Dzięki zaangażowaniu Pana Andrzeja Sibilskiego, redaktora naczelnego naszej lokalnej Gazetki „U Nas”, na jej łamach w sierpniu nie zabrakło informacji o naszej wspólnocie parafialnej. Zachęcam do zajrzenia do wnętrza Gazetki i poczytania nie tylko o naszej parafii, ale też i innych – ważnych dla nas sprawach.

Renowacja organów

W kościele parafialnym rozpoczęły się prace przy renowacji zabytkowych organów piszczałkowych. Obecnie tzw. prospekt (przednia część obudowy instrumentu) świeci oczodołami pustych przestrzeni, ale to etap początkowy renowacji. Warto przy okazji wiedzieć, że organy piszczałkowe składają się z trzech zasadniczych elementów: grupy piszczałek, mechanizmu gry oraz aparatu tłoczącego powietrze.

Najbardziej eksponowaną częścią tego instrumentu jest szafa organowa, stanowiąca obudowę wszystkich elementów i mechanizmów składowych organów. Szafa organowa pełni dodatkowo funkcję rezonatora akustycznego oraz funkcję dekoracyjną (zwłaszcza jej najbardziej widoczna frontowa część nazywana prospektem)

Inną widoczną częścią organów jest stół gry (kontuar) z klawiaturą lub klawiaturami ręcznymi (manuałami), klawiaturą nożną (pedałem) oraz różnorodnymi przyciskami, manubriami, przełącznikami ręcznymi lub nożnymi itp… Praktycznie cała reszta elementów składowych klasycznych organów nie jest widoczna na zewnątrz, oczywiście oprócz piszczałek umieszczonych w prospekcie. Renowacja takiego instrumentu nie jest oczywiście tania i bez środków z rządowego programu odbudowy zabytków nie byłoby nas stać na taki wydatek. Ten remont kosztować będzie ponad 530 tys. złotych, z czego dofinansowanie zewnętrzne to prawie 521 tys. Nieskorzystanie z takiej pomocy byłoby niedorzecznością. Dokładając naprawdę niewielką w stosunku do kosztów kwotę ocalimy wspaniały zabytek kultury materialnej, który dalej służyć będzie swojemu przeznaczeniu