MARYJA

NMP z Lourdes. W 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża zjawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous (zob. 16 kwietnia) w Grocie Massa-bielskiej, w Lourdes. Podczas osiemnastu zjawień Maryja wzywała do modlitwy i pokuty. Poleciła, aby na miejscu objawień wybudowano kościół. Dzisiaj Jest to jedno ze światowych centrów kultu Maryjnego. Święto ustanowił Leon XII. Decyzją Piusa X obchodzone w całym Kościele od 1907 r.

GRZEGORZ

Św. Grzegorz II, Rzymianin, papież. Urodził się w 669 roku w Rzymie. Młodość spędził na dworze papieskim – Po święceniach diakonatu papież Konstantyn zabrał go ze sobą do Konstantynopola na rozmowy z cesarzem Justynianem II, podczas których św. Grzegorz wykazał mądrość, roztropność i stanowczość. Po śmierci Konstantyna został wybrany jego następcą. Dopiero wtedy otrzymał święcenia kapłańskie, sakrę biskupią, a następnie władzę Najwyższego Kapłana. Podczas 16 lat pontyfikatu realizował program rozszerzenia chrześcijaństwa w Niemczech, dokąd wystał św. Bonifacego. Po najeździe Longobardów na państwo kościelne i zniszczeniu Rzymu zajął się odbudową miasta oraz spustoszonego kraju. Zmarł 11 lutego 731 r.

św. Cedmona brata zk. (+ 6801),
św. Jonasza op. (+ IV w.),
św. Lucjusza bpa m. (+ 348),
św. Łazarza bpa Mediolanu (+ 450),
św. Paschalisa I pp. (+ 824),
śwśw Saturnina kpł., Ampeliusza, Feliksa, Datywa, mm. (+ ok. 304),
św. Seweryna op. (+ 507),
św. Teodory cesarzowej (+ 867).