Kolejny dzień uczty przy stole Pana, dla smakoszy jest pięknym przeżyciem. Ale też takim może stać się dla każdego, kto przyjmie zaproszenie. Czujesz się tym, który zaproszony siada przy gospodarzu i syci się pokarmem i Jego bliskością? W pierwszym czytaniu św. Paweł mówi strofując tych, do których pisze, nie po to żeby im zrobić wymówki, ale żeby zobaczyli, że zeszli z drogi Bożej: “ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. Któż będzie cię wyróżniał?” Co znaczy, nie wolno wykraczać ponad to, co napisane? My dzisiaj wiemy, że Paweł i adresaci listu wiedzieli, że chodzi o Pismo. Dla Żydów początków chrześcijaństwa księgami świętymi była Tora, Prorocy i Pisma. Czy dla naszej wspólnoty wykładnią życia – całego – jest Pismo Święte? Dla nich było, a… mimo to popełniali błędy. Do nas wszystkich, wtedy do nich, dzisiaj do nas, Bóg w swej Mądrości posyła proroków, apostołów, nauczycieli. Słuchamy ich? A może myślimy, że wszystko, co osiągnęliśmy jest wyłącznie naszą zasługą. Przed takim myśleniem przestrzega apostoł Narodów: “Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśli otrzymałeś, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał? Tak więc już jesteście nasyceni, już opływacie w bogactwa”. Weźmy te kęsy słowa i niech one w nas pracują. A słowa Psalmu niech nas pocieszają i umacniają: “Pan blisko wszystkich, którzy Go wzywają.” Wiedzmy, że jeśli tylko z wiarą będziemy Go wzywać on nas otoczy swoją opieką: “Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach … Pan jest blisko wszystkich wzywających Go szczerze. usłyszy ich wołanie i przyjdzie im z pomocą”.
W Ewangelii, naszym głównym daniu , możemy nakarmić się do syta dialogiem. Znawcy Pisma, jakimi niewątpliwie byli faryzeusze, krytykując Jezusa i Jego uczniów. Bo chcąc być jeszcze bardziej uświęceni, zamiast opierać się tylko i aż na tym co Bóg im dał dopisali do Prawa Bożego swoje zasady, które z czasem stały się ważniejsze od Bożych. Zobacz bracie i siostro czy czasami w naszym życiu nie poszliśmy za własną ułudą pomijając Boga i to, co nam dał. A dał siebie w Słowie. Słowie, które codziennie możemy spożywać. Tak w tekstach Pisma Świętego, jak i w Komunii Świętej. Tęsknimy za tym pokarmem, który darmo otrzymać możemy codziennie?
Oby pragnienie zjednoczenia z Bogiem było naszym najważniejszym pragnieniom. A po zjednoczeniu wyśpiewujmy ostatnie słowa dzisiejszego Psalmu: “Niech usta moje *głoszą chwałę Pana,a wszystko, co żyje,niech wielbi Jego święte imię *na zawsze i na wieki.”
Amen
Waldemar Napora
Najnowsze komentarze