nas najważniejszym czasem w przygotowaniu się do dobrego, z Bogiem, przeżycia świąt Wielkanocnych. A najważniejszym czasem Wielkiego Postu – są rekolekcje.

W tym roku formował nas będzie ks. Zbigniew Tartak – proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Pokoju.

Na ten czas życzymy ks. Zbigniewowi darów Ducha Świętego, aby słowa, które do nas będzie mówił otwierały nas na dobre przygotowania do Spowiedzi św. i owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia i świąt Zmartwychwstania Jezusa.

Zapraszamy do naszego kanału na YouTube, gdzie będziemy zamieszczali transmisje na żywo z każdej Eucharystii rekolekcyjnej z kościoła w Czerwieńsku. A po nich, będzie można wrócić do homilii ks. Zbigniewa, aby sobie odświeżyć usłyszane słowa. Poniżej zamieszczamy film z dzisiejszego kazania wygłoszonego do dzieci obecnych na Mszy św. o godz. 10:30.