Pobłogosławioną kredą oznaczamy drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B. Obie formy są prawidłowe. Gest ten wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara – przypomniał rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu wskazuje na oficjalną wykładnię Kościoła katolickiego odnośnie oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań. Jest ona zawarta w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II.

„Pobłogosławioną kredą oznaczamy drzwi krzyżem, cyframi nowego roku oraz inicjałami tradycyjnych imion świętych, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2020) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2020), co tłumaczy się dodatkowo jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom). Zgodnie z dokumentem Stolicy Apostolskiej, gesty te wyrażają prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych Mędrców” – przypomniał rzecznik Episkopatu Polski.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również świętem Trzech Króli, jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami (obok np. Bożego Narodzenia). Tak więc 6 stycznia wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej oraz korzystania z odpoczynku duchowego i fizycznego, jak w każdą niedzielę.

Dodatkowa informacja

Modlitwa przy oznaczaniu drzwi kredą

Łacińskie słowo mansio oznacza dom nie tylko w sensie samego zamieszkania, ale miejsce, w którym się pozostaje, czuje się osłoniętym, otulonym, miejsce życia i tworzenia wspólnoty. Dlatego zgodnie z tradycją drzwi oznacza ojciec rodziny w obecności wszystkich domowników, wypowiadając słowa modlitwy:

Panie Jezu Chryste, którego Trzej Mędrcy

jako Dziecię znaleźli w domu i złożyli Mu hołd,

który wzrastałeś w domu w Nazarecie przy boku Maryi i świętego Józefa,

uświęć i nasz dom swoją obecnością.

Niech panuje w nim Twoja miłość, dobroć i czystość.

Niech wszyscy tworzymy domowy Kościół,

który w tym sanktuarium niech stale składa Ci uwielbienie i chwałę.

Niech święte symbole, które znaczymy na drzwiach tego sanktuarium,

przypominają nam i tym, którzy będą nas odwiedzać,

że jesteśmy domowym Kościołem

i za gwiazdą wiary chcemy iść na spotkanie z Tobą,

do domu naszego wspólnego Ojca,

z którym w jedności Ducha Świętego

żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen*

Ta wymowna modlitwa pokazuje, że nie warto rezygnować z zapisu – którykolwiek on będzie – poprzez który zapraszamy Chrystusa do naszego domu i prosimy o to, aby uświęcił nasze życie swoją obecnością.