Aktualności

Wieczór Uwielbienia – 24.09.2022

Dzisiejszego wieczoru w kościele w Nietkowie odbył się pierwszy z cyklu planowanych wydarzeń pod nazwą Wieczór Uwielbienia. Dzięki inicjatywie ks. Proboszcza – Dariusza Orłowskiego, wspartego przez parafialną grupę doradczą – szybko plan został zrealizowany. I jak mogli przekonać się ci wszyscy, którzy byli podczas tej modlitwy w kościele w Nietkowie, był to czas głębokiego zjednoczenia z Jezusem. Czas zanurzenia w Duchu Świętym. A dzięki Scholi z Wilkanowa, oprawa muzyczna jeszcze bardziej uwydatniła uczucie podniosłości chwili.

Śpiew przeplatany spontaniczną modlitwą uwielbienia Boga, Dziękczynienie za wszystko, co od Niego otrzymujemy. Błogosławieństwo przechodzącym Jezusem w Najświętszym Sakramencie. I na koniec możliwość dotknięcia się Jego szat, na podobieństwo kobiety cierpiącej na krwotok, o której była mowa w odczytanej dzisiaj Ewangelii.

Tego wszystkiego mogliśmy doświadczyć dzisiaj. Za miesiąc drugi Wieczór Uwielbienia. Tym razem w Czerwieńsku, gdyż taki jest plan, aby te nabożeństwa było naprzemiennie w obu kościołach naszej parafii.

Już teraz zapraszamy Cię – przyjdź i daj się dotknąć Duchowi Świętemu. On czeka…

Poniżej prezentujemy link do Galerii, gdzie zamieszczamy zdjęcia z dzisiejszego nabożeństwa oraz plik mp3 do odsłuchania śpiewów i modlitw na początek. A na naszym kanale na YouTube zamieszczamy filmy, które mamy nadzieję – zachęcą szeroką rzeszę parafian do takiego planowania czasu, aby być jak najczęściej na spotkaniu z Bogiem w jednej z naszych świątyń.

Galeria

Słuchaj wstęp:

Słuchaj pieśni i modlitwy na rozpoczęcie:

Poniżej linki do filmów na parafialnym kanale YouTube (będą aktywne, jak zakończy się transfer)

Pierwszy Wieczór Uwielbienia – uwielbienie

Pierwszy Wieczór Uwielbienia – dziękczynienie

Pierwszy Wieczór Uwielbienia – uwielbienie2

Pierwszy Wieczór Uwielbienia – Słowo na życie w wierze

Pierwszy Wieczór Uwielbienia – błogosławieństwo z dotknięciem

 

Chwała nieba – Spotkanie Kręgu – 22.09.2022

Kontynuujemy pogłębianie znajomości Pisma Świętego i podczas tego cyklu spotkań Kręgu Biblijnego wychodząc od Listu św. Pawła do Rzymian, wędrujemy przez Słowo Boga, które jest nam dane, a które dzisiaj poprowadziło nas do ukazania Chwały nieba, jako celu życia chrześcijańskiego.

Głębia Biblii, poparta Tradycją wyrażoną w Katechizmie Kościoła Katolickiego, coraz dobitniej i pełniej pokazuje tym wszystkim, którzy chcą Bogu ofiarować swój czas i chęć wchodzenia w tajemnice zawarte w Jego Słowie, że Bóg jest żywy i prowadzi nas do zbawienia.

Pozwala nam się odkryć w Jezusie, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Pozwala nam się odnaleźć w wierze, nadziei i miłości. Bo tylko człowiek WIERZĄCY całym sobą, że jest jeden Bóg, może mieć NADZIEJĘ, że żyjąc tu, w tym świecie, ma zapewnione przez Jezusa mieszkanie w przyszłym życiu, które nie jest czymś wydumanym, jakąś bajeczką dla grzecznych dzieci – ale realnym celem, do którego możemy dotrzeć tylko poprzez MIŁOŚĆ, którą daje nam Ojciec, przez Syna w Duchu Świętym.

Niech słowa znanej piosenki, pomogą nam odnaleźć się wzajemnie. Może też podczas spotkań Kręgu Biblijnego.

Kochany bracie kochana siostroNie wiem kim jesteś nie wiem gdzie żyjeszLecz chcę dla ciebie poświęcić wszystkoChcę dać ci siebie
Takie jest prawo miłościKtóre dał PanTakie jest prawo miłościJest kluczem do nieba bramTakie jest prawo miłościI jego strzeżmyI miłość wszystkim dokołaZe sobą nieśmy
Gdziekolwiek jesteś skądkolwiek przyjdzieszNa jakiejkolwiek spotkam cię drodzeZawsze otwarte moje ramionaPrzygarną ciebie

Warsztaty kantorów w naszej parafii – 17.08.2022

Jak zapowiadał ks. proboszcz wychodząc naprzeciw potrzebom naszej parafii w zakresie śpiewów Psalmów podczas Mszy św., w salce przy plebanii odbyły się warsztaty kantorów. Na apel ks. Dariusza odpowiedziało kilka osób, które pod czujnym uchem Kornelii Pukackiej zostały wprowadzane w tajniki tej niełatwej, ale bardzo ważnej, służby w kościele.

Mamy nadzieję, że ta forma będzie się umacniała i Psalmy podczas sprawowania Eucharystii będą tylko śpiewane, jak powinno być.

Gratulujemy odwagi i zapraszamy wszystkich, którzy czują, że mogliby włączyć się we wspólnotę parafialną w ten sposób.

Piszą o nas – Gazetka U Nas – wrzesień 2022

Na łamach naszej “Gazetki U Nas” Pan Andrzej Sibilski wygospodarował w tym miesiącu więcej miejsca, ale też w sierpniu dużo się działo. Zapraszamy do lektury gazetki, do której link zamieszczam na dole poniższego artykułu.

A poniżej wypowiedź naszego proboszcza – ks. Dariusza Orłowskiego.

Wdzięczność za dar wakacji
Minęły wakacje. Powracamy do swoich zwykłych obowiązków: zawodowych, domowych i szkolnych. Rozpoczęła się monotonna krzątanina wokół codziennych, zwykle powtarzających się czynności i spraw, które pochłaniają nasz czas. Warto jednak powracać do tych przeżyć, które dane nam było doświadczyć w czasie różnych podróży wakacyjnych. Utrwalać je. Zastanowić się: w jaki sposób nas ubogaciły? Wspomnieć osoby, które spotkaliśmy. Zapytać: czego nas nauczyły? Temu właśnie maiły służyć spotkania popielgrzymkowe, które w pierwszych dniach września odbyły się w naszej parafii. Najpierw spotkanie uczestników rowerowej pielgrzymki do Częstochowy na Jasną Górę, a potem autokarowej pielgrzymki do sanktuariów maryjnych w Wambierzycach i Bardzie. To były bardzo pożyteczne spotkania. Dały nam okazję do wzajemnego podzielenia się, a tym samym docenienia otrzymanego dobra i wy-rażenia za nie wdzięczności Panu Bogu i ludziom.
To ważne, abyśmy umieli dziękować. Uczy nas tego Pan Jezus w Ewangelii. Gdy będąc w drodze do Jerozolimy uzdrowił spotkanych dziesięciu trędowatych. Tylko jeden z nich wróci! do Pana, aby Mu podziękować za otrzymane uzdrowienie. Wówczas Jezus powiedział do niego: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu?” (Łk 17, 17-18). Zachęcam do tego, aby zrobić sobie takie spotkanie powakacyjne, indywidualnie lub wspólnie z innymi. Niekiedy słyszymy — a ja w to wierzę — że nic, co nas spotyka i nikt kogo spotykamy to nie jest przypadek. Wszystko czemuś służy. To od nas zalety, jak to wykorzystamy. życzę więc dobrych i mądrych spotkań powakacyjnych.
Ks. Dariusz Orłowski 

Gazetka U Nas

Nabożeństwo fatimskie w Łężycy – 13.09.2022

Wrzesień. Miesiąc rozpoczynającej się jesieni, przynajmniej w odczuciach pogodowych. Ale, chociaż w ciągu dnia, pogoda była zmienna, to jednak podczas samej pielgrzymki, warunki były bardzo dobre.

Dzisiaj grupa pielgrzymów, prowadzona przez porządkowych Wojtka i Ryśka, wyruszyła z Czerwieńska pod modlitewną opieką księży – Zygmunta i Mariusza i z pomagającymi w śpiewach: Anią i Asią. Jak zwykle, tempo na szlaku było dostosowane do wszystkich, co pozwoliło nam w duchu modlitwy, śpiewu i rozmów bezpiecznie dotrzeć do kościoła w Łężycy. A tam, jak to już jest w tradycji, mogliśmy przeżyć Mszę św. i nabożeństwo fatimskie zakończone procesją wokół kościoła.

I, chociaż cieszy nas liczba wiernych podejmujących ten trud, to nadal nie ustajemy w zapraszaniu kolejnych osób do aktywnego włączania się w tę formę modlitwy i dawania światu świadectwa naszej wiary. Grupa ok. 40. osób idących w pielgrzymce, jest już widocznym znakiem. Zwłaszcza, że idą osoby nie tylko z Czerwieńska, ale też z Nietkowa, Lasek, Przylepu, Łężycy, Zielonej Góry.

W październiku jest ostatnia szansa w tym roku na przeżycie osobiste tego nabożeństwa. Poczujmy się zaproszeni.

Galeria

Może jakąś pomocą w podjęciu decyzji będzie posłuchanie dzisiaj nagranego nabożeństwa:

 

Spotkanie po pielgrzymce do Wambierzyc – 11.09.2022

Dobrym zwyczajem jest spotkanie się uczestników pielgrzymki, kilka dni po jej zakończeniu. I, jak pokazało i to spotkanie, jest to moment, w którym wspomnienia powracają. Niekiedy są one jeszcze bardziej spotęgowane przemyśleniami, już tak “na chłodno”. Cieszymy się, że prawie połowie pielgrzymów udało się przybyć i w autentycznie miłej i życzliwej atmosferze cieszyć się wspólną obecnością.

Nie zabrakło modlitwy, śpiewów, nawet wykonywanych przez Arka, w wersji bardziej świeckiej… 🙂

Było ciasto, przekąski, zimne i ciepłe napoje. Nie zabrakło świadectw podsumowujących. I, co cieszy, były one licznie wypowiadane przez uczestników. Sporym zaskoczeniem dla wszystkich było otrzymanie pamiątkowego zdjęcia z jednego z odwiedzonych na pielgrzymce sanktuariów, których wydruki zdążyliśmy wczoraj odebrać.

Wszystko to jest złożone z drobnych elementów, które razem pozwalają nam się odnaleźć we wspólnocie parafialnej już nie jako obcy, ale jako parafianin.

Życzymy wszystkim chorym, którzy nie mogli przybyć szybkiego powrotu do zdrowia. Wszystkim pozostałym nieobecnym i obecnym na spotkaniu, życzymy dalszego włączania się we wspólnotę i aktywnego angażowania w dzielenie się darami, które darmo od Boga otrzymaliśmy.

Przypominamy, że już we wtorek, 13 września wyruszamy na pielgrzymkę pieszą do Łężycy na czuwanie fatimskie. Miło by było spotkać się w większej grupie na szlaku i znowu razem przeżyć modlitwę w zjednoczeniu z Maryją..

Galeria

Napięcie między ciałem i duchem – powakacyjne spotkanie Kręgu Biblijnego – 08.09.2022

Dwa miesiące wakacji szybko minęło. I my wróciliśmy do jednego ze stałych wydarzeń w ostatnim czasie – cyklicznych spotkań Kręgu Biblijnego. Cieszymy się, że Boże Słowo, które On do nas kieruje, nie trafia w próżnię, ale wierzymy, że na dobrą glebę i przyjdzie czas, kiedy wyda w nas owoce.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, przez wakacje udało się wyremontować obie salki, Tak, że to spotkanie mogło być już w pachnącym farbą wnętrzu. Co też odczuwaliśmy. Na plus – oczywiście.

Dzisiejsze spotkanie, jak wskazuje już sam tytuł, nie miało tematyki prostej. Ale czyż Cała Biblia jest prosta w swej tematyce…?

Opierając się na głównym tekście św. Pawła zawartym w 8. rozdziale Listu do Rzymian, w wersetach 5-13 znaleźliśmy potwierdzenie tego, co sami często odczuwamy w realiach naszego życia, pewnego rozdwojenia pomiędzy pokusami ciała a refleksją naszego ducha. Odwieczny dylemat człowieka, że często chcemy dobra, a robimy to czego nie chcemy i nie jest to dobre, znalazł potwierdzenie w Pismach św. Pawła. A szerzej w całym Piśmie Świętym. W uzmysławianiu sobie napięć pomiędzy ciałem i duchem dotknęliśmy Listu do Galatów, Księgi Powtórzonego Prawa, dopowiedzeń Katechizmu Kościoła Katolickiego i komentarzy do Biblii Nawarskiej.

Ważnym elementem stają się nasze pytania, refleksje, czy doświadczenia, którymi próbujemy dzielić się na koniec rozważań. Jest też czas na śpiew i modlitwę, zwłaszcza do Ducha Świętego, jako tego, który ma moc nas uzdalniać do wchodzenia w relację osobistą ze Słowem.

A komentarzem dzisiejszego spotkania niech będzie przywołany na nim tekst św. Jana Chryzostoma z Biblii Nawarskiej:
,Nie wystarcza […] nie chodzić według ciała, lecz należy postępować według ducha, ponieważ niewystarczające jest dla naszego zbawienia unikanie zła, lecz należy czynić także dobro. A to nastąpi, gdy oddamy dusze duchowi i nakłonimy ciało do uznania swego miejsca. W tym w ten bowiem sposób uczynimy je duchowym, gdy zaś będziemy opieszali, to i duszę uczynimy cielesną […]. Ile jest dóbr z posiadania Ducha! Jest się Chrystusowym, ma się samego Chrystusa […]. Umarłym uczynić ciało znaczy przecież żyć życiem nieśmiertelnym.

Galeria

Spotkanie po pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę 2022

Dzisiaj, j we wtorek, odbyło się spotkanie uczestników Pielgrzymki rowerowej na Jasną Górę (2-6.08). Najpierw oglądnęliśmy zdjęcia i filmiki wspominając przeżyte chwile; potem  – z pewnego dystansu – podzieliliśmy się osobistymi wrażeniami i świadectwami owoców pielgrzymki, następnie rozmawialiśmy o perspektywie na przyszłość.

Wniosek: warto pielgrzymować w różnych formach.

Podsumowanie Parafialnej Pielgrzymki do Wambierzyc 27-28.08.2022

Są różne pielgrzymki. I nie jest istotne, którą formę wybierzemy, ważne jest, aby się zdecydować złożyć swoje zaufanie w Bogu i wyruszyć. Pielgrzymka parafialna, kieruje się zupełnie innymi zasadami, ale ma jedną ważną zaletę – możemy poznawać się bliżej z ludźmi, z którymi – mimo, że jesteśmy blisko – nie zawsze się znamy i z którymi będziemy stykali się w naszej wspólnej przestrzeni wiary.

Minęło kilka dni. I może jest to dobry czas pewnych podsumowań, refleksji. Przed wyjazdem zastanawialiśmy się z żoną, czy jechać w te miejsca, zwłaszcza, że są to tereny, które często odwiedzamy. I przeważyło to, o czym wspomniałem wcześniej – w indywidualnych wyjazdach, nie ma budowania wspólnoty. I kolejny raz, stwierdzamy, że było warto tego się podjąć. Każdy kolejny kilometr i każde kolejne miejsce, kościół, pokazywały, że jest nam do siebie coraz bliżej.

Zaangażowanie, którego się podjęliśmy, aby nam wszystkim było bezpiecznie i dobrze ze sobą, a zwłaszcza uśmiechy pielgrzymów, ich pytania i wspólne rozmowy i modlitwy były najlepszym dowodem na to, że kościół jednoczy się też w takich wyjazdach. Rewelacyjny pomysł proboszcza i forma spotkania integracyjnego – chyba wszyscy to przyznają – był bardzo pobudzający, integrujący i wesoły.

Możemy to wszystko przypominać sobie oglądając filmiki z tej pielgrzymki. Możemy też zajrzeć do Galerii i przeglądając zdjęcia wspominać miejsca, ludzi, przeżycia: Cud Eucharystyczny, Bazylikę w Wambierzycach, Duszniki Zdrój, Szczeliniec Wielki, Kudowa Zdrój z Kaplicą Czaszek i jako swoiste podsumowanie Bazylika w Bardzie Śląskim, gdzie po raz pierwszy byliśmy świadkami przeniesienia figurki z ołtarza do ludu i umożliwienie nam bezpośredniego dotyku i zjednoczenia w modlitwie.

Poniżej przedstawiamy klika świadectw wyrażonych drugiego dnia pielgrzymki podczas drogi powrotnej:

Galeria

Początek pielgrzymki, relikwie CIAŁA PAŃSKIEGO dały dużo do przemyślenia. Wambierzyce Sanktuarium KRÓLOWEJ RODZIN, po spokojnym obejrzeniu i wysłuchaniu przewodnika, robi wrażenie. Spotkanie po sobotniej obiadokolacji, wspólne MSZE ŚW. kolejna wyprawa na szczyt Szczelińca (wyzwanie), Kaplica Czaszek, a teraz Bardo również zostanie w pamięci i jest dla mnie ważne, szczególnie dlatego, że we wszystkim uczestniczył mój mąż. POZDRAWIAM🥰 – Dorota

W ramach osobistego podsumowania 🥰mam za sobą dwa dni wśród radosnych, życzliwych ludzi. Dwa dni pełne przemyśleń, modlitwy, wewnętrznych wzruszeń….nawet łez Takie chwile utwierdzają mnie w tym, że Bóg jeszcze nie zwatpił w człowieka, że jesteśmy żywym, radosnym dowodem jego miłości. Dziękuję Wszystkim za wszystko. Mamy dobrego Gospodarza, szanujmy Go i wspierajmy!🥰 Muszę jeszcze dopowiedzieć jedna bardzo ważną informację -obiecałam 🥰ta pielgrzymka jest wyjątkowa jeszcze pod jednym bardzo ładnym😊 względem…poznałam wyjątkową osobę….ściskam Cię mocno Istienko….bo o Tobie mowa 🥰- Iweta

Jestem bardzo szczęśliwa że wzięłam udział w tej pielgrzymce . Dostarczyła mi ona wielu przeżyć zarówno duchowych jak i radosnych. Wspaniałe były Sanktuaria które odwiedziliśmy a dzięki księdzu Proboszczowi i Waldkowi mogliśmy otworzyć swe serca na Pana Boga i Maryję. Tego potrzeba nam wszystkim. Jesteśmy chrześcijanami a tak dużo nam potrzeba żeby być gorącymi chrześcijanami. W pielgrzymce mieliśmy również bardzo wesoły wieczór na którym wszyscy bardzo się zabawiliśmy. Dziękuję wszystkim za dobre serca i miłe spędzenie pielgrzymki.
A Waldkowi który przygotował ostatni Różaniec,( podczas tej pielgrzymki) SZCZEGÓLNIE gdyż JEGO rozważania uczą mnie jak mam rozmawiać z Panem Bogiem, Maryją i Duchem Świętym. Dziękuję również wszystkim Panom którzy tak pięknie prowadzili ten Różaniec. Zachęcam wszystkich parafian żeby w przyszłości brać udział w naszych parafialnych pielgrzymkach a ksiądz Proboszcz obiecał że będą. – Mariola

Same cudowności 😇. Pan daje tak wiele..za odrobinę, trzeba wreszcie przyjąć..co dla nas przygotował 🤗. Możemy być mocarzami 💪🏻😘 – Lucyna

Dziękuję wszystkim pielgrzymom za cudowne 2 dni, za wspólne chwile pełne zadumy, modlitwy, niecodziennych emocji i wzruszeń, za każdą łzę radości, że mogłam być w tych przepięknych, polskich Sanktuariach, w tak wspaniałym towarzystwie. Dziękuję za wspólne śpiewy i rozmowy… które utwierdzają mnie, że wokół jest dużo dobra. Obdarzajmy się nim! DZIĘKUJĘ !!!🥰🙏❤ – Dorota

Jestem szczęśliwa, że wzięłam udział w tej pielgrzymce☺️odwiedziłam przepiękne Sanktuaria i miejsca😍
Obejrzenie Relikwii Ciała Pańskiego poruszyły mnie i pobudziły do przemyśleń.
Dziękuję wszystkim którzy brali udział w pielgrzymce jesteśmy jedną wielką Rodziną Bożą i parafialną🥰 – Anna

Bardzo dziękuję za wspaniałe dwa dni spędzone razem na modlitwie, zwiedzaniu i podziwianiu – stworzenia pięknych widoków.
Chciałabym powiedzieć że bardzo wywarła na mnie wrażenie kaplica czaszek. Piękna a równocześnie trochę przerażająca, przytłaczająca. A tak ogólnie było wspaniale.
Dobrze że jesteście..
Ks. proboszczu, Istiena, Waldek i Ala a i Kornelia dziękuję za wszystko – Elżbieta

Pielgrzymka to szukanie odkrywanie drogi do Boga .Dziękuję za piękne przeżycia i za to że jesteście – Ewa

Pragniemy serdecznie podziękować za wspaniałą pielgrzymkę i wspaniałe przeżycia duchowe. Brakuje słów by wyrazić ogromną wdzięczność organizatorom w szczególności ks. Dariuszowi za wspaniałą organizację i duchową opiekę. Nie zapomnimy cudowne miejsca ich historię i niesamowite widoki. Towarzyszyła nam cudowna atmosfera jedności, wspólnoty i serdeczności. Pozdrawiamy Was serdecznie . 🙂👋 – Lucyna

Terminarz modlitwy różańcowej w Czerwieńska na wrzesień 2022

Terminarz prowadzenia modlitwy różańcowej na 2022 rok
WRZESIEŃ
2022-09-01 czwartek 6
2022-09-02 piątek 1
2022-09-03 sobota 2
2022-09-04 niedziela N
2022-09-05 poniedziałek 4
2022-09-06 wtorek 5
2022-09-07 środa 6
2022-09-08 czwartek 1
2022-09-09 piątek 2
2022-09-10 sobota 3
2022-09-11 niedziela N
2022-09-12 poniedziałek 5
2022-09-13 wtorek 6
2022-09-14 środa 1
2022-09-15 czwartek 2
2022-09-16 piątek 3
2022-09-17 sobota 4
2022-09-18 niedziela N
2022-09-19 poniedziałek 6
2022-09-20 wtorek 1
2022-09-21 środa 2
2022-09-22 czwartek 3
2022-09-23 piątek 4
2022-09-24 sobota 5
2022-09-25 niedziela N
2022-09-26 poniedziałek 1
2022-09-27 wtorek 2
2022-09-28 środa 3
2022-09-29 czwartek 4
2022-09-30 piątek 5