Pięć lat temu papież Franciszek w Liście Apostolskim Aperuit illis ustanowił Niedzielę Słowa Bożego, która odtąd obchodzona jest w Kościele powszechnym w 3. niedzielę zwykłą roku liturgicznego. W tym roku przypada ona 21 stycznia, a jej celem jest ponowne odkrywanie i pogłębienie znaczenia Biblii.

Papież Franciszek zachęca w ten sposób do promocji Słowa Bożego, a także celebracji i refleksji nad miejscem i znaczeniem Pisma Świętego w naszym życiu osobistym, życiu naszych rodzin, wspólnot parafialnych i Kościoła. Zaleca również, aby w tym dniu  dokonywać uroczystej intronizacji Pisma Świętego, uwydatnić głoszenie słowa oraz przystosować homilie tak, aby podkreślić cześć, jaką się oddaje Słowu Pana.

„Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności” – czytamy w papieskim dokumencie.

Dykasteria ds. Ewangelizacji poinformowała również, że w Niedzielę Słowa Bożego papież Franciszek zamierza ogłosić „Rok Modlitwy” jako przygotowanie do Roku Jubileuszowego 2025. Będzie on służyć ponownemu odkryciu centralnego miejsca modlitwy w diecezjach na całym świecie.

Znanych i cenionych biblistów jest w Polsce wielu. Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy kilka lat temu m.in. “Uczynki miłosierdzia” wg. ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Jako, że ks. prof. Henryk Witczyk od lat prowadzi dzieło pod nazwą “Dzieło Biblijne” to dla poszukujących głębszego przeżycia dzisiejszego dnia w spotkaniu ze Słowem Bożym proponujemy materiały przygotowane przez to Dzieło Biblijne. Materiały dostępne w Czytelni na naszej stronie.

Czytaj więcej