Czy w życiu chrześcijanina jest miejsce na przypadek? Oczywiście, że nie.

Popatrzmy na drobnostkę – tytuł dzisiejszego spotkania Kręgu: “Posługa w Kościele”. Planując tegoroczny cykl spotkań Kręgu, ks. Darek dokonał odpowiednich wyborów i na tamtym etapie zupełnie nie myślał o Kursie Budowania Wspólnoty. Temat, termin i wszelkie ustalenia związane z Kursem zapadały na kilka tygodni przed jego realizacją i było pozostawione podpowiedziom Ducha Świętego. I tak się stało, że cały Kurs, konkluzje na jego zakończenie i postawa uczestników idealnie wpisały się w plan spotkań Kręgu Biblijnego.

Jest to kolejne zwyczajne potwierdzenie tego, że Bóg działa w naszym życiu zawsze, tylko my nie zawsze jesteśmy w stanie to zauważyć, przyjąć i wykonać.

Posługa w Kościele. Temat, jak najbardziej na czasie. Co widzimy, jako nasi parafianie: czy to, że tłumy garną się do działania w służbie dla innych? A może to, że coraz bardziej oddalamy się, jako parafianie, od zaangażowania – zostawiając to innym? Niech te pytania w nas popracują. Zwłaszcza na osobistej Adoracji Najświętszego Sakramentu, w którym Jezus czeka na nas w kościele parafialnym już codziennie, nawet w niedzielę po Mszy św. o godz. 12:00.

Głównym motywem dzisiejszego spotkania były dwa fragmenty z Listów św. Pawła do Rzymian i Koryntian, skupiające się na tym, że Kościół jest jak ciało ludzkie – ma wiele różnych członków, ale nie ma takiego, które jest niepotrzebne. Sami to najlepiej wiemy, kiedy jakaś część naszych ciał odmawia posłuszeństwa. Wiemy jak się wtedy czujemy i jak poszukujemy lekarstwa. Paweł też mówi o tym, że są różne powołania lub charyzmaty. I jeśli ktoś ma jakiś, to powinien się skupić na tym, żeby go z miłością wykorzystywać dla budowania wspólnoty. Czy my tak robimy? Niech to pytanie wybrzmi w każdym z nas, kiedy będziemy sam na sam z Bogiem. Aby żyć i się rozwijać wspólnota potrzebuje i ciebie, i mnie, i każdego innego.

Rewelacyjnie ujął to papież Pius XII w cytacie zamieszczonym w 899 punkcie Katechizmu Kościoła Katolickiego: musisz sobie uświadomić nie tylko to, że należysz do Kościoła, ale przede wszystkim to, że jesteś Kościołem.

Katechizm Kościoła Katolickiego
899,,Wierni świeccy zajmują miejsce w pierwszych szeregach Kościoła. Dla nich Kościół stanowi życiową zasadę społeczności ludzkiej. Dlatego to oni i przede wszystkim oni powinni uświadamiać sobie coraz wyraźniej nie tylko to, że należą do Kościoła, ale że sami są Kościołem, to znaczy wspólnotą wiernych żyjących na ziemi pod jednym przewodnictwem papieża oraz biskupów pozostających z nim w łączności. Oni są Kościołem” (papież Pius XII).

Widzisz się częścią Wspólnoty naszej parafii? Czy już wystarczająco się angażujesz na miarę otrzymanych darów, bo, że je masz to chyba widzisz?

Galeria