Widząc zapaloną drugą świecę w dekoracjach adwentowych w kościołach, przyjmujemy, że czas czuwania i przygotowania do Narodzin Pana Jezusa postępuje. Jeśli spojrzymy na dekorację adwentową w kościele parafialnym, też zobaczymy zmianę. Może jest ona niewielka, ale – tak, jak w naszym życiu – dająca nadzieję na rodzenie się. Rodzenie się nowego życia. Rodzenie się zmian w naszym życiu. Rodzenie się zmian w naszej wierze. Kilka zielonych gałązek plus zapalona druga świeca, niech nam pomagają w dokonywaniu wewnętrznej (a może też zewnętrznej) przemiany. Tak, aby w czasie Bożego Narodzenia i w nas rozkwitła Różdżka Jessego i wydała owoc nowego życia – lepszego, pełniejszego, przepełnionego miłością do nas samych, naszych bliskich i tych, których Bóg stawia na naszych drogach. A to wszystko w w zanurzeniu w Miłość Boga, w której odkrywaniu niech nam pomogą rozpoczynające się dzisiaj Rekolekcje Adwentowe. A których głównym tematem pierwszego dnia jest – MIŁOŚĆ.