W kolejnym, styczniowym, wydaniu miesięcznika “Czerwieńsk – U nas” redaktor Andrzej Sibilski zamieszcza informacje z życia naszej parafii na dwóch stronach. Znajdziemy tam relacje z wydarzeń, które miały miejsce w minionym czasie. Jest tam też wywiad z proboszczem naszej parafii – ks. Dariuszem Orłowskim zatytułowanym :Kolęda po pandemii”

Zapraszamy do zapoznania się z papierowym wydaniem miesięcznika “U nas” lub z jego wersją elektroniczną, do której link zamieszczam na dole tego artykułu.

Red.: W tym roku po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią odbędzie się tradycyjna wizyta duszpasterska zwana kolędą.

Ks. P.: Tak, po świętach Bożego Narodzenia wracamy do zwyczajnej kolędy czyli odwiedzin księży w domach Parafian. To znak powrotu do normalności i sprawdzonych form duszpasterskich. Myślę, że wielu kapłanów i wiernych z radością i utęsknieniem czeka na tradycyjną kolędę, gdzie można spotkać się bezpośrednio.

Jaki jest cel i znaczenie kolędy? Wizyta duszpasterska ma na celu przede wszystkim wspólną modlitwę i poświęcenie domów wiernych. Zazwyczaj odbywa się ona na przełomie grudnia i stycznia chodzi więc w niej o wyproszenie u Pana Boga błogosławieństwa w rozpoczynającym się nowym roku. Poza tym jest to świetna okazja do bezpośredniego spotkania się duszpasterzy i wiernych. Ja osobiście bardzo cieszę się z kolędy z uwagi na możliwość lepszego poznania swoich Parafian. Jesteśmy z ks. wikariuszem dopiero dwa lata w Czerwieńsku, trochę już poznaliśmy osoby uczęszczające do kościoła, ale jest wielu, których jeszcze nie znamy i kolęda daje możliwość spotkania się z nimi i wzajemnego poznania.

Kolęda także zmienia swe oblicze np. w niektórych parafiach wprowadza się odwiedziny domów na zaproszenia.

Owszem, kolęda na zaproszenia stosowana jest coraz częściej. Osobiście uważam jednak, że księża powinni iść wszędzie, do każdego. Tak, jak Pan Jezus. Wizyta duszpasterska nabiera wtedy wymiaru ewangelizacyjnego, można dotrzeć do tych, którzy nie chodzą do kościoła. Wspomniałem już, że zależy mi na tym, aby poznać oraz porozmawiać z jak największą ilością osób mieszkających na terenie parafii. Kolęda to również jedna z nielicznych okazji, w której ludzie, nie tylko wierzący i praktykujący, mają dostęp do księdza, mogą zapytać go o jakieś…

Czytaj całość na stronie miesięcznika:

https://bip.czerwiensk.pl/144/Miesiecznik_Czerwiensk_-_U_nas/