Cierpiące Oblicze Jezusa z Chusty św. Weroniki

Chusta z Manoppello

Iz 53,2-3 Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał.
Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem…

Jn 1:38 Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: Czego szukacie?…
Ps 24:6 …szukają oblicza Boga Jakubowego.

Chusta słynąca wieloma łaskami, na której w cudowny sposób odbiło się Cierpiące Oblicze Jezusa podczas Jego drogi krzyżowej. Stało się to, gdy św. Weronika podała Jezusowi chustę (welon) aby otarł twarz. Jezus za ten gest miłości, odbił na chuście Weroniki swoje Święte Oblicze. Mimo, że Biblia nie wspomina o św. Weronice, to tę prawdę historyczną przekazywaną przez tradycję, potwierdza nam Jezus przez niemiecką mistyczkę Bł Annę Katarzynę Emmerich. W przeszłości przed tym Świętym Obliczem Zbawiciela i swego Syna wiele razy klękała i modliła się Maryja, co z kolei potwierdza Jezus włoskiej mistyczce Marii Valtorcie. O ważności tej wielkiej relikwii świadczy fakt, że Papież Stefan II w 753 r. niósł ją w uroczystej procesji boso! oraz, że budowę nowej Bazyliki św. Piotra w 1506 r. rozpoczęto w miejscu złożenia kamienia węgielnego, od budowy potężnej kolumny, w której wnętrzu znalazł miejsce najważniejszy skarbiec Watykanu – przeznaczony do przechowywania “Prawdziwego Obrazu Chrystusa”. Na tej kolumnie, zwanej “Świętą Weroniką Jerozolimską”, do dnia dzisiejszego znajduje się łacińska inskrypcja, która głosi: “Dla godnego uczczenia majestatu obrazu Zbawiciela, odbitego na Chuście Weroniki, papież Urban VIII wybudował i ozdobił to miejsce w Roku Jubileuszowym 1625.

Chusta nazywana jest również Obliczem Jezusa z Manoppello, ponieważ znajduje się w tym włoskim miasteczku i dostępna jest dla pielgrzymów w Bazylice Świętego Oblicza, którego kustoszami są od wieków kapucyni. Rok 2006 został ogłoszony Rokiem Wielkiego Jubileuszu sanktuarium Świętego Oblicza w Manoppello, a 1 września 2006r odbyła się wizyta Papieża Benedykta XVI w Manoppello.

Chusta utkana jest z cennego w starożytności bisioru – morski jedwab z małży, można go wprawdzie farbować, lecz nie da się na nim niczego namalować. Wymiary oryginalnej chusty to 24/17,5 cm. Najnowsze badania potwierdzają, że wizerunek powstał w sposób nadprzyrodzony, ponieważ, na chuście nie ma śladu pigmentów, farb ani innych osadów, ani włókna nie zostały zabarwione przed utkaniem, ponieważ w różnych miejscach wykazują różny stopień zabarwienia. Ponadto badacze znaleźli aż 20 punktów podobieństw Oblicza Jezusa z chusty św Weroniki do Oblicza Jezusa z Całunu Turyńskiego, co wskazuje, że Oblicze pochodzi od tej samej Osoby – Jezusa Chrystusa. Jedną z najbardziej niezwykłych cech oryginalnego wizerunku z Manoppello, jest jego przezroczystość. Gdy ustawimy się tak, aby w tle widzieć otwarte drzwi do sanktuarium lub okno z witrażem – obraz znika. Oblicze pojawia się, gdy patrzymy na niego pod pewnym kątem. Inną niezwykłą cechą jest to, że układ włosów, a także np. szerokość rozchylenia ust, zmienia się w zależności od zastosowanego oświetlenia, nawet gdy badamy tylko awers obrazu, wykazuje więc pewne właściwości hologramu.