Wielka Sobota, to trzeci dzień Świętego Triduum Paschalnego. Kościół mówi nam, że jest to czas ciszy. Jezus po uwięzieniu, męce i swojej śmierci spoczął w grobie. Teraz mamy czas na zadumę nad tym, co się wydarzyło w Jego życiu. Ale , może przede wszystkim, nad tym co się wydarza w naszym  życiu.

Czy umiemy pełni pokory spojrzeć w siebie? A spojrzawszy, dokonamy tam krytycznego przeglądu naszego życia? A później czy stać nas na to, aby to życie przemieniać?

Kościół mówi nam o tym, dzisiejszym dniu, jako o dniu ciszy. Ale czy na pewno jest to w naszym zabieganym dniu – czas ciszy? W naszym kościele już o 7,30 rano rozpoczęliśmy dzień wspólną modlitwą Liturgii Godzin. Potem, już od godziny 10,00 nasz kościół nawiedzały tłumy ludzi w każdym wieku z koszyczkami ze święconką. Czy była wtedy cisza? Zaduma? Było tak, jak było. Tradycyjnie jest to element, który przyciąga do kościołów największą liczbę ludzi. Różnych.

W ciąga dnia, był czas na zatrzymanie, podczas osobistych modlitwa i podczas dyżurów poszczególnych grup parafialnych.

W czas najważniejszy dzisiejszego dnia. A nawet, jak powiedział ksiądz proboszcz podczas kazania, najważniejszy dzień całego roku. A w tym dniu – ten moment – liturgii Wigilii Paschalnej – jest najważniejszym czasem. Zachęcam do wysłuchania tego, co powiedział ks. Dariusz Orłowski. Usłyszymy wytłumaczenie całej dzisiejszej, ale też całego Triduum, liturgii. Znaczenia poszczególnych części.

Galeria przybliży nam wszystko to, co działo się w naszym kościele od rana, a film na YouTube – treść kazania.

Galeria