Czwartek
19
Września 2024 roku
Imieniny obchodzą:
Alfons, Alfonsyna, January, Konstancja, Sydonia, Teodor, Więcemir
Aktualności
Piszą o nas – Gazetka U Nas – 16.09.2024
W kolejnym wydaniu naszej lokalnej Gazetki, która trafia do różnych osób w całej gminie nie zabrakło miejsca na kronikarskie przypomnienie tego, co wydarzyło się w sierpniu w naszej parafii
Dziękujemy Panu Andrzejowi Sibilskiemu, że wśród wielu ważnych spraw z życia naszej szerokiej lokalnej społeczności widzi też te, które dotyczą naszej wspólnoty parafialnej. A, jak możemy sobie to przypomnieć czytając „Unaskę” cały czas „coś” się dzieje.
Zapraszam do sięgnięcia po papierowe wydanie gazetki lub zajrzenie na jej strony dostępne w Internecie.
https://bip.czerwiensk.pl/144/Miesiecznik_Czerwiensk_-_U_nas/
Kościół świadomy celu – warsztaty 13-14.09.2024
Kilkoro naszych parafian wspólnie z księżmi: Dariuszem i Tomaszem, bierzemy udział w ogólnopolskich warsztatach pod nazwą „Kościół świadomy celu”. Wydarzenie to odbywa się w Katowicach. Intensywny czas i natłok różnych elementów programu ma pomóc uczestnikom jasno, ale przede wszystkim po Bożemu ustawiać cele w rozwoju parafii. Modlitwy, konferencje i prace w grupach pokazują nam z jednej strony jak różnie możemy postrzegać naszą rzeczywistość wspólnotową, a z drugiej strony widzimy jakie Duch Święty pokazuje drogi dojścia do rozwiązań.
Dzisiaj drugi dzień warsztatów. Prosimy Was o modlitwę za nas i tych, którzy to prowadzą i organizują. My otaczamy parafię swoimi modlitwami.
Pielgrzymka fatimska do Łężycy 13.09.2024
Kolejny 13. dzień miesiąca, w którym wspominany objawienia Maryi w Fatimie. I, jak możemy zobaczyć na zdjęciach, które zrobili Dawid i Rysiek, dzisiejsze wędrowanie do Maryi było w opadach deszczu. Ale deszcz dla pielgrzyma jest jakąś trudnością, to nie na tyle istotną, że pielgrzymka się nie odbędzie. Odbyła się. I tu dziękujemy tym, którzy podjęli się tego wędrowania. Dziękujemy też Ryszardowi i Dawidowi, że poprowadzili i zabezpieczali idących podczas pielgrzymki.
Tak to opisuje Ryszard:
Tak 17 osób nas było, i nieźle zmoczyło.
Daliśmy radę .💪
Mieliśmy wsparcie z nieba ..
Dziękuję Wszystkim, którzy szli z nami i tym którzy modlili się w domu.❤
Zanieśliśmy też Wasze intencje.
Powierzyliśmy też parafie ,księży , chorych, cierpiących i inne ważne sprawy.
Za miesiąc ostatnie już w tym roku nabożeństwo fatimskie. Zaplanujemy sobie tak czas, aby być w grupie modlących się pątników.
Paruzja a acedia – Co nam mówi 2 List św. Pawła do Tesaloniczan – 12.09.2024
Dwa trudne słowa, które pojawiają się w tytule opisującym dzisiejsze spotkanie Kręgu Biblijnego mają nas zachęcić do poszukiwań. A były one też niełatwe dla osób, które na dzisiejsze spotkanie przybyły. Kontynuując nasze wspólnotowe przeżywanie i rozważanie Pisma Świętego wędrujemy ze św. Pawłem do wspólnotach, które w większości sam zakładał podczas swych wypraw misyjnych. Czytając Dzieje Apostolskie mogliśmy być bardzo zbudowani tym, jak te pierwsze wspólnoty się rozwijały. Jak ci, którzy je tworzyli dbali o siebie nawzajem. Jak sie potrafili umacniać. Jak Dobra Nowina błyskawicznie rozchodziła się wszędzie tam, gdzie pojawiali się jej głosiciele.
Ale czy w dziejach ludzkości są tylko dobre czasy? Listy św. Pawła pokazują nam te, może niekiedy błędnie przez nas oceniane, wspólnoty, jako przestrzenie, w których dzieje się dobro, ale też obok występuje zło. Św. Paweł widząc to, lub słysząc o takich sytuacjach reagował zdecydowanie przyjeżdżając ponownie, aby na miejscu upominać i prostować drogi tych wspólnot. Bywało, że nie wszędzie mógł dojechać. I do tych wspólnot pisał Listy. Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami zapoznawaliśmy się z 1 Listem do Tesaloniczan. A dzisiaj – z 2 Listem do tej samej wspólnoty. Krótki, bo składający się tylko z 3 rozdziałów List zawierał bardzo wiele treści, które jego odbiorcy wtedy, a dzisiaj również my, przyniosły konkretne wyjaśnienie bardzo ważnych kwestii życia nie tylko w sferze duchowej, ale też społecznej.
Pierwszym „problemem”, o ile w tej sytuacji możemy mówić o problemie, było zachowanie chrześcijan z Tesaloniki. W związku z tym, że w pierwszych latach młodego chrześcijaństwa, bardzo mocno w nich pracowało myślenie, że w bardzo krótkim czasie nastąpi paruzja, czyli ponowne przyjście Jezusa. Tak daleko wzięli to sobie do serca (oczywiście nie wszyscy, ale bardzo wielu), tym bardziej, że częstym zjawiskiem w pierwszych (czy tylko w pierwszych?) wiekach chrześcijaństwa było pojawianie się fałszywych proroków i fałszywych nauczycieli, którzy siali zamęt wśród nich, że zamiast „normalnie” żyć oddawali się lenistwu i nic nie robiąc pożytecznego – beztrosko czekali na przyjście Pana.
Na szczęście dla nich wtedy, a dla nas dzisiaj, dobrze że byli i są tacy jak św. Paweł, którzy nie boją się z troską i miłością w duchu Ewangelii prostować błędne drogi członków różnych wspólnot. My dzisiaj też możemy w natłoku tak wielu głosicieli pogubić się w tym, co jest od Boga, a co jest o kusiciela. Zachowajmy czujność. Kierujmy się sprawdzonymi schematami, które daje nam Pismo Święte.
Acedia. Sam termin grecki jest bardzo ciekawy. Jako pierwszy używa go starożytny lekarz Hipokrates, który oznacza nim stan wyczerpania organizmu1. Potem znajdujemy go w greckim tłumaczeniu Starego Testamentu – tzw. Septuagincie. Występuje on tam trzykrotnie i oznacza zgryzotę (por. Ps 119, 28), niezadowolenie (por. Syr 29, 5) i zgnębienie (por. Iz 61, 3). Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku jest to znaczące, bowiem prorok Izajasz mówi wprost o „duchu zgnębienia” i zapowiada, iż Sługa Jahwe przyniesie zamiast tego ducha „pieśń chwały”.
Słowo może trudne, ale w jego wolnym tłumaczeniu – lenistwo, już nam bardzo dobrze znane. Jak wiele razy w życiu to ono nami kierowało. W każdej dziedzinie naszego życia. Bardzo mocno ten grzech opisują i walczą z nim Ojcowie pustyni. Traktując acedię jako początek każdego nieszczęścia. Unikaj lenistwa, abyś nie zszedł z drogi Bożej. I abyś przy paruzji nie zdziwił się tym, że może będziesz w grupie „Kozłów” zamiast „owiec”.
Protokół z posiedzenia Duszpasterskiej Rady Parafialnej w Czerwieńsku w dniu 04.09.2024 r.
POSIEDZENIE
Duszpasterskiej Rady Parafialnej w Czerwieńsku
w dniu 04.09.2024 r.
- Rozpoczęcie posiedzenia – modlitwa
- Przedstawienie nowych członków Rady:
- ks. Tomasz Szulc – wikariusz
- p. Zygmunt Przybyła – Rada Ekonomiczna
- p. Urszula Ratajczak – Rada Ekonomiczna
- Przedstawienie wizji i pomysłów rozwoju parafii:
- udział w konferencji “Kościół świadomy swoich celów” w Katowicach przedstawicieli parafii razem z kapłanami
- troska o aktualny stan parafii, ale przede wszystkim żywe wychodzenie do wspólnoty parafialnej – streszcza się w punktach:
- Ewangelizacja (indywidualna, świadectwa, kursy)
- formacja (systematyczna, wspólnotowa)
- posługa (diakonie: Caritas, lektor, kantor, animator, komentator, gospodarcza, porządkowa)
- preewangelizacja (pielgrzymki, festyny, odpusty, koncerty, spotkania)
- Trwa renowacja organów w kościele w Czerwieńsku. Planowany termin zakończenia prac – 01.11.2024 r. Odbiór prac – do 30.11.2024 r. Planowany obrzęd liturgiczny “Obudzenie organów” oraz spotkanie z darczyńcami.
- Pozyskiwanie środków finansowych oraz darczyńców wspierających remont kościoła i organów w Nietkowie (Fundusz Kościelny z MSWiA – otrzymane wsparcie w kwocie 50 000,00 zł na remont okien na wieży). Planowane zakończenie prac do dnia 29.11.2024 r.
- Wprowadzenie w parafii procedur dotyczących Standardów Ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą. Powołano Zespół do spraw prewencji:
- Przewodniczący Zespołu – ks. proboszcz Dariusz Orłowski
- Osoba zaufania – p. Beata Zawada
- Osoba do interwencji – p. Dorota Krzyżaniak
Przeszkolenie proceduralne osób dorosłych posługujących w różnej formie na terenie parafii do kontaktów oraz pracy z dziećmi i osobami nieletnimi. Dostarczenie zaświadczeń o niekaralności oraz sprawdzenie w Rejestrze osób karanych za przestępstwa seksualne.
- Bartłomiej Śliwiński został klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wielkopolskim. Prośba o wsparcie duchowe wyrażające się w modlitwie i wsparcie materialne związane z nauką.
- Marta Bartel – mama chorej Laury – zwróciła się z prośbą o pomoc w leczeniu 2-letniej córki cierpiącej na Zespół Retta (nieuleczalna choroba neurologiczna – roczna kuracja to ok. 2 mln zł) poprzez nagłaśnianie zbiórek internetowych, pozwolenie na przeprowadzenie festynu, sprzedaż ciasta. Rada Parafialna wyznacza Caritas jako koordynatora wsparcia zbiórki na terenie naszej parafii. Możliwe formy wsparcia – kiermasz z ciastem w Czerwieńsku i Nietkowie.
- Propozycja plenerowego październikowego nabożeństwa różańcowego w parafii. Ustalono niedziele:
- 6 października – miejscowość Wysokie,
- 27 października – miejscowość Laski.
- Propozycja zmiany godzin Mszy świętych w kościele w Czerwieńsku. Obecnie 7:30, 10:30 (największa frekwencja), 12:00 – suma (spadająca frekwencja) oraz 19:00. Zaproponowana zmiana godziny Mszy św. z udziałem dzieci z godz. 10.30 na godz.12.00 nie została przez biorących udział w spotkaniu pozytywnie przyjęta. Została przedstawiona propozycja, aby Msza Sumy o godz. 12:00 nabrała bardziej podkreślającego jej znaczenie charakteru przez celebrację wyrażającą się w oprawie liturgicznej i głoszonym Słowie.
- W zgłoszonych wnioskach poruszono potrzebę stałej formacji i nauki katechetycznej oraz służby liturgicznej dorosłych.
- Podsumowanie wniosków
- Modlitwa końcowa
Załącznik do Protokołu:
lista obecności (wersja papierowa)