Każda osoba w potrzebie zostanie tam życzliwie przyjęta,
Punkt prowadzi zespół Caritas z parafii pw, św. Wojciecha w Czerwieńsku. To jednak nie początek, ale kontynuacja działalności tej grupy, która istnieje od 2014 roku.
KAŻDEMU, KTO POTRZEBUJE Wspólnota obok zwyczajnej troski o potrzebujących podejmuje także działania wychodzące poza przyjęty standard. W Nietkowie znajduje się bowiem wypożyczalnia sprzętu leczniczo-rehabilitacyjnego. – Mamy łóżka, chodziki, wózki inwalidzkie – wyjaśnia Maria Wojciechowska, szefowa PZC. – Z czasem z diecezjalnej Caritas zaczęliśmy Otrzymywać odzież,. Na początku składowaliśmy ją w magazynie w workach, ale bardzo to utrudniało zwiezienie właściwej rzeczy. Od tygodnia mamy nowy magazyn, który udało się wyremontować własnymi siłami – dodaje. Punkt pomocy charytatywnej mieści się na piętrze Domu Kultury przy ul. Kościuszki, tuż obok nietkowskiego kościoła. Można tam otrzymać obuwie oraz odzież pochodzącą z ofiarowanych darów. – Magazyn jest czynny we wtorki i środy od 16.00 do 18.00 zaprasza pani Maria.. – Służymy pomocą każdemu, kto jej potrzebuje – dodaje jej syn Dariusz.
Wszystkich, którzy chcą przekazać odzież i sprzęty w bardzo dobrym stanie, prosimy o kontakt. Wasze dary trafią do najbardziej potrzebujących – zapewniają wolontariusze.
SERCE SIĘ ŚCISKA Wolontariusze Caritas pomagają na różne sposoby. Obecnie wsparcia najbardziej potrzebują osoby starsze i samotne. – Kiedy człowiek widzi, jak ludzie czasem żyją, to się serce ściska. A gdy mówią: „Dziękuję!” z pięknym uśmiechem, chce się pomagać dalej – podkreśla wolontariuszka Małgorzata Kozłowska. Wspólnota nie zapomina .o chorych i cierpiących. – W tej chwili pomagamy np. jednej pani, która ma nowotwór, i dopłacamy jej do lekarstw, Innym chorym kupujemy np. nutri-drinki, czyli specjalne preparaty odżywcze w formie płynu, Oprócz tego cały czas wydajemy pampersy dla dorosłych. Jeden pan już 30 lat leży w łóżku i bardzo tych pampersów potrzebuje — mówi pan Dariusz, – Jeśli ktoś się do nas zwróci i powie, czego potrzebuje, to staramy się to załatwić. Na przykład w zeszłym roku wyremontowaliśmy mieszkanie dla niepełnosprawnej dziewczynki z parafii, dodaje pani Maria. Oczywiście na wszystko potrzeba pieniędzy albo kogoś, kto ofiaruje potrzebną rzecz. Wolontariusze dwoją się i troją, aby pozyskać datki. – Robimy różnorakie zbiórki przy kościele, ostatnio na przykład rozprowadzaliśmy znicze. Wcześniej były też festyny, które musieliśmy przerwać z powodu pandemii, Dwa lata ternu dla niepełnosprawnej dziewczynki uzbieraliśmy ok. 7 tys. złotych – wyjaśnia Maria Wojciechowska. – Dziękujemy z całego serca wszystkim parafianom, którzy zawsze nas wspierają.
Pomoc SPADŁA Z NIEBA Wolontariusze przekonują, że niewiele potrzeba, aby pomóc drugiemu człowiekowi, i może to robić praktycznie każdy, a dobro, jak przekonują. wraca. Mało tego, czasem ta pomoc otwiera innych na Jezusa. – Jednego razu z inną organizacją charytatywną z Wolsztyna pomogliśmy starszej niewidomej samotnej pani z Kujaw, na która czekała kolejna zima bez ogrzewania, bo miała zepsuty piec opowiada pan Dariusz. Ta pani była bardzo daleko od Kościoła. a po otrzymanej pomocy stała się bardzo religijna. Mówiła. że jej ta pomoc spadła z nieba dodaje. Przed wolontariuszami gorący okres Adwentu. Chcą przygotować paczki i przekazać węgiel na zimę najbardziej potrzebującym. Ale będzie też czas na śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole. – Od kilku lat z pomocą lokalnych władz i instytucji organizowana jest wigilia dla seniorów. osób starszych i bezdomnych z całej gminy. Po przerwie spowodowanej pandemią tegoroczna wigilia planowana jest na 17 grudnia – zapowiada proboszcz ks. Dariusz Orłowski. Wszystkie działania. jak podkreśla proboszcz, nie byłyby możliwe, gdyby nie wolontariusze. – Trzon parafialnego zespołu Caritas stanowi kilkanaście osób, głównie z Nietkowa. Lasek i Czerwieńska, z panią Marią Wojciechowską na czele, Jednak obok tej zasadniczej grupy w parafii jest wielu sympatyków, którzy angażują się w prowadzone przez Caritas akcje. Wszyscy potwierdzają prawdziwość biblijnych słów z Dziejów Apostolskich: “Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” – podkreśla proboszcz..

GOŚĆ ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKI
4 listopada 2021 Gość Niedzietny m