PIELGRZYMKA GRUZJA – ARMENIA – AZERBEJDŻAN

4.06 – 15.06. 2018 R.


4.06.2018 Wyjazd z Zielonej Góry do Świebodzina, podróż pociągiem do Warszawy

Wylot z Warszawy do Tbilisi;

 • odprawa na lotnisku w Warszawie, wylot do Gruzji.

5.06. Droga Wojenna – wysokie góry Kaukazu;

 • w godzinach porannych transfer do hotelu,

 • po śniadaniu wyjazd z Tbilisi w kierunku Kazbegi (przejazd drogą wojenną znaną już od starożytności),

 • po drodze do Kazbegi zwiedzanie fortecy Ananuri z XVII w.n.e., nad jeziorem Jinvali,

 • przejazd przez Przełęcz Krzyżową na wysokości 2379m.n.p.m.,

 • dojazd do Kazbegi, krótki postój w centrum miasta z widokiem na monastyr Gergeti oraz góry Kazbeg 5033m.n.p.m., wjazd samochodami 4×4 do monastyru Gergeti z panoramicznmy widokiem na miasto Kazbegi,

 • w drodze powrotnej do Tbilisi zwiedzanie Mtskhety pierwszej stolicy Gruzji, zwiedzanie miasta wraz z zabytkami w tym katedry Svetitskhoveli (XI w.), niegdyś siedziby patriarchy gruzińskiego, miejsca konsekracji królewskich – perły architektury gruzińskiej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,

 • kolacja w restauracji z pokazem folklorystycznym,

6.06. Tbilisi;

 • po śniadaniu zwiedzanie starego miasta i głównych zabytków stolicy (kł. Sameba i okolice, kł. Metechi wraz rzeźbą króla Wachtanga, kł. Anchiskhati-najstarszy kościół w Tbilisi z VIw., katedra Sioni , twierdza Narikala z widokiem na ogród botaniczny-ewentualne zwiedanie, centrum gruzińskiego życia duchowego, siedziba Katolikosa Eliasza II – zwierzchnika Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego i Apostolskiego, kł. Mtatsminda wraz z cmentarzem największych gruzińskich osobowości życia kultury i polityki), aleja Rustaveli,

 • fakultatywny pobyt w bani – łaźnie termalne,

 • kolacja w restauracji, wieczorem wyjazd pociągiem (kuszetki) do Baku.

7.06. Surakhani/Baku;

 • wczesnym porankiem przyjazd do Baku, przejazd do restauracji i śniadanie,

 • po śniadaniu wyjazd z Baku, przejazd do miejscowości Surakhani, zwiedzanie Świątyni Ognia Ateshgah – świątynia Zoroastryjska z XVIIw., powrót do Baku i zwiedzanie centrum miasta i pięknej starówki,

 • kolacja i nocleg w hotelu.

8.06. Park Narodowy Qobustan UNESCO;

 • po śniadaniu wyjazd z hotelu,

 • zwiedzanie Parku Narodowego Qobustan, gdzie znajdują się skały z prehistorycznymi petroglifami, na terenie parku występują również pierwsze osady człowieka prehistorycznego, lekki trekking w terenie,

 • powrót do Baku, bulwar i czas wolny,

 • kolacja w restauracji, wieczorem przejazd pociągiem nocnym do Tbilisi (kuszetki).

9.06. Tbilisi/Vardzia;

 • we wczesnych godzinach porannych przyjazd do Tbilisi, śniadanie w restuaracji,

 • po śniadaniu wyjazd z Tbiilisi,

 • przejazd przez tereny stepowe zamieszkałe przez mniejszość ormiańską, krótkie zwiedzanie żeńskiego monastyru, gdzie mniszki wytwarzają różne produkty spożywcze – zakupy,

 • dojazd do Vardzi – skalne miasto wykute z skale z XIIIw., przejście tunelami,

 • przyjazd na agroturystykę, kolacja i nocleg.

10.06. Echmiadzin/Erevan;

 • po śniadaniu wyjazd z agroturystyki,

 • przejście graniczne gruzińsko-ormiańskie,

 • krótki postój w miejscowości Giumri, która była prawie całkowicie zniszczona podczas trzesienia ziemi w 1988r.,
 • dojazd do Echmiadzina–siedziba patriarchy i centrum duchowe kościoła ormiańskiego. Katedra w Echmiadzinie (pocz. IV w.) – najstarsza świątynia ormiańska i zarazem chrześcijańska –według legendy, sam Jezus Chrystus miał zstąpić z nieba na ziemię, by wskazać św. Grzegorzowi Oświecicielowi miejsce wzniesienia świątyni – stąd nazwa Echmiadzin, co znaczy „zstąpienie Jednorodzonego”,
 • przyjazd do hotelu w Erevaniu, kolacja i nocleg.

11.06. Garni/Geghard/Erevan;

 • po śniadaniu wyjazd z hotelu,
 • zwiedzanie Garni – starożytny kompleks świątynny i obronny w stylu architektury helleńskiej i ormiańskiej,
 • monastyr Geghardśredniowieczny zespół klasztorny, częściowo wykuty w skale, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gegard oznacza „klasztor włóczni”, gdyż tutaj, według ormiańskiej legendy, Apostoł św. Tadeusz, złożył włócznię, którą przebito Jezusa Chrystusa podczas ukrzyżowania,
 • przyjazd do Erevania, zwiedzanie miasta: Kościół p.w. Grzegorza Oświeciciela, poświęcony przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Armenii – nawiedzenie relikwii św. Grzegorza Oświeciciela, założyciela i patrona Kościoła ormiańskiego,bazar lokalny Vernisaz, pomnik św. Mesropa Masztoca – twórcy ormiańskiego alfabetu, Muzeum Zagłady, pomnik Tsitsernakaberd – pamięci ludobójstwa Ormian z 1915 r., Plac Republiki, Kaskady – reprezentacyjne schody Erewania – panorama miasta,
 • przyjazd do hotelu, kolacja i nocleg.

12.06. Khor Virap/Noravank;

 • po śniadaniu wyjazd z Erevania,
 • przejazd do Khor-Virap – dawnej stolicy ormiańskiej – położonego na przeciw biblijnej góry Ararat, na której zgodnie z tradycją osiadła Arka Noego, spektakularna panorama Araratu – świętej góry Ormian, zwiedzanie monasteru, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel oraz kościoła pw. Matki Bożej,
 • zwiedzanie monastyru Noravank z XIIIw., perły architektonicznej cerkwi ormiańskiej, umieszczonego wśród czerwonych skał kanionu,
 • powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

13.06. Noratus/Sevan/Dilijan;

 • po śniadaniu wyjazd z Erevania,
 • przejazd na cmentarz Noratus z największą ilością Khaczkar – tablic kamiennych z wyrzeźbionymi krzyżami,
 • dalszy przejazd nad Jezioro Sevan, zwane „morzem” i „perłą” Armenii. Ogromne jezioro, zajmuje ok. 5 % powierzchni całej Armenii, położone na wysokości 2000 m n.p.m., uważane jest za największe i najwyżej położone górskich jezior na świecie. Zwiedzanie monasteru Sevanavanq – kościoły pw. św.św. Apostołów i Matki Bożej, położonego na półwyspie Sevan.; czas wolny nad jeziorem,
 • przejście graniczne z Gruzją,
 • przyjazd do Tbilisi, kolacja i nocleg w hotelu.

14.06. Kakhetia i Dolina Alazańska – Sighnaghi/Bodbe;

 • po śniadaniu wyjazd z Tbilisi,

 • przejazd do regionu Kakhetia, zwiedzanie klasztoru Bodbe wraz z grobowcem Św. Nino, która przybyła do Gruzji z Kapadocji dla szerzenia chrześcijaństwa,

 • przejazd do Sighnaghi, miasta położonego na wzgórzu z widokiem na Dolinę Alazańską – miasto ze względu na swoje walory architektoniczne jest uważane za miasto zakochanych,

 • degustacja wina w jednej z winiarni w regionie, poznanie procesu wytwarzania wina, supra gruzinska na winnicy w Gurjaani z Tamadą i śpiewami pieśni regionalnych,

 • wieczorem transfer bezpośrednio z winnicy na lotnisko pod Tbilisi i wylot do Polski.

15.06. Wczesnym rankiem przylot do Polski; podróż pociągiem do Świebodzina i dalej autokarem do Zielonej Góry

Koszt za osobę wyniesie 5200 pln (przy kursie za dolara 3,6 pln) i zawiera:

– ubezpieczenie

– transport do Świebodzina

– pociąg Inter City relacji Świebodzin – Warszawa i powrotny

– bilet „miejski” dworzec PKP – lotnisko i lotnisko – dworzec PKP

– lot Warszawa – Tbilisi – Warszawa

– noclegi w hotelach ***,

– śniadania i obiadokolacje,

– transport autobusem/busem klimatyzowanym,

– bilety kolejowe relacji Tbilisi-Baku-Tbilisi,

– wynajęcie samochodów 4×4 do podjazdu pod monastyr Gergeri w Kazbegi,

– wejścia do wszystkich odwiedzanych miejsc,

– degustacja wina na winnicy w regionie Kakhetia.

– opłaty graniczne,

– viza do Azerbejdżanu,

– przewodnictwo polskojęzyczne,

KONTAKT: ks. Grzegorz Irski 697793845

Czy najlepiej to się okaże… za to najtaniej jak chodzi o wyjazdy grupowe- pielgrzymkowe w tym kierunku…