W związku z ogłoszonym na terenie całego kraju stanem zagrożenia epidemicznego zaszła konieczność dokonania modyfikacji niektórych zarządzeń wydanych przez biskupa zielonogórsko-gorzowskiego. Nowe wytyczne zostały przed chwilą rozesłane do parafii.
Poniżej przedstawiam zmodyfikowaną treść zarządzeń obowiązujących w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:
1. Z udziałem wiernych wolno odprawiać wyłącznie msze św. i nabożeństwa pasyjne (Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale), jednak z zachowaniem dopuszczalnego limitu 50 osób. Taki sam limit obowiązuje również w przypadku pogrzebów. Informacja o dopuszczalnym limicie osób powinna zostać umieszczona na drzwiach kościoła.
2. Ze względu na obowiązujący limit osób odwołane są parafialne rekolekcje wielkopostne. Poza mszą św. i wskazanymi nabożeństwami nie należy organizować żadnych spotkań duszpasterskich w parafii (kursy przedmałżeńskie, nauki przed chrztem, zebrania grup parafialnych itp.). Zaplanowane liturgie połączone z udzielaniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze. Zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.
3. Ponieważ na skutek obowiązującego limitu osób liturgii większość wiernych nie będzie mogła uczestniczyć w niedzielnej mszy św., biskup zielonogórsko-gorzowski udziela wszystkim diecezjanom dyspensy od tego obowiązku. Korzystający z dyspensy zachęcani są do podejmowania w domu modlitwy osobistej i rodzinnej oraz do korzystania z radiowych, telewizyjnych lub internetowych transmisji mszy św. Poza transmisjami w mediach ogólnopolskich TVP Gorzów oraz Radio Zachód będą w niedziele o godz. 10.30 transmitować mszę św. z kaplicy parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp. W internecie będą również dostępne transmisje wszystkich mszy św. i nabożeństw z sanktuarium w Rokitnie.
4. Księża odprawiający msze św. zostali zobowiązani do starannego umycia rąk przed rozpoczęciem liturgii i po jej zakończeniu. Taki sam obowiązek ciąży również na wszystkich, którzy będą rozdawać wiernym Komunię św.
5. Przypomina się wiernym, że przepisy liturgiczne obowiązujące w Polsce przewidują możliwość przyjmowania Komunii św. na rękę. W zarządzeniu rady Stałej KEP zachęca się wiernych do takiej formy przyjmowania Komunii św. w obecnej sytuacji.
6. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.
7. Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Należy się również powstrzymywać od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie.
8. Spowiedź dozwolona jest wyłącznie w konfesjonałach zaopatrzonych w folię ochronną oddzielającą penitenta od spowiednika. Należy dbać o higienę poprzez regularne mycie tych części konfesjonału, których dotykają penitenci. Codziennie należy również myć klamki, poręcze schodów i ławki znajdujące się w kościołach.
9. Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
10. Zaleca się, aby tam gdzie jest to możliwe kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, aby umożliwić wiernym osobistą modlitwę.
11. Przy zachowaniu należytych zasad higieny kapłani i nadzwyczajni szafarze mogą odwiedzać chorych i starszych parafian w ich domach z posługą sakramentalną. Do posługi wobec chorych przebywających w szpitalach uprawnieni są wyłącznie kapelani zatrudnieni w danej placówce medycznej.
12. Wiernych zachęca się do solidarności z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.
13. W parafiach nadal ma trwać modlitwa w intencjach już wcześniej podanych przez bp. Tadeusza Lityńskiego: o Boże Miłosierdzie dla zmarłych w wyniku epidemii, o zdrowie dla chorych i wsparcie dla ich bliskich, lekarzy i opiekunów oraz o mądrość dla rządzących i roztropność dla obywateli. Każdego dnia będzie kontynuowany śpiew suplikacji po błogosławieństwie kończącym każdą mszę św. Ponadto, w odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, księża i osoby konsekrowane będą codziennie o godz. 20.30 bez udziału wiernych odmawiać w kościołach różaniec. Wiernych zachęca się w tym czasie do duchowej łączności z duszpasterzami poprzez modlitwę w rodzinie.
14. Wprowadzone zostają ograniczenia w funkcjonowaniu Kurii Diecezjalnej. Będzie ona czynna w godz. 9.00-11.00. Zaleca się – o ile to możliwe – załatwianie spraw urzędowych przez telefon lub drogą elektroniczną. Krócej niż normalnie – od 9.00 do 15.00 – będą czynne sklepy Diecezjalnej Księgarni św. Antoniego.
Ks. Andrzej Sapieha
Notariusz Kurii
Najnowsze komentarze