Drodzy Diecezjanie,
przed 75 laty wraz z rodzącą się administracją apostolską na naszych ziemiach powstało w Gorzowie Wielkopolskim wyższe seminarium duchowne, które z czasem zostało przeniesione do paradyskiego klasztoru, a niespełna dwa lata temu na nowo powróciło do Gorzowa Wielkopolskiego — tym razem do domu biskupiego przy ulicy 30 Stycznia. Przez te dziesięciolecia najpierw gorzowskie, a później paradyskie seminarium, opuściło wielu kapłanów posługujących w dzisiejszej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i przede wszystkim w naszej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wspominając historię i przywołując z wdzięcznością naszych pasterzy, chcemy także pomyśleć o teraźniejszości. Jest dla mnie wielką radością móc zapowiedzieć, że w najbliższą sobotę 14 maja o godz. 11:00 w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze z moich rąk otrzymają święcenia diakonatu alumn Rafał Kierczuk z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu i alumn Damian Swiniarek z parafii pw. Św. Józefa w Nowej Soli, a w sobotę 28 maja o godz. 15:00 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim otrzymają święcenia prezbiteratu: dk. Paweł Ciborowski-Kozłowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach, dk. Tomasz Dragańczuk z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku i dk. Paweł Marciniak z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubiszynie. Kilka tygodni temu rozpoczynając w Rzymie spotkanie poświęcone tożsamości i posłudze prezbiterów w Kościele, papież Franciszek odwołując się do swoich spotkań z kapłanami powiedział, że to, co dla posługi i tożsamości księży jest fundamentalne to bliskość. Przywołał przy tym cztery wymiary tej bliskości: bliskość z Bogiem, bliskość z biskupem, bliskość z innymi kapłanami i bliskość z ludem Bożym. Żyjemy dzięki tej bliskości, która odkrywa przed nami to, co w każdym z nas jest zarazem najbardziej ludzkie i najbardziej Boże. Ufam, że nowo wyświęceni księża sami będą się tej bliskości uczyli i dzięki temu będą uczyli jej także tych, którzy zostaną im powierzeni w naszych wspólnotach.

TADEUSZ LITYNSKI BISKUP ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKI