Co możemy powiedzieć o drugim dniu pielgrzymki? Oczywiście każdy z nas ma swoje doświadczenia, swoje przeżycia i i wie czy było warto jechać.

Drugi dzień był równie intensywny i bogaty w przeżycia. Rozpoczęliśmy dzień poranną Mszą świętą w Bazylice w Niepokalanowie. I chociaż była to Msza św. dla wszystkich, to nasi pielgrzymki brali w niej czynny udział. Zgodnie z hasłem roku liturgicznego… Trzech panów pełniło funkcję ministrantów, czytaliśmy oba czytania mszalne i modlitwę wiernych. I z tego możemy być dumni, że osoby poproszone o udział, odpowiedziały pozytywnie. I zrobiły to bardzo dobrze.

Po śniadaniu, które zjedliśmy w Niepokalanowie, przemieściliśmy się do Warszawy. Tam, zgodnie z planem zaczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego. Bogate wnętrza, przewodnik audiowizualny i całe bogactwo było w zasięgu ręki i wzroku.

Stamtąd pojechaliśmy nawiedzić grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodniczka, która z wielkim zapałem i wiedzą oprowadzała nas po terenie przykościelnym i muzeum,  dostarczyła nam potężnej dawki wiedzy. Był też czas na osobistą modlitwę przy grobie błogosławionego. I był też czas na nakarmienie ciała. W pobliskiej restauracji zjedliśmy pokrzepiający obiad i tak wzmocnieni pojechaliśmy do Świątyni Opatrzności Bożej.

Tam, dzięki przewodnikowi, który po świątyni nas oprowadzał, mogliśmy dowiedzieć się tak wielu zagadnień, które bez tego byłyby niezauważalne. Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy w muzeum świątynnym, które mieści się na ósmym piętrze (chociaż winda miała tylko 3 przyciski).

I tak, po tych wszystkich atrakcjach, zmęczeni – ale równie zadowoleni, wracamy do domu.

Poniżej głos naszego pomysłodawcy, organizatora i opiekuna duchownego. Zachęcamy do przysłania swoich świadectw przez pielgrzymów. Pamiętajmy, że coś, co nam pozwala na przeżycie – może być tez dobrym impulsem do pogłębienia swojej duchowości i odkrywania relacji z Bogiem i innymi ludźmi.

Tegoroczna pielgrzymka miała charakter nie tylko religijny ale także kulturalno-patriotyczny. Ponieważ oprócz miejsc związanych z życiem i działalnością dwóch postaci świętych polskich: Maksymilianem Maria Kolbem w Niepokalanowie i ks. Jerzym Popiełuszko spoczywającym przy kościele na Żoliborzu w Warszawie, mieliśmy także okazję zwiedzić dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Zamek królewski w Warszawie oraz Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie – wotum Narodu za wolność ojczyzny
Z tej racji wracamy jeszcze bardziej ubogaceni z podwójną dawką wrażeń, doświadczeń i pytań do osobistego rachunku sumienia o charakterze duchowo-patriotycznym.
Ks. Darek

Galeria (będzie zaktualizowana w ciągu kilku dni)