Szanowni Państwo!

Zachęcam do przeczytania poniższego listu, który napisałem. Szanując Państwa czas przygotowałem również audiobooka, do którego link znajduje się tutaj.

Zbliżamy się do końca 2017 roku. Zapewne dla każdego z nas był on inny. Odnosiliśmy sukcesy, ponosiliśmy porażki, coś nam się udało, a coś nie wyszło, z czegoś jesteśmy dumni, a czegoś żałujemy. Kiedy pyta się ludzi pod koniec ich życia, czego najbardziej żałują, większość z nich odpowiada: Tego, co mogliśmy zrobić, a nie zrobiliśmy… Wiem jedno, każdy z nas może i moim zdaniem powinien w miarę swoich możliwości zmieniać świat na lepszy. Czasami to niewiele kosztuje: dobre słowo, życzliwe spojrzenie, podanie pomocnej dłoni. Krótko mówiąc, udzielenie wsparcia tym, którzy go potrzebują. Daje to ogromną satysfakcję i poczucie, że życie ma sens, ponieważ możemy mieć wpływ na jego bieg.

Piszę do Państwa ten list, aby oznajmić, że to, o czym wspominam powyżej, także staje się moim udziałem. Próbuję zmieniać siebie i otaczającą mnie rzeczywistość na lepsze. Głęboko wierzę i doświadczam, że jest to możliwe.

Jak każdy człowiek sam także potrzebuję wsparcia, zwłaszcza w tym, co robię dla innych. Aktualnie prowadzę kilka projektów, mających służyć ludziom, wokół których przychodzi mi żyć i pracować. Trudno to robić samemu, ale z pomocą innych ludzi staje się to możliwe. Chciałbym Państwa zaprosić do włączenia się w jedną z inicjatyw, dzięki którym wspólnie będziemy mogli zaobserwować zmianę na lepsze. Ufam, że są Państwo ludźmi wielkiego serca. Nie zawsze mają Państwo czas i możliwość, aby pomagać samodzielnie. Komuś trzeba zaufać
i pozwolić zmieniać świat na lepszy w swoim imieniu. Jeśli mają Państwo pragnienie niesienia pomocy, proszę wybrać jedną z niżej podanych inicjatyw. Zgodnie z własnymi preferencjami mogą Państwo zostać ambasadorami konkretnej akcji.

OGRZEWANIE KOŚCIOŁÓW Od czasu końca II wojny światowej nie działało w żadnym z kościołów naszej parafii ogrzewanie. Tak było do niedawna, ponieważ 18 listopada 2017 r. zakończyliśmy montaż instalacji grzewczych w każdym z kościołów. Koszt inwestycji to ponad 120.000 zł netto. Ogrzewanie w kościele założyłem z myślą o osobach starszych, chorych i dzieciach. Dzięki temu od późnej jesieni poprzez zimę aż wczesnej wiosny w kościele będzie ciepło! Mimo iż cała inwestycja jest bardzo kosztowna, to ogrzewanie jest ekonomiczne. Koszt ogrzania kościoła i wiernych w ciągu trwania jednej z sześciu Mszy św. w niedzielę i Święta zamknie się średnio kwotą około 6,00 zł na godzinę.  Jeśli mogą Państwo, proszę mi pomóc w spłacie zobowiązań, które zaciągnęliśmy na ten cel.

ŚWIĄTECZNA PACZKA Wiele osób marzy o świątecznym prezencie, ale nie ma kto im go podarować. Czasem te marzenia są bardzo przyziemne, jak np. buty zimowe dla dzieci, tona węgla. Jedna z podopiecznych Parafialnego Zespołu Caritas, pani Urszula, marzy o naprawieniu komina, ponieważ wszystkie spaliny z pieca trafiają do jej mieszkania. W kościele drugi rok  z rzędu, od pierwszej niedzieli Adwentu będzie stała specjalna choinka. Ludzie potrzebujący będą mogli zawiesić na jej gałązkach kartki w kształcie bombki. Wypiszą na nich rzeczy, o których marzą jako o prezentach pod choinkę. W ubiegłym roku udało nam się w ten sposób pomóc 30 osobom. Czy nie chcieliby się Państwo włączyć w realizację tych marzeń?

RODZINA-RODZINIE Nie damy rady pomóc wszystkim, ale możemy sprawić, by ludzie chcieli pomagać sobie nawzajem. W parafii mamy ponad 40 rodzin, które  potrzebują pomocy. Szukamy rodzin, które mogą ofiarować im swoje wsparcie. To jak bycie mostem łączącym dwa brzegi! Może Państwa rodziny chciałyby pomóc takim rodzinom?

WIGILIA DLA OSÓB SAMOTNYCH Po raz kolejny na kilka dni przed Świętami organizujemy dla blisko 100 osób starszych, chorych i samotnych uroczystą wigilię po to, aby choć jeden raz w roku mogli zapomnieć o szarej codzienności. Dla wielu z nich jest to być może jedyna okazja, aby zjeść wspólny posiłek, pośpiewać kolędy i rozmawiać z innymi ludźmi. Chcemy ich tego dnia godnie podjąć, ugościć, poczęstować smacznymi daniami i obdarzyć choćby symbolicznymi prezentami. Możemy to wspólnie zrobić i dać im tę radość z Państwa pomocą.

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO Od ponad dwóch lat w naszej parafii, w ramach Parafialnego Zespołu Caritas, działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Nasze zaplecze stanowią głównie łóżka, chodziki, wózki inwalidzkie itp. Sprzęty te trafiają do osób chorych w naszej i nie tylko naszej parafii. Gromadzimy także środki do pielęgnacji chorych, takie jak pampersy i inne artykuły higieniczne. Staramy się, by im tego nie brakowało, ale pomoc niejednokrotnie bywa trudna, ponieważ nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością sprzętu i środków. W tym roku zaprzyjaźniona z nami firma POLMAX wypożyczyła nam 96-metrowy namiot na magazyn Caritas, w którym przechowujemy sprzęt rehabilitacyjny. Niestety, orkan Ksawery zniszczył namiot. Próbujemy go odtworzyć. Może chcieliby Państwo nas wspomóc?

WYMIANA PIECA W BUDYNKU PARAFIALNYM Piec, który obecnie ogrzewa budynek parafialny mieszczący plebanię, podręczny magazyn Caritas, kancelarię i pomieszczenia na spotkania grup parafialnych, ma ponad 15 lat i jest nieekonomiczny, a rozwiązania techniczne w kotłowni wymagają zmian. Rachunki za gaz pogrążają nas finansowo (za ubiegły rok rozliczeniowy musieliśmy zapłacić za zużycie gazu kwotę 13.402,65 zł za ogrzanie 350 m kw. budynku). Marzę o tym, aby wymienić piec na bardziej oszczędny. Koszt takiej inwestycji to kwota od 22.000 do 28.000 zł. Chciałbym wydawać mniej pieniędzy na ogrzewanie, a zaoszczędzoną sumę spożytkować na potrzeby innych!

SALA SPOTKAŃ GRUP PARAFIALNYCH W piwnicy plebanii znajduje się pomieszczenie, które idealnie nadawałoby się na spotkania grup parafialnych. Są takie dni, że w jednym czasie mają spotkania 2 a nawet 3 grupy i musimy wtedy wynajmować salę w szkole, bo brakuje nam miejsca u siebie. Chciałbym to pomieszczenie wyremontować, wyposażyć w meble, urządzić tam toaletę i oddać do dyspozycji ludzi.  Sam nie dam rady tego zrobić. Liczę więc na wsparcie takich ludzi jak Państwo…

Potrzeb jak widać jest wiele. Nie są one sobie równe, ale chciałem pokazać spektrum potrzeb wspólnoty, za którą jestem odpowiedzialny. Jeśli Państwo się ku czemuś skłaniają, to zapraszam do grupy ludzi wielkiego serca. Za wszelką formę pomocy z góry dziękuję! Do tego listu dołączam również rozliczenie z ubiegłorocznej zbiórki. Po przeczytaniu go dowiedzą się Państwo, ile dobrego możemy razem uczynić!

JAK MOGĄ PAŃSTWO POMÓC?

Aby ułatwić udzielenie wsparcia poprzez przekazanie środków na jeden z tych szczytnych celów, podaję numer parafialnego konta, na które można przelać kwotę, jaką uznają Państwo za słuszną, z dopiskiem wybranej nazwy inicjatywy

                                              58 1020 5402 0000 0602 0272 2676

Ofiarując 150 zł, pozwolą mi Państwo spełnić jedno marzenie potrzebującego Parafianina. Ofiarując 50 zł, pozwolą mi Państwo ugościć na uroczystej Wigilii 1 ze 100 zaproszonych osób, które samotnie spędzają święta.Jeśli 15 osób ofiaruje po 1.000 zł, pozwoli mi to wyremontować salę spotkań grup parafialnych. Jeśli wpłacą Państwo 260 zł, opłacą Państwo jedno ogrzewane miejsce w kościele. Ofiarując 200 zł, pozwolą mi Państwo zakupić paczkę z żywnością na święta dla biednej rodziny z mojej Parafii.Ofiarując 1.450 zł, pozwolą mi Państwo zakupić łóżko i materac dla chorej osoby.

Jeżeli wolą Państwo inną drogą udzielić wsparcia, proszę o kontakt telefoniczny.  Z ogromną radością spotkam się z Państwem osobiście.

Pragnę nadmienić, że od dnia 14 września 2014 roku, odkąd zostałem mianowany proboszczem parafii w Czerwieńsku w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 10:30
w naszym kościele parafialnym odprawiam Mszę Świętą w intencji wszystkich darczyńców naszej parafii, a więc i Państwa! Serdecznie zapraszam na tę (i nie tylko tę) Mszę Świętą.

Licząc na Państwa zrozumienie i hojność, w imieniu moich podopiecznych serdecznie dziękuję

Ks. Marek Kidoń

Proboszcz Parafii p.w. Św. Wojciecha w Czerwieńsku

tel. 508 180 470

RAPORT_2017