Piątek

26

Lipca 2024 roku

Imieniny obchodzą:
Anna, Bartolomea, Grażyna, Mirosława

Aktualności

Wakacyjne spotkanie Kręgu Biblijnego – 21.07.2024

W upalne lipcowe popołudnie mała wspólnota Kręgu Biblijnego zdecydowała sie na wakacyjne, czyli w luźniejszej atmosferze – spotkanie. Dzięki temu, że tradycyjnie wsparł nas Arek z Mariolą, a pozostali uczestnicy również stanęli na wysokości zadania, przygotowując i przynosząc różne smakołyki – Kasia nawet przyniosła domową zmrożoną lemoniadę (!), a Pan Bóg zapewnił nam trochę cienia – spotkanie mogło się odbyć. W radosnej, nawet rodzinnej, atmosferze był czas na wspólną ucztę – agapę. Był tez czas na rozmowy, wzajemne poznawanie się i budowanie relacji. Był tez czas na sprawdzenie – w formie zabawy – naszej znajomości Pisma Świętego. Na zakończenie konkursu, wszyscy uczestnicy otrzymali od ks. Darka Orłowskiego nagrodę – książkę Magdaleny Tytuły – “100 lekcji Biblii”.

Jak możemy zobaczyć na załączonych zdjęciach i filmikach dostępnych na naszym parafialnym WhatsApp – uczestnicy dobrze się bawili. A i wiedzę też mieli niemałą 🙂

Jeszcze raz dziękujemy ks. proboszczowi, Dariuszowi, za udostępnienie miejsca. I wszystkim, którzy przyszli i angażowali się, każdy według swoich możliwości.

Galeria

Pielgrzymka na czuwanie fatimskie – 13.07.2024

Jak co miesiąc, tak i dzisiaj – kolejnego 13 dnia miesiąca – w którym ukazywała się Maryja pastuszkom w Fatimie, z Czerwieńska wyruszyliśmy, aby oddać Jej cześć i chwałę Bogu. Po początkowym lekkim niepokoju, czy ktokolwiek pójdzie – na kilka minut przed wyjściem spod plebanii zaczęli się schodzić i zjeżdżać pielgrzymi. I tak się stało, że w drogę pieszą wyruszyło nas ok 30. osób. W zwartej grupie, ze śpiewem na ustach wyruszyliśmy pełni zapału i radości. Wśród nas pojawili się pielgrzymi (a właściwie pielgrzymki), które wczoraj wróciły z pieszej pielgrzymki z Klenicy na Jasną Górę, co było też dla nas ważne i budujące.

Dzisiaj, po raz drugi w ostatnich latach, dokonaliśmy zmiany trasy ze względu na wczorajsze i poranne opady deszczu, które pozostawiły duże kałuże na comiesięcznej naszej drodze pielgrzymowania. Ale, jak zaznaczył ks. Zygmunt Zimnawoda, który dzisiaj z nami przeszedł całą trasę – nie zawsze trzeba trzymać się utartych szlaków, ale warto zaufać Bogu i wyruszać za Nim, tam gdzie nas poprowadzi. Bo On wie najlepiej, co dla nas w danej chwili jest najlepsze. I, jak się okazało już po dojściu do celu – ta zmiana w zasadzie podobała się wszystkim. Jedynie dłuższe odcinki po drogach publicznych, na których ruch samochodowy jest zawsze większy, był bardziej stresujący, szczególnie dla porządkowych 🙂

Na miejscu, podczas Mszy św. pielgrzymi zaangażowali się w posługę ministrancką oraz w czytanie lekcji i śpiew Psalmu responsoryjnego. To też jest element, który umacnia wędrujących i pozwala lepiej integrować się z tymi, do których przychodzimy. Wszak jesteśmy wszyscy ludem Bożym.

Po Eucharystii i nabożeństwie różańcowym tradycyjnie była procesja z figurką Maryi i zapalonymi świecami wokół kościoła w Łężycy. A to, szczególnie w takie dni jak dzisiaj – w promieniach zachodzącego słońca, pozwala czuć się nam bliżej Tej, która nas przyciąga do Jezusa.

Zapraszam do Galerii, gdzie możemy zobaczyć zdjęcia z dzisiejszej pielgrzymki.

Galeria

Piszą o nas – “U Nas w Czerwieńsku” – 12.07.2024

Jesteśmy już w trakcie wakacji. Wielu z nas korzysta z urlopów. Ale, jak możemy przeczytać w naszej lokalnej gazetce “U nas”, w naszej parafii ciągle coś się dzieje. Bo tak jest w życiu naszej parafii – zawsze są aktywności i aktywni, którzy się angażują, bo Bóg jest żywy. A my przy Nim też próbujemy żyć.

Zapraszam do odwiedzenia strony “Miesięcznika Czerwieńsk – U nas”

https://bip.czerwiensk.pl/144/Miesiecznik_Czerwiensk_-_U_nas/

Parafialna pielgrzymka do Głogowa, Grodowca i Jakubowa – 29.06.2024 – wspomnienie

W sobotę 29.06 odbyła się jednodniowa pielgrzymka z Czerwieńska do Głogowa, Grodowca i Jakubowa. Mogliśmy zapoznać się z charyzmatem Cichych Pracowników Krzyża, którzy prowadzą dom Uzdrowienia Chorych w Głogowie. Zwiedziliśmy powstającą z gruzów kolegiatę głogowską świadczącą o niezwykle bogatej historii tego miasta. Nawiedziliśmy także dwa niewielkie, ale bardzo urocze sanktuaria w naszej diecezji Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu oraz św. Jakuba Starszego w Jakubowie. Każda pielgrzymka, również i ta przyczyniła się do wzmocnienia naszej wiary i nadziei chrześcijańskiej oraz pogłębienia wzajemnych relacji między uczestnikami, których było 33. Do zobaczenia na kolejnych pielgrzymkach.

W Galerii prezentujemy zdjęcia wykonane przez Justynę Samek

Ks. Dariusz Orłowski

Galeria

Protokół z posiedzenia Duszpasterskiej Rady Parafialnej w Czerwieńsku w dniu 26.06.2024 r.

POSIEDZENIE
Duszpasterskiej Rady Parafialnej
w dniu 26.06.2024 r.

  1. Rozpoczęcie spotkania – modlitwa
  2. Zatwierdzenie zmiany Sekretarza Rady – stałym Sekretarzem Rady została p. Istiena Boguszewicz-Gnatowicz
  3. Przedstawienie informacji przez ks. proboszcza o szkoleniach diecezjalnych dla przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich (PRD). Reprezentantem naszej PRD była p. Iga Mesjasz, która przedstawiła nam treści i główne informacje z tego szkolenia.
  4. Przedstawienie i zatwierdzenie Protokołu z poprzedniego posiedzenia PRD, które miało miejsce w dniu 29.04.2024 r.

1. Omówienie składu PRD.

2. Omówienie realizacji ustaleń z poprzedniego spotkania Rady:

  1. Nabożeństwa majowe w plenerze
  2. Odpust w Nietkowie
  3. Jubileusz XXX-lecia kapłaństwa ks. proboszcza
  4. zmieniona trasa Procesji Bożego Ciała
  5. przypomnienie wolnych wniosków

– angażowanie wiernych w parafię

– dyspozycyjność księży do ilości Mszy św.

– nominacja ks. Łukasza Malca na administratora parafii w Płotach

– program Boża Renowacja

– postępy w renowacji organów z kościoła w Czerwieńsku

– szkolenie Rad Duszpasterskich

– szkolenie Rad Ekonomicznych

5) Przedstawienie wizji parafii przez ks. Dariusza Orłowskiego, która składa się z 4 części:

1. Ewangelizacja (przyjęcie Jezusa Chrystusa przez akt wiary)

2. Formacja (pogłębianie wiary, formacja życia duchowego w małych grupach wspólnotowych)

3. Diakonie (posługa: charytatywna, liturgiczna, lektorzy, kantorzy, komentatorzy, dekoracyjni, porządkowi i gospodarczy – każdy rozpoznaje swoją posługę)

4. Preewangelizacja – wszelkie inicjatywy budujące dobrą atmosferę, klimat, życzliwość.

6) Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich w parafii na podstawie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

1. powołać Zespół (3 osoby) ds. prewencji

– osobę zaufaną – przyjmującą zgłoszenia o krzywdzie dziecka

– osobę do interwencji

2. Obowiązek weryfikacji każdej osoby pełniącej w parafii ww funkcje, obowiązek przeszkolenia tych osób, sprawdzenie w Rejestrze Osób Karanych na tle seksualnym; obowiązek dostarczenia przez osoby funkcyjne zaświadczenia o niekaralności; zaznajomienie i przeszkolenie tych osób z Ustawą i procedurami

3. Propozycje na stanowiska osoby zaufanej i osoby do interwencji: Lucyna Majorczyk, Beata Przymus, Dorota Krzyżaniak, Beata Zawada.

7) Szkolenie formacyjne dla PRD dotyczące sekularyzacji Kościoła w Polsce

1. Przedstawienie stanu Kościoła w Polsce

2. Kongregacja ds Duszpasterstwa wydała Instrukcję: Nawrócenie Duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła (2020 rok)

– potrzeba wyjścia od duszpasterstwa zachowawczego do misyjnego

– wyjście z lęku przed porażką do lęku przed niezaspokojeniem swoich potrzeb duchowych

– reformy struktur parafialnych włącznie z posługą kapłanów

– odkrywanie braterstwa w tworzeniu nowych relacji międzyludzkich, promowanie kultury bliskości, wychodzenie do ludzi

– reforma parafii i wspólnoty, tworzenie Kościoła Domowego – Oikos, parafia ma być domem pośród domów wg zasady terytorialnej – miejsca zamieszkania

– główne zadania wspólnoty parafialnej:

a) głoszenie Ewangelii

b) katecheza

c) sprawowanie liturgii (szczyt życia parafii)

– parafia ma być domem modlitwy, ciszy, gościnności, życzliwości okazywanych przez wszystkich jej członków współodpowiedzialnych za parafie:

a) Parafialna Rada Ekonomiczna

b) Parafialna Rada Duszpasterska

  • realizacja misyjnego marzenia o dotarciu do wszystkich, jako organ doradczy dla proboszcza parafii lecz nie dominujący, ma się troszczyć o życie religijne parafii: ewangelizację, organizację duszpasterstwa, animację liturgiczną, wychowanie, edukację, pomoc społeczną, wydarzenia w parafii
  • PRD rozeznaje wszystko w Duchu Świętym poprzez modlitwę; poszczególne jej etapy to:
    1. przygotowanie osobiste,
    2. cisza i wspólna modlitwa
    3. zabieranie głosu i słuchanie
    4. cisza i wspólna modlitwa
    5. przestrzeń dla innych i dla innego pomysłu – weryfikacja co jest nam potrzebne na teraz
    6. cisza i wspólna modlitwa
    7. wspólne budowanie – kolejne rozeznawanie i zebranie owoców rozmowy w Duchu Świętym
    8. końcowa modlitwa dziękczynna

8) Wymiana doświadczeń i praktyk reprezentantów PRD z całej Diecezji

  1. Wymiana refleksji członków PRD po szkoleniu, propozycja spotkań synodalnych, propozycja spotkań przedstawicieli PRD z parafianami, którzy będą mieli możliwość przedstawienia swoich wniosków, próśb, uwag, sugestii, postulatów w sprawach dla nich ważnych
  2. Podsumowanie wniosków
  3. Modlitwa końcowa
  4. Załączniki do Protokołu – lista obecności

 

Sekretarz posiedzenia
Istiena Boguszewicz-Gnatowicz

Galeria