Żyjemy w trudnym i przełomowym okresie dziejów Kościoła i świata, co uzasadnia pilną potrzebę głoszenia miłosierdzia jako wynikającej ze wszechmocy miłosiernej miłości Boga. ,,Główną belką, na której wspiera się życie Kościoła, jest miłosierdzie. Wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać otulone czułością, z jaką kieruje się do wiernych; nic też z jego głoszenia i z jego świadectwa ukazanego światu nie może być pozbawione miłosierdzia” (nr 10). Nasuwa się wizerunek miłosiernego ojca z obrazu Rembrandta ilustrującego przypowieść o synu marnotrawnym: ojciec czule obejmuje grzesznego syna, zaś jedna jego dłoń jest ojcowska, a druga matczyna. W ten sposób znakomity artysta wskazał na potrzebę czułości w okazywaniu miłosierdzia i przebaczenia.
Zapraszam do Czytelni, gdzie zamieszczamy, w oparciu o książkę autorstwa ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, wydaną przez Wydawnictwo Biały Kruk – „Uczynki miłosierdzia” . Autor, biblista, przedstawił nam te uczynki w kluczu i świetle Biblii. Teksty uzupełnione są o ilustracje ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Ufam, że takie przedstawienie pomoże nam w głębszym zrozumieniu i wejściu w czynne stosowanie dowolnego uczynku miłosierdzia.
2 marca 2022 roku rozpoczynamy Wielki Post. Niech słowa św. Siostry Faustyny Kowalskiej towarzyszą nam jako motto naszych wewnętrznych zmagań wielkopostnych:
Sam mi każesz ćwiczyć się w trzech stopniach miłosierdzia;
pierwsze: uczynek miłosierny – jakiegokolwiek on będzie rodzaju;
drugie: słowo miłosierne – jeżeli nie będę mogła czynem, to słowem;
trzecim jest modlitwa.
Jeżeli nie będę mogła okazać czynem ani słowem miłosierdzia,
to zawsze mogę modlitwą.
Modlitwę rozciągam nawet tam, gdzie nie mogę dotrzeć fizycznie.
O Jezu mój, przemień mnie w Siebie, bo Ty wszystko możesz.
Św. Siostra Faustyna Kowalska
UCZYNKI MIŁOSIERNE WZGLĘDEM CIAŁA
UCZYNKI MIŁOSIERNE WZGLĘDEM DUCHA
7. Modlić się za żywych i umarłych
Najnowsze komentarze