Październik – miesiącem różańca św.

Wielkie znaczenie dla rozwoju życia duchowego posiada modlitwa. Tymczasem wiele osób wierzących ma z nią duże trudności. Ich przyczyny są wielorakie: wszechobecność nowoczesnych środków komunikacji, zbytni aktywizm powodujący notoryczny brak czasu oraz otaczający nas hałas. To wszystko rodzi nieporadność współczesnego człowieka w dziedzinie życia nadprzyrodzonego. Już Apostołowie podglądając na modlitwie Jezusa zwrócili się do Niego z prośbą: „Panie naucz nas modlić si” (Łk 11,1). Co więc zaproponować tym, którzy odczuwają potrzebę pogłębienia swojego życia wewnętrznego? Z pomocą przychodzi nam Kościół wykorzystując swoje ponad dwutysiącletnie doświadczenie. W miesiącu październiku proponuje nam sięgnięcie do modlitwy różańcowej. Dlaczego akurat tej? „Różaniec jest zarówno modlitwą ust, rozumu i serca” – tak powiedziała błogosławiona Paulina Jaricot (1799 – 1862) założycielka Żywego Różańca. Ust – bo posługujemy się w niej znanymi nam tekstami: modlitwy Pańskiej ”Ojcze nasz”, pozdrowienia anielskiego „Zdrowaś Mario” oraz modlitwy do Trójcy Świętej „Chwała Ojcu”; rozumu – bo odmawiając różaniec mamy rozmyślać nad poszczególnymi tajemnicami zbawczymi z życia Jezusa i Maryi; serca – bo w czasie tej modlitwy mamy się jednoczyć z Bogiem przez wstawiennictwo Matki Bożej. „Od mych lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym. Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy. To modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem”. Te słowa osobistego świadectwa św. Jana Pawła II otwierają jego „List o różańcu”, w którym do wielowiekowej tradycji tej modlitwy dołączył nowe tajemnice – światła. W liście tym papież, przypominając dokumenty swoich poprzedników, ukazał świeżość i aktualność tej modlitwy, która „choć posiada charakter Maryjny, to jest modlitwą o sercu chrystologicznym”; modlitwą, która „pulsuje życiem ludzkim”. Podał też powody, które sprawiają, że należy przypomnieć o aktualności modlitwy różańcowej, a jest to pilna potrzeba wołania do Boga o dar pokoju oraz równie pilna potrzeba wysiłków i modlitwy za rodzinę. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto sięgnąć i odkryć wartość modlitwy różańcowej. Jest nim wyniesienie na ołtarze Pauliny Jaricot. Wydarzenie to miało miejsce w Lyonie 22 maja bieżącego roku. Błogosławiona Paulina poprzez założenie Stowarzyszenia Żywego Różańca bardzo przyczyniła się do rozpowszechnienia się modlitwy różańcowej. Dzisiaj wspólnoty Żywego Różańca są obecne chyba w każdej polskiej parafii, a jak napisała bł. Paulina „wszędzie tam, gdzie się tworzą można zauważyć umacnianie się dobra i rozwój cnót”. Zachęcam gorąco do praktykowania modlitwy różańcowej. W Czerwieńsku nabożeństwa różańcowe w październiku w kościele pw. św. Wojciecha codziennie w dni powszednie o godz. 17.30, w niedzielę o godz. 18.30.

Ks. Dariusz Orłowski