W związku z tygodniem Miłosierdzia, jako przedstawiciele Parafialnego Zespołu Caritas, chcielibyśmy po krótce opowiedzieć Wam o naszych działaniach a jednocześnie zachęcić Was do włączenia się w realizację nowych celów.

Parafialny Zespół Caritas( PZC) powołał do istnienia Ks. Proboszcz Marek Kidoń we wrześniu 2014 roku. Do tej pory dziełami  miłosierdzia w naszej parafii zajmowała się Grupa Charytatywna prowadzona przez panią Wandę Golę. Początkowo Ks. Proboszcz działał w pojedynkę lub szukał pomocy wśród Parafian do konkretnego przypadku. Dopiero w sierpniu 2016 roku, dzięki zaangażowaniu Pani Elżbiety Beli, udało się zebrać grupę wolontariuszy. Aktualnie w skład PZC wchodzi 17 wolontariuszy, z czego tylko jedna osoba jest z Czerwieńska. Warto to podkreślić, bo chcielibyśmy, aby i Czerwieńsk włączył się w nasze działania.

Pośród wielu dzieł miłosierdzia realizowanych w naszej parafii warto wspomnieć o:

• Wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego: Dzięki ludziom dobrej woli udało nam się zgromadzić sprzęt rehabilitacyjny (łóżka, materace przeciwodleżynowe itp.). Sprzęt ten trafia do potrzebujących zarówno z naszej Parafii jak i ościennych miejscowości. Zgodnie z naszym regulaminem pierwszy miesiąc wypożyczenia np. łóżka rehabilitacyjnego jest bezpłatny, za kolejne składa się dobrowolne ofiary. Oczywiście kwoty te są umarzane w przypadku rodzin posiadających trudną sytuację finansową. W ubiegłym roku dzięki wypożyczalni pozyskaliśmy kwotę 1 450 zł. Ze środków PZC zakupiliśmy dwa łóżka za kwotę 2 300 zł i jeden materac przeciwodleżynowy za kwotę 140 zł.
  • Warto również dodać, że na bieżąco, z pozyskanych środków oraz otrzymanych darowizn, przekazujemy osobom chorym materiały higieniczne i pielęgnacyjne, żywność specjalnego przeznaczenia np. Nutridrinki. W ubiegłym roku pomogliśmy w ten sposób około 20 osobom. Tutaj warto przytoczyć historię chorej Pani Urszuli z Nietkowa, dla której staraliśmy się znaleźć darczyńcę chętnego do naprawy jej komina. Dzięki hojności jednego z darczyńców udało nam się nie tylko wymienić komin w domu Pani Uli, ale również darczyńca podarował jej kominek, który ogrzewa całe mieszkanie.
  • Każdego tygodnia do naszego magazynu w Nietkowie trafiają różnorodne darowizny, takie jak: odzież, pościel, małe urządzenia agd, urządzenia sanitarne, meble. Wszystkie te dary przekazujemy dalej potrzebującym. W ubiegłym roku pomogliśmy w ten sposób prawie 30 osobom.
  • W tym roku PZC był odpowiedzialny za organizację wigilii dla osób starszych i samotnych. W sfinansowaniu tego wydarzenia pomogli nam darczyńcy. Dzięki zaangażowaniu lokalnych firm i restauratorów przy wigilijnym stole ugościliśmy ponad 120 osób.
  • W grudniu ubiegłego roku przygotowaliśmy również paczki dla potrzebujących. Były to nie tylko paczki żywnościowe, ale również rzeczowe. Łącznie przekazaliśmy ponad 50 paczek, za łączną kwotę 4 800 zł. Przed świętami wielkanocnymi również zorganizowaliśmy taką pomoc. Trafiła ona do 21 osób.
  • Pozyskaliśmy również darowiznę w postaci 12 ton węgla. W styczniu, ze środków PZC za kwotę ponad 5 000 zł dokupiliśmy jeszcze 6 ton węgla.
  • Wśród wielu działań PZC wymienić jeszcze można: dofinansowanie wyjazdów dla młodzieży na kwotę: 2 150 zł, zapomogi, dofinansowywanie leków.

Łącznie, w ubiegłym roku PZC osiągnął przychód w wysokości 29 599 zł. Do puszek w parafii zebrano kwotę: 5 961 zł, w kopertach przekazano 7 200 zł. W sumie w parafii zebrano 13 161 zł. Pozostałe przychody to przede wszystkim darowizny od firm, dochód z wypożyczalni sprzętu i zbiórki z kiermaszu, sprzedaży świec, zniczy i festynu w Nietkowie.  Na dzieła miłosierdzia w naszej parafii wydano: 26 406 zł, z czego najwięcej pieniędzy przekazano na dofinansowanie wyjazdów dla młodzieży, zapomogi, paczki na święta. Dużym wydatkiem w ubiegłym roku był również odbiór i rozładunek darowizny z firmy KRONO (tj. 200 m2 paneli i płyt OSB) oraz zakup i montaż tymczasowego magazynu sprzętów rehabilitacyjnych.

Według naszych szacunków pomoc Parafialnego Zespołu Caritas w ubiegłym roku trafiła do ponad 100 rodzin przede wszystkim z terenu naszej parafii.

A co w najbliższych planach? Dwa lata temu Burmistrz Czerwieńska udostępnił nam poddasze i piwnicę w Wiejskim Domu Kultury w Nietkowie. Podarowane pomieszczenia są jednak w opłakanym stanie a ich remont i adaptacja do naszych potrzeb na chwilę obecną przekraczają nasze możliwości. Staramy się pozyskać darczyńców tego remontu i w miarę sił i możliwości sami podejmujemy się prac. Marzymy, aby to miejsce stało się centrum pomocy mieszkańcom naszej Parafii. Wyremontowanie pomieszczeń pozwoli nam pomagać innym i realizować dużo większe projekty. Pragniemy, aby w niedalekiej przyszłości powstał tam magazyn sprzętów rehabilitacyjnych oraz magazyn rzeczowy z używaną odzieżą czy meblami. Liczymy, że dzięki zaangażowaniu ludzi o wielkim sercu uruchomimy poradnię psychologiczną i finansową, bo i z takimi problemami zgłaszają się do nas ludzie. Chcemy by miejsce to zawsze było otwarte dla drugiego człowieka, by każdy potrzebujący znalazł tu wsparcie i otrzymał pomoc. W przeciągu krótkiego czasu istnienia PZC udało nam się zdziałać naprawdę dużo, więc wierzymy, że  wspólnymi siłami uda nam się wyremontować poddasze.

Zapraszamy Was do włączenia się w nasze działania poprzez ofiarowanie swojego czasu, podzielenie się radą czy wsparcie nas środkami finansowymi. Pamiętajcie, że jeśli widzicie koło siebie człowieka, który potrzebuje pomocy możecie się do nas zgłosić.

Spotkania PZC odbywają się raz w miesiącu, w środę po drugiej niedzieli, o godzinie 18.00 w Wiejskim Domu Kultury. Kontakt do PZC znajdziecie na parafialnym facebooku i stronie internetowej.