Wniebowstąpienie Pańskie to chrześcijańskie święto upamiętniające wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa w 40. dniu od zmartwychwstania. Po swoim zmartwychwstaniu Jezus przebywał wśród uczniów, po czym Apostołowie udali się na Górę Oliwną, gdzie w ich obecności Jezus uniósł się w górę i zniknął.

Zgodnie z kalkulacją wypada ono zawsze w czwartek, jednak w Polsce obchodzone jest w najbliższą niedzielę, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zmiana ta pozwala na udział większej liczby wiernych w uroczystościach związanych z obchodami święta, ponieważ niedziela jest dla większości Polaków dniem wolnym od pracy. Ze względu na zależność od daty Wielkanocy, Wniebowstąpienie jest świętem ruchomym.

Dzisiaj Mszą świętą o godz. 13:30 rozpoczęło się świętowanie tej uroczystości w Nietkowie, jako że miejscowy kościół jest pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. Mszy świętej przewodniczył ks. Jacek Grzelak – proboszcz, sąsiadującej z naszą, parafii w Leśniowie Wielkim.

Na zakończenie Eucharystii odprawione zostało nabożeństwo majowe, po którym wierni zgromadzeni w koście przeszli w procesji wokół świątyni.

Ostatnim akcentem, jednakże mającym też swój ważny wymiar w budowaniu wspólnoty, była agapa – spotkanie przy stołach, aby spożyć wspólnie pyszne ciasta przygotowane przez miejscową społeczność. Do tego kawa, herbata, miła i życzliwa atmosfera sprzyjały nawiązywaniu rozmów i budowaniu relacji wspólnotowych.

Zapraszam do wejścia w Galerię zdjęć zamieszczoną na naszej stronie internetowej oraz do wysłuchania homilii ks. Grzelaka.

Galeria